Feedback - en to it translation catalogue (34 entries)

note: Tag: title
en: We Need Feedback!
it: Abbiamo bisogno delle vostre opinioni!

note: Tag: indexterm
en: <primary>feedback</primary> <secondary>contact information for this manual</secondary>
it: <primary>commento</primary> <secondary> contatti per questo manuale </secondary>

note: Tag: para
en: If you find a typographical error in this manual, or if you have thought of a way to make this manual better, we would love to hear from you! Please submit a report in Bugzilla: <ulink url="http://bugzilla.redhat.com/">http://bugzilla.redhat.com/</ulink> against the product <application>&PRODUCT;.</application>
it: Se individuate degli errori di battitura in questo manuale, o se pensate di poter contribuire al suo miglioramento, contattateci subito! Inviate i vostri suggerimenti tramite Bugzilla: <ulink url="http://bugzilla.redhat.com/">http://bugzilla.redhat.com/</ulink> nei confronti di <application>&PRODUCT;.</application>

note: Tag: para
en: When submitting a bug report, be sure to mention the manual's identifier: <citetitle>&BOOKID;</citetitle> and version number: <literal>6</literal>.
it: Quando inviate un bug report, assicuratevi di indicare l'identificatore del manuale: <citetitle>&BOOKID;</citetitle> ed il numero della versione: <literal>6</literal>.

note: Tag: para
en: If you have a suggestion for improving the documentation, try to be as specific as possible when describing it. If you have found an error, please include the section number and some of the surrounding text so we can find it easily.
it: Se inviate un suggerimento per contribuire al miglioramento della guida, cercate di essere il più specifici possibile. Se avete individuato un errore, indicate il numero della sezione e alcune righe di testo, in modo da agevolare la ricerca dell'errore.

note: Tag: title
en: Technical Review Requests
it: Richieste revisione tecnica

note: Tag: para
en: All review requests are classified into one of the following five categories:
it: Tutte le richieste di revisione sono classificate in una delle seguenti categorie:

note: Tag: term
en: New Content
it: Nuovo contenuto

note: Tag: para
en: content documented for the first time — an entirely new feature, procedure, or concept. For example: "Section now describes the new procedure for creating bootable USB devices."
it: contenuto documentato per la prima volta  — una nuova funzione, procedura o  concetto. Per esempio: "La sezione ora descrive la nuova procedura per la creazione di dispositivi USB avviabili."

note: Tag: term
en: Correction
it: Correzioni

note: Tag: para
en: a factual error previously present in the text has been corrected. For example: "Section previously stated (incorrectly) that IPv4 and IPv6 were both supported; section now states that IPv6 has never been supported."
it: un errore precedentemente presente nel testo ma successivamente corretto. Per esempio: "La sezione precedentemente indicava (incorrettamente) che IPv4 e IPv6 erano supportati; la sezione ora riporta che IPv6 non è mai stato supportato."

note: Tag: term
en: Clarification
it: Chiarimenti

note: Tag: para
en: material that was already factually correct but is now better explained. Clarifications are usually in response to reader feedback that the previous content was confusing or misleading in some way. For example: "Paths described in Example 1.2.3 now better reflect the directory structure of an actual installed system."
it: materiale di per se corretto ma con una spiegazione più chiara. I chiarimenti sono in risposta ai commenti fatti dai lettori relativi a contenuti precedenti poco chiari. Per esempio: "I percorsi descritti nell'esempio 1.2.3 riflettono meglio la struttura della directory di un sistema installato."

note: Tag: term
en: Obsoletion
it: Obsoleto

note: Tag: para
en: a description of a feature or a procedure has been dropped. Material might be obsolete because of a feature that is no longer supported, a known issue that has been corrected, or hardware that is now obsolete. For example, "Section no longer describes how to update kernel modules using a floppy disk."
it: una descrizione di funzione o procedura scartata. Un materiale può essere obsoleto poichè una funzione non è più supportata, è stato corretto un problema conosciuto, o perchè un hardware è diventato obsoleto. Per esempio, "La sezione non descrive più come aggiornare i moduli del kernel usando un floppy disk."

note: Tag: term
en: Verification
it: Verifica

note: Tag: para
en: a request to check a fact, procedure, or whether material should be obsoleted. For example, "Section describes how to connect to a generic iSCSI storage device. Please verify this on your hardware" or "Section still describes how to update kernel modules using a LS-120 SuperDisk; please verify that we still need to tell readers about this obsolete hardware."
it: una richiesta di controllo di un fatto, procedura o se del materiale deve essere classificato come obsoleto. Per esempio, "La sezione descrive come collegarsi ad un dispositivo di storage iSCSI generico. Eseguire una verifica sull'hardware" o "La sezione descrive ancora come aggiornare i moduli del kernel usando un LS-120 SuperDisk; verificare se è necessario informare i lettori su argomenti relativi a questo tipo di hardware obsoleto."

note: Tag: title
en: Issues for Review
it: Problematiche per la revisione

note: Tag: entry
en: Type of Change
it: Tipo di modifica

note: Tag: entry
en: Location of Change
it: Posizione della modifica

note: Tag: entry
en: Description of Change
it: Descrizione della modifica

note: Tag: entry
en: Bug Number
it: Numero del bug

note: Tag: entry
en: Note support of C6 for Nehalem CPUs
it: Supporto di C6 per le CPU Nehalem

note: Tag: entry
en: Note better support of suspend and resume
it: Miglior supporto dei processi di sospensione e ripristino

note: Tag: entry
en: Describe the tickless kernel
it: Descrizione del tickless kernel

note: Tag: entry
en: Describe Active State Power Management
it: Descrizione dell'Active State Power Management

note: Tag: entry
en: Describe relatime
it: Descrizione del relatime

note: Tag: entry
en: Describe support for power capping
it: Descrizione del supporto per il power capping

note: Tag: entry
en: Describe new features to save power on graphics adapters
it: Descrizione delle nuove funzioni per un risparmio energetico sugli adattatori grafici

note: Tag: entry
en: Description of RFKill
it: Descrizione di RFKill

note: Tag: entry
en: Description of audits carried out in User Space
it: Descrizione di audit eseguiti nello Spazio Utente

note: Tag: entry
en: Description of the <application>tuned</application> tool
it: Descrizione del tool <application>tuned</application>

note: Tag: entry
en: Description of the <application>PowerTOP</application> tool
it: Descrizione del tool <application>PowerTOP</application>

note: Tag: entry
en: Description of the <application>BLTK</application> tool
it: Descrizione del tool <application>BLTK</application>
