claws-mail 3.13.0 - en to it translation catalogue (3751 entries)

en: Some composing windows are open.
    Please close all the composing windows before editing accounts.
it: Alcune finestre di composizione sono aperte.
    Chiudere tutte le finestre di composizione prima di modificare gli account.

en: Can't create folder.
it: Impossibile creare la cartella.

en: Edit accounts
it: Modifica account

en: Using 'Get Mail' will retrieve messages from your Accounts in the order given, the checkbox indicates which accounts will be included. Bold text indicates the default account.
it: La voce 'Ricevi' recupererà i messaggi dai vari account nell'ordine dato, la checkbox nella colonna 'G' indica quali account saranno inclusi. Il testo in grassetto indica l'account predefinito.

en:  _Set as default account
it: _Imposta come account predefinito

en: Accounts with remote folders cannot be copied.
it: Gli account con cartelle remote non possono essere copiati.

en: Copy of %s
it: Copia di %s

en: Do you really want to delete the account '%s'?
it: Eliminare l'account '%s'?

en: (Untitled)
it: (Senza titolo)

en: Delete account
it: Elimina account

en: 'Get Mail' retrieves mail from the checked accounts
it: 'Ricevi' preleva la posta dagli account selezionati

en: Name
it: Nome

en: Protocol
it: Protocollo

en: Could not get message file %d
it: Impossibile accedere al file messaggio %d

en: Could not get message part.
it: Impossibile accedere ad una parte del messaggio.

en: Can't get part of multipart message: %s
it: Impossibile accedere ad una parte del messaggio composto: %s

en: The selected action cannot be used in the compose window
    because it contains %%f, %%F, %%as or %%p.
it: L'azione selezionata non può essere usata nella finestra di composizione
    perché contiene %%f, %%F, %%as o %%p.

en: There is no filtering action set
it: Nessun filtro impostato

en: Invalid filtering action(s):
    %s
it: Filtro(i) non valido(i):
    %s

en: Could not fork to execute the following command:
    %s
    %s
it: Impossibile fare il fork per eseguire il seguente comando:
    %s
    %s

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Completed
it: Completato

en: --- Running: %s
it: --- Sto eseguendo: %s

en: --- Ended: %s
it: --- Terminato: %s

en: Action's input/output
it: Input/output dell'azione

en: Enter the argument for the following action:
    ('%%h' will be replaced with the argument)
      %s
it: Inserire il parametro per l'azione seguente:
    ('%%h' verrà sostituito con il testo inserito)
      %s

en: Action's hidden user argument
it: Parametro utente nascosto dell'azione

en: Enter the argument for the following action:
    ('%%u' will be replaced with the argument)
      %s
it: Inserire il parametro per l'azione seguente:
    ('%%u' verrà sostituito con il testo inserito)
      %s

en: Action's user argument
it: Parametro utente dell'azione

en: Cannot copy a folder to itself or to its sub-structure.
it: Non è possibile copiare una cartella in sè stessa o nella sua sottostruttura.

en: Cannot copy an address book to itself.
it: Non è possibile copiare una rubrica in sè stessa.

en: Cannot move a folder to itself or to its sub-structure.
it: Non è possibile spostare una cartella in sè stessa o nella sua sottostruttura.

en: Group
it: Gruppo

en: date of birth
it: data di nascita

en: address
it: indirizzo

en: phone
it: telefono

en: mobile phone
it: cellulare

en: organization
it: organizzazione

en: office address
it: indirizzo (ufficio)

en: office phone
it: telefono (ufficio)

en: website
it: sito web

en: Attribute name
it: Nome attributo

en: Delete all attribute names
it: Elimina tutti i nomi degli attributi

en: Do you really want to delete all attribute names?
it: Eliminare tutti i nomi degli attributi?

en: Delete attribute name
it: Elimina nome attributo

en: Do you really want to delete this attribute name?
it: Eliminare il nome dell'attributo?

en: Reset to default
it: Ripristina impostazioni predefinite

en: Do you really want to replace all attribute names
    with the default set?
it: Sostituire tutti i nomi degli attributi
    con quelli predefiniti?

en: _Delete
it: _Elimina

en: Delete _all
it: E_limina tutto

en: _Reset to default
it: _Ripristina valori predefiniti

en: Attribute name is not set.
it: Il nome dell'attributo non è impostato.

[ctx: Dialog title]
en: Edit attribute names
it: Modifica nomi attributi

en: New attribute name:
it: Nuovo nome attributo:

en: Adding or removing attribute names won't affect attributes already set for contacts.
it: Aggiungere o rimuovere nomi di attributi non modificherà attributi già assegnati ai contatti.

en: Show duplicates in the same book
it: Mostra duplicati nella stessa rubrica

en: Show duplicates in different books
it: Mostra duplicati in differenti rubriche

en: Find address book email duplicates
it: Trova email duplicate in rubrica

en: Claws Mail will now search for duplicate email addresses in the address book.
it: Claws Mail inizierà la ricerca di indirizzi email duplicati nella rubrica.

en: No duplicate email addresses found in the address book
it: Nessun indirizzo email duplicato è stato trovato nella rubrica

en: Duplicate email addresses
it: Indirizzi email duplicati

en: Address
it: Indirizzo

en: Address book path
it: Percorso rubrica

en: Delete address(es)
it: Elimina indirizzo(i)

en: Really delete the address(es)?
it: Eliminare davvero gli indirizzi?

en: Delete address
it: Elimina indirizzo

en: This address data is readonly and cannot be deleted.
it: Questo indirizzo è in sola lettura e non può essere cancellato.

en: Add to address book
it: Aggiungi alla rubrica

en: Contact
it: Contatto

en: Remarks
it: Note

en: Select Address Book Folder
it: Seleziona la cartella della Rubrica

en: Add address(es)
it: Aggiungi indirizzo(i)

en: Can't add the specified address
it: Impossibile aggiungere l'indirizzo specificato

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: _Book
it: _Rubrica

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Tools
it: _Strumenti

en: _Help
it: _Aiuto

en: New _Book
it: Nuova _rubrica

en: New _Folder
it: Nuova _cartella

en: New _vCard
it: Nuova _vCard

en: New _JPilot
it: Nuovo _JPilot

en: New LDAP _Server
it: Nuovo _server LDAP

en: _Edit book
it: _Modifica rubrica

en: _Delete book
it: _Elimina rubrica

en: _Save
it: _Salva

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Select all
it: _Seleziona tutto

en: C_ut
it: _Taglia

en: _Copy
it: _Copia

en: _Paste
it: _Incolla

en: New _Address
it: Nuovo _indirizzo

en: New _Group
it: Nuovo _gruppo

en: _Mail To
it: _Scrivi a

en: Import _LDIF file...
it: Importa file _LDIF...

en: Import M_utt file...
it: Importa file di _MUTT...

en: Import _Pine file...
it: Importa file di _Pine...

en: Export _HTML...
it: Esporta _HTML...

en: Export LDI_F...
it: Esporta LDI_F...

en: Find duplicates...
it: Trova duplicati...

en: Edit custom attributes...
it: Modifica attributi personalizzati...

en: _About
it: _Info

en: _Browse Entry
it: Sf_oglia l'elemento

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Success
it: Completato

en: Bad arguments
it: Parametri errati

en: File not specified
it: File non specificato

en: Error opening file
it: Errore durante l'apertura del file

en: Error reading file
it: Errore durante la lettura del file

en: End of file encountered
it: Raggiunta la fine del file

en: Error allocating memory
it: Errore durante l'allocazione della memoria

en: Bad file format
it: Formato del file errato

en: Error writing to file
it: Errore durante la scrittura del file

en: Error opening directory
it: Errore durante l'apertura della directory

en: No path specified
it: Percorso non specificato

en: Error connecting to LDAP server
it: Errore durante la connessione col server LDAP

en: Error initializing LDAP
it: Errore durante l'inizializzazione LDAP

en: Error binding to LDAP server
it: Errore durante il binding col server LDAP

en: Error searching LDAP database
it: Errore durante la ricerca nel database LDAP

en: Timeout performing LDAP operation
it: Timeout durante un'operazione LDAP

en: Error in LDAP search criteria
it: Errore nel criterio di ricerca LDAP

en: No LDAP entries found for search criteria
it: Nessun record LDAP trovato per la ricerca specificata

en: LDAP search terminated on request
it: Ricerca LDAP terminata su richiesta

en: Error starting TLS connection
it: Errore nell'avviare la connessione TLS

en: Distinguished Name (dn) is missing
it: Manca il Distinguished Name (dn)

en: Missing required information
it: Manca informazione necessaria

en: Another contact exists with that key
it: Un altro contatto esiste con questa chiave

en: Strong(er) authentication required
it: È necessaria un'autenticazione (più) robusta

en: Sources
it: Sorgenti

en: Address book
it: Rubrica

en: Search
it: Ricerca

en: Delete group
it: Elimina gruppo

en: Really delete the group(s)?
    The addresses it contains will not be lost.
it: Cancellare il(i) gruppo(i)?
    Gli indirizzi contenuti non verranno persi.

en: Cannot paste. Target address book is readonly.
it: Non è possibile incollare. La rubrica di destinazione è in sola lettura.

en: Cannot paste into an address group.
it: Non è possibile incollare in un gruppo di indirizzi.

en: Do you want to delete the query results and addresses in '%s'?
it: Cancellare i risultati della query e gli indirizzi in '%s' ?

en: Delete
it: Elimina

en: Do you want to delete '%s'? If you delete the folder only, the addresses it contains will be moved into the parent folder.
it: Eliminare '%s'? Se si elimina solo la cartella, gli indirizzi contenuti verranno spostati nella cartella superiore.

en: Delete folder
it: Eliminazione cartella

en: Delete _folder only
it: Elimina _solo la cartella

en: Delete folder and _addresses
it: Elimina cartella ed _indirizzi

en: Do you want to delete '%s'?
    The addresses it contains will not be lost.
it: Eliminare '%s'?
    Gli indirizzi che contiene non verranno persi.

en: Do you want to delete '%s'?
    The addresses it contains will be lost.
it: Eliminare '%s'?
    Gli indirizzi che contiene verranno persi.

en: Search '%s'
it: Cerca '%s'

en: New Contacts
it: Nuovi contatti

en: New user, could not save index file.
it: Nuovo utente, impossibile salvare l'indice.

en: New user, could not save address book files.
it: Nuovo utente, impossibile salvare i file della rubrica.

en: Old address book converted successfully.
it: Vecchia rubrica convertita con successo.

en: Old address book converted,
    could not save new address index file.
it: Vecchia rubrica convertita,
    impossibile salvare l'indice dei nuovi indirizzi.

en: Could not convert address book,
    but created empty new address book files.
it: Non è stato possibile convertire la rubrica,
    ma sono stati creati i file della nuova rubrica vuota.

en: Could not convert address book,
    could not save new address index file.
it: Impossibile convertire la rubrica, 
    non è stato possibile salvare il nuovo indice.

en: Could not convert address book
    and could not create new address book files.
it: Impossibile convertire la rubrica,
    ed è impossibile creare i file della nuova rubrica.

en: Addressbook conversion error
it: Errore nella conversione della rubrica

en: Addressbook Error
it: Errore di rubrica

en: Could not read address index
it: Impossibile leggere l'indice degli indirizzi

en: Busy searching...
it: Ricerca in corso...

en: Interface
it: Interfaccia

en: Address Book
it: Rubrica

en: Person
it: Persona

en: Folder
it: Cartella

en: LDAP servers
it: Server LDAP

en: LDAP Query
it: Richiesta LDAP

en: Any
it: Qualsiasi

en: Please specify name for address book.
it: Specificare il nome della rubrica.

en: No available address book.
it: Nessuna rubrica disponibile.

en: Please select the mail headers to search.
it: Selezionare le intestazioni del messaggio da cercare.

en: Collecting addresses...
it: Raccolta degli indirizzi in corso.

en: address added by claws-mail
it: indirizzo aggiunto da claws-mail

en: Addresses collected successfully.
it: Indirizzi raccolti con successo.

en: Current folder:
it: Cartella attuale:

en: Address book name:
it: Nome rubrica:

en: Address book folder size:
it: Dimensione cartella rubrica:

en: Maximum amount of entries per folder within the newly created address book
it: Massimo numero di elementi per ogni cartella nella nuova rubrica

en: Process these mail header fields
it: Controlla le seguenti intestazioni

en: Include subfolders
it: Includere le sotto cartelle

en: Header Name
it: Nome Intestazione

en: Address Count
it: Conteggio Indirizzi

en: Header Fields
it: Campi Intestazione

en: Finish
it: Terminato

en: Collect email addresses from selected messages
it: Raccolta indirizzi email da messaggi selezionati

en: Collect email addresses from folder
it: Raccolta indirizzi email da cartella

en: Common addresses
it: Indirizzi comuni

en: Personal addresses
it: Indirizzi personali

en: Common address
it: Indirizzo comune

en: Personal address
it: Indirizzo personale

en: Address(es) update
it: Aggiorna indirizzo(i)

en: Update failed. Changes not written to Directory.
it: Aggiornamento fallito. Cambiamenti non salvati in Directory.

en: Notice
it: Avviso

en: Warning
it: Attenzione

en: Error
it: Errore

en: _View log
it: _Mostra log

en: Show this message next time
it: Mostra questo messaggio la prossima volta

en: Browse Directory Entry
it: Sfoglia Directory

en: Server Name :
it: Nome Server :

en: LDAP Name
it: Nome LDAP

en: Attribute Value
it: Valore dell'attributo

en: Nothing
it: Nulla

en: a viewer
it: un visualizzatore

en: a MIME parser
it: un parser MIME

en: folders
it: cartelle

en: filtering
it: filtraggio

en: a privacy interface
it: un'interfaccia per la privacy

en: a notifier
it: un notificatore

en: an utility
it: una utility

en: things
it: cose

en: This plugin provides %s (%s), which is already provided by the %s plugin.
it: Questo plugin fornisce %s (%s), che è già fornito dal plugin %s.

en: Plugin already loaded
it: Plugin già caricato

en: Failed to allocate memory for Plugin
it: Errore durante l'allocazione di memoria per il plugin

en: This module is not licensed under a GPL v3 or later compatible license.
it: Questo modulo non è rilasciato con licenza compatibile GPL v3 o successiva.

en: This module is for Claws Mail GTK1.
it: Questo modulo è per Claws Mail GTK1.

en: Your version of Claws Mail is newer than the version the '%s' plugin was built with.
it: La versione di Claws Mail è più nuova della versione con cui il plugin '%s' è stato compilato.

en: Your version of Claws Mail is newer than the version the plugin was built with.
it: La versione di Claws Mail è più nuova della versione con cui il plugin è stato compilato.

en: Your version of Claws Mail is too old for the '%s' plugin.
it: La versione di Claws Mail è troppo vecchia per il plugin '%s'

en: Your version of Claws Mail is too old for the plugin.
it: La versione di Claws Mail è troppo vecchia per il plugin.

en: SSL handshake failed
it: Handshake SSL fallito

en: No SMTP AUTH method available
it: Nessun metodo SMTP AUTH disponibile

en: Selected SMTP AUTH method not available
it: Metodo SMTP AUTH selezionato non disponibile

en: bad SMTP response
it: risposta SMTP errata

en: error occurred on SMTP session
it: errore durante la sessione SMTP

en: error occurred on authentication
it: errore durante l'autenticazione

en: Message is too big (Maximum size is %s)
it: Il messaggio è troppo grande (Dimensione massima: %s)

en: couldn't start TLS session
it: non è stato possibile avviare sessione TLS

en: Socket IO timeout.
it: Tempo limite di I/O nel socket.

en: Connection timed out.
it: Connessione scaduta.

en: %s:%d: connection failed (%s).
it: %s:%d: connessione fallita (%s).

en: %s:%d: unknown host.
it: %s:%d: host sconosciuto.

en: %s:%s: host lookup failed (%s).
it: %s:%s: ricerca host fallita (%s).

en: write on fd%d: %s
it: scrittura su fd%d: %s

en: Cannot stat P12 certificate file (%s)
it: Non è possibile verificare il file di certificato P12 (%s)

en: Cannot read P12 certificate file (%s)
it: Non è possibile leggere il file di certificato P12 (%s)

en: Cannot import P12 certificate file (%s)
it: Non è possibile importare il file di certificato P12 (%s)

en: Internal error
it: Errore interno

en: Uncheckable
it: Impossibile controllare

en: Self-signed certificate
it: Certificato auto-firmato

en: Revoked certificate
it: Certificato revocato

en: No certificate issuer found
it: Impossibile trovare ente di rilascio certificato

en: Certificate issuer is not a CA
it: L'ente di rilascio certificato non è un CA.

en: Cannot open certificate file %s: %s
it: Non è possibile aprire il file di certificato %s: %s

en: Certificate file %s missing (%s)
it: File di certificato %s mancante (%s)

en: Cannot open key file %s (%s)
it: Non è possibile aprire il file di chiave %s (%s)

en: Key file %s missing (%s)
it: File di chiave %s mancante (%s)

en: Failed to read P12 certificate file %s
it: Fallita lettura file di cerificato P12 %s

en: Cannot open P12 certificate file %s (%s)
it: Non è possibile aprire file di cerificato P12 %s (%s)

en: P12 Certificate file %s missing (%s)
it: File di certificato P12 %s mancante (%s)

en: <not in certificate>
it: <non nel certificato>

en: (Subject cleared by RegExp)
it: (Oggetto ripulito da RegExp)

[ctx: Complete day name for use by strftime]
en: Sunday
it: Domenica

[ctx: Complete day name for use by strftime]
en: Monday
it: Lunedì

[ctx: Complete day name for use by strftime]
en: Tuesday
it: Martedì

[ctx: Complete day name for use by strftime]
en: Wednesday
it: Mercoledì

[ctx: Complete day name for use by strftime]
en: Thursday
it: Giovedì

[ctx: Complete day name for use by strftime]
en: Friday
it: Venerdì

[ctx: Complete day name for use by strftime]
en: Saturday
it: Sabato

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: January
it: Gennaio

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: February
it: Febbraio

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: March
it: Marzo

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: April
it: Aprile

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: May
it: Maggio

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: June
it: Giugno

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: July
it: Luglio

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: August
it: Agosto

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: September
it: Settembre

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: October
it: Ottobre

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: November
it: Novembre

[ctx: Complete month name for use by strftime]
en: December
it: Dicembre

[ctx: Abbr. day name for use by strftime]
en: Sun
it: Dom

[ctx: Abbr. day name for use by strftime]
en: Mon
it: Lun

[ctx: Abbr. day name for use by strftime]
en: Tue
it: Mar

[ctx: Abbr. day name for use by strftime]
en: Wed
it: Mer

[ctx: Abbr. day name for use by strftime]
en: Thu
it: Gio

[ctx: Abbr. day name for use by strftime]
en: Fri
it: Ven

[ctx: Abbr. day name for use by strftime]
en: Sat
it: Sab

[ctx: Abbr. month name for use by strftime]
en: Jan
it: Gen

[ctx: Abbr. month name for use by strftime]
en: May
it: Mag

[ctx: Abbr. month name for use by strftime]
en: Jun
it: Giu

[ctx: Abbr. month name for use by strftime]
en: Jul
it: Lug

[ctx: Abbr. month name for use by strftime]
en: Aug
it: Ago

[ctx: Abbr. month name for use by strftime]
en: Sep
it: Set

[ctx: Abbr. month name for use by strftime]
en: Oct
it: Ott

[ctx: Abbr. month name for use by strftime]
en: Dec
it: Dic

en: _Add...
it: _Aggiungi...

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: _Properties...
it: _Proprietà...

en: _Message
it: M_essaggio

en: _Spelling
it: _Ortografia

en: _Options
it: Op_zioni

en: S_end
it: I_nvia

en: Send _later
it: Invia più _tardi

en: _Attach file
it: _Allega file

en: _Insert file
it: _Inserisci file

en: Insert si_gnature
it: Inserisci _firma

en: _Replace signature
it: _Rimuovi firma

en: _Print
it: _Stampa

en: _Undo
it: _Annulla

en: _Redo
it: _Ripeti

en: Cu_t
it: _Taglia

en: _Special paste
it: I_ncolla speciale

en: As _quotation
it: Come _citazione

en: _Wrapped
it: _A capo automatico

en: _Unwrapped
it: _Non a capo automatico

en: Select _all
it: _Seleziona tutto

en: A_dvanced
it: A_vanzate

en: Move a character backward
it: Vai indietro un carattere

en: Move a character forward
it: Vai avanti un carattere

en: Move a word backward
it: Vai indietro una parola

en: Move a word forward
it: Vai avanti una parola

en: Move to beginning of line
it: Vai a inizio riga

en: Move to end of line
it: Vai a fine riga

en: Move to previous line
it: Vai alla riga precedente

en: Move to next line
it: Vai alla riga successiva

en: Delete a character backward
it: Cancella il carattere precedente

en: Delete a character forward
it: Cancella il carattere successivo

en: Delete a word backward
it: Cancella la parola precedente

en: Delete a word forward
it: Cancella la parola successiva

en: Delete line
it: Cancella riga

en: Delete to end of line
it: Cancella fino alla fine della riga

en: _Find
it: _Trova

en: _Wrap current paragraph
it: A capo il _paragrafo corrente

en: Wrap all long _lines
it: A capo le righe _lunghe

en: Edit with e_xternal editor
it: Modifica con un editor _esterno

en: _Check all or check selection
it: _Verifica tutto o la selezione

en: _Highlight all misspelled words
it: _Evidenzia tutti gli errori

en: Check _backwards misspelled word
it: Verifica all'i_ndietro

en: _Forward to next misspelled word
it: Vai all'errore _successivo

en: Reply _mode
it: Modalità di _risposta

en: Privacy _System
it: _Sistema di Privacy

en: _Priority
it: _Priorità

en: Character _encoding
it: _Codifica caratteri

en: Western European
it: Europeo Occidentale

en: Baltic
it: Baltico

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Arabic
it: Arabo

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: Japanese
it: Giapponese

en: Chinese
it: Cinese

en: Korean
it: Coreano

en: Thai
it: Thailandese

en: _Address book
it: _Rubrica

en: _Template
it: _Modello

en: Actio_ns
it: Azio_ni

en: Aut_o wrapping
it: A _capo automatico

en: Auto _indent
it: In_denta automaticamente

en: Si_gn
it: _Firma

en: _Encrypt
it: _Cifra

en: _Request Return Receipt
it: _Richiedi Ricevuta di Ritorno

en: Remo_ve references
it: R_imuovi riferimenti

en: Show _ruler
it: Mostra r_ighello

en: _Normal
it: _Normale

en: _All
it: _Tutti

en: _Sender
it: _Mittente

en: _Mailing-list
it: _Mailing-List

en: _Highest
it: _Elevata

en: Hi_gh
it: _Alta

en: Lo_w
it: _Bassa

en: _Lowest
it: _Minima

en: _Automatic
it: _Automatico

en: 7bit ASCII (US-ASC_II)
it: ASCII a 7 bit (US-ASC_II)

en: Central European (ISO-8859-_2)
it: Europeo Centrale (ISO-8859-_2)

en: Greek (ISO-8859-_7)
it: Greco (ISO-8859-_7)

en: Turkish (ISO-8859-_9)
it: Turco (ISO-8859-_9)

en: New message From format error.
it: Errore di formato nell'intestazione From del nuovo messaggio.

en: New message subject format error.
it: Errore di formato nell'Oggetto del nuovo messaggio.

en: The body of the "New message" template has an error at line %d.
it: Il corpo del modello "Nuovo messaggio" contiene un errore alla riga %d.

en: Unable to reply. The original email probably doesn't exist.
it: Impossibile rispondere. Il messaggio originale probabilmente non esiste.

en: The "From" field of the "Reply" template contains an invalid email address.
it: Il campo "Da" del modello "Risposta" contiene un indirizzo email non valido.

en: The body of the "Reply" template has an error at line %d.
it: Il corpo del modello "Risposta" contiene un errore alla riga %d.

en: The "From" field of the "Forward" template contains an invalid email address.
it: Il campo "Da" del modello "Inoltro" contiene un indirizzo email non valido.

en: The body of the "Forward" template has an error at line %d.
it: Il corpo del modello "Inoltro" contiene un errore alla riga %d.

en: Fw: multiple emails
it: I: email multiple

en: The body of the "Redirect" template has an error at line %d.
it: Il corpo del modello "Reindirizzo" contiene un errore alla riga %d.

en: Bcc:
it: Ccn:

en: Reply-To:
it: Rispondi a:

en: Newsgroups:
it: Newsgroup:

en: In-Reply-To:
it: In Risposta a:

en: To:
it: A:

en: Couldn't attach a file (charset conversion failed).
it: Non è stato possibile allegare un file (errore di conversione caratteri).

en: The following file has been attached: 
    %s | The following files have been attached: 
    %s
it[0]: Il seguente file è stato allegato: 
    %s
it[1]: I seguenti file sono stati allegati: 
    %s

en: The "Quotation mark" of the template is invalid.
it: Il "Simbolo di citazione" del modello non è valido.

en: Could not get size of file '%s'.
it: Impossibile ottenere la dimensione del file %s.

en: You are about to insert a file of %s in the message body. Are you sure you want to do that?
it: Si sta per inserire un file di %s nel corpo del messaggio. Continuare?

en: Are you sure?
it: Continuare?

en: _Insert
it: _Inserisci

en: File %s is empty.
it: Il file %s è vuoto.

en: Empty file
it: File vuoto

en: _Attach anyway
it: _Allega comunque

en: Can't read %s.
it: impossibile leggere %s.

en: Message: %s
it: Messaggio: %s

en:  [Edited]
it:  [Modificato]

en: %s - Compose message%s
it: %s - Composizione messaggio%s

en: [no subject] - Compose message%s
it: [nessun oggetto] - Composizione messaggio%s

en: Compose message
it: Composizione messaggio

en: Account for sending mail is not specified.
    Please select a mail account before sending.
it: Non è stato specificato un account da cui inviare posta.
    E` necessario selezionare un account di posta prima di inviare.

en: Send
it: Invia

en: The only recipient is the default CC address. Send anyway?
it: L'unico destinatario è l'indirizzo CC predefinito. Inviare comunque?

en: _Send
it: _Invia

en: The only recipient is the default BCC address. Send anyway?
it: L'unico destinatario è l'indirizzo BCC predefinito. Inviare comunque?

en: Recipient is not specified.
it: Il destinatario non è specificato.

en: _Queue
it: _Coda

en: Subject is empty. %s
it: Il campo Oggetto è vuoto. %s

en: Send it anyway?
it: Inviare comunque?

en: Queue it anyway?
it: Accodare comunque?

en: Send later
it: Invia più tardi

en: Could not queue message for sending:
    
    Charset conversion failed.
it: Impossibile accodare il messaggio per l'invio:
    
    Errore nella conversione del set di caratteri.

en: Could not queue message for sending:
    
    Couldn't get recipient encryption key.
it: Non è stato possibile accodare il messaggio per l'invio:
    
    Non è stato possibile ottenere la chiave di cifratura del destinatario.

en: Could not queue message for sending:
    
    Signature failed: %s
it: Non è stato possibile accodare il messaggio per l'invio:
    
    Errore nella firma: %s

en: Could not queue message for sending:
    
    %s.
it: Non è stato possibile accodare il messaggio per l'invio:
    
    %s.

en: Could not queue message for sending.
it: Non è stato possibile accodare il messaggio per l'invio.

en: The message was queued but could not be sent.
    Use "Send queued messages" from the main window to retry.
it: Il messaggio è stato messo in coda ma non è stato possibile inviarlo.
    Utilizzare "Invia messaggi in coda" dalla finestra principale per riprovare.

en: %s
    Use "Send queued messages" from the main window to retry.
it: %s
    Utilizzare "Invia messaggi in coda" dalla finestra principale per riprovare.

en: Can't convert the character encoding of the message 
    to the specified %s charset.
    Send it as %s?
it: Impossibile convertire la codifica di caratteri del messaggio 
    nel set di caratteri %s specificato.
    Inviare come %s?

en: Line %d exceeds the line length limit (998 bytes).
    The contents of the message might be broken on the way to the delivery.
    
    Send it anyway?
it: La riga %d eccede il limite di lunghezza di riga (998 bytes).
    Il contenuto del messaggio potrebbe essere interrotto alla ricezione.
    
    Inviare comunque?

en: Couldn't encrypt the email: %s
it: Non è stato possibile cifrare la mail: %s

en: Encryption warning
it: Avviso di cifratura

en: C_ontinue
it: _Continua

en: No account for sending mails available!
it: Nessun account di posta disponibile!

en: Selected account isn't NNTP: Posting is impossible.
it: L'account selezionato non è NNTP: l'invio è impossibile.

en: Attachment %s doesn't exist anymore. Ignore?
it: L'allegato %s non esiste più. Ignorare?

en: Cancel sending
it: Annulla invio

en: Ignore attachment
it: Ignora allegato

en: Original %s part
it: Originale %s parti

en: Add to address _book
it: Aggiungi alla _rubrica

en: Delete entry contents
it: Elimina contenuti

en: Use <tab> to autocomplete from addressbook
it: Usare <tab> per completare automaticamente da rubrica

en: Mime type
it: Tipo MIME

en: Size
it: Dimensione

en: Save Message to
it: Salva Messaggio in

en: _Browse
it: _Sfoglia

en: Hea_der
it: Intes_tazione

en: _Attachments
it: _Allegati

en: Othe_rs
it: A_ltro

en: S_ubject:
it: O_ggetto:

en: Spell checker could not be started.
    %s
it: Impossibile avviare il correttore ortografico.
    %s

en: _From:
it: _Da:

en: Account to use for this email
it: Account da usare per questo messaggio

en: Sender address to be used
it: Indirizzo mittente da usare

en: The privacy system '%s' cannot be loaded. You will not be able to sign or encrypt this message.
it: Non è possibile caricare il sistema di privacy '%s'. Non sarà possibile firmare o cifrare questo messaggio.

en: _None
it: _Nessuno

en: The body of the template has an error at line %d.
it: Il corpo del modello contiene un errore alla riga %d.

en: Template From format error.
it: Errore di formato in From del modello.

en: Template To format error.
it: Errore di formato in To del modello.

en: Template Cc format error.
it: Errore di formato in Cc del modello.

en: Template Bcc format error.
it: Errore di formato in Ccn del modello.

en: Template Reply-To format error.
it: Errore di formato in In-Risposta-a del modello.

en: Template subject format error.
it: Errore di formato in Oggetto del modello.

en: Invalid MIME type.
it: Tipo MIME non valido.

en: File doesn't exist or is empty.
it: Il file non esiste o è vuoto.

en: Properties
it: Proprietà

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: Encoding
it: Codifica

en: Path
it: Percorso

en: File name
it: Nome file

en: The external editor is still working.
    Force terminating the process?
    process group id: %d
it: L'editor esterno è ancora attivo.
    Forzare la conclusione del processo?
    group id del processo: %d

en: Claws Mail needs network access in order to send this email.
it: Claws Mail necessita di una connessione di rete per poter inviare mail.

en: Could not queue message.
it: Impossibile accodare il messaggio.

en: Could not queue message:
    
    %s.
it: Impossibile accodare il messaggio per l'invio:
    
    %s.

en: Could not save draft.
it: Impossibile salvare la bozza.

en: Could not save draft
it: Impossibile salvare la bozza

en: Could not save draft.
    Do you want to cancel exit or discard this email?
it: Impossibile salvare la bozza.
    Annullare la chiusura o scartare il messaggio?

en: _Cancel exit
it: _Annulla chiusura

en: _Discard email
it: _Scarta messaggio

en: Select file
it: Seleziona file

en: File '%s' could not be read.
it: Impossibile leggere il file '%s'.

en: File '%s' contained invalid characters
    for the current encoding, insertion may be incorrect.
it: Il file '%s' contiene caratteri non validi
    per la codifica corrente, l'inserzione potrebbe non essere corretta.

en: Discard message
it: Scarta messaggio

en: This message has been modified. Discard it?
it: Il messaggio è stato modificato. Scartarlo?

en: _Discard
it: _Scarta

en: _Save to Drafts
it: _Salva nelle Bozze

en: Save changes
it: Salva modifiche

en: This message has been modified. Save the latest changes?
it: Il messaggio è stato modificato. Salvare le ultime modifiche?

en: _Don't save
it: _Non salvare

en: Do you want to apply the template '%s'?
it: Applicare il modello '%s'?

en: Apply template
it: Applica modello

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: Insert or attach?
it: Inserire o allegare?

en: Do you want to insert the contents of the file(s) into the message body, or attach it to the email?
it: Inserire il contenuto del (dei) file nel corpo del messaggio, o allegarlo alla mail?

en: _Attach
it: _Allega

en: Quote format error at line %d.
it: Errore di formato per carattere di citazione alla riga %d.

en: You are about to reply to %d messages. Opening the windows could take some time. Do you want to continue?
it: Si sta per rispondere a %d messaggi. L'apertura delle finestre potrebbe richiedere del tempo. Continuare?

en: Claws Mail process (%ld) received signal %ld
it: Il processo Claws Mail (%ld) ha ricevuto il segnale %ld

en: Claws Mail has crashed
it: Claws Mail è crashato

en: %s.
    Please file a bug report and include the information below.
it: %s.
    Crea un bug report e includi le informazioni seguenti.

en: Debug log
it: Log di debug

en: Close
it: Chiudi

en: Save...
it: Salva...

en: Create bug report
it: Crea un bug report

en: Save crash information
it: Salva le informazioni sul crash

en: Add New Person
it: Aggiungi nuova persona

en: Adding a new person requires at least one of the
    following values to be set:
     - Display Name
     - First Name
     - Last Name
     - Nickname
     - any email address
     - any additional attribute
    
    Click OK to keep editing this contact.
    Click Cancel to close without saving.
it: Aggiungere un nuovo contatto richiede di impostare
    almeno uno dei seguenti campi:
     - Nome da visualizzare
     - Nome
     - Cognome
     - Nickname
     - un indirizzo email
     - un attributo aggiuntivo
    
    Selezionare OK per continuare la modifica del contatto.
    Selezionare Annulla per chiudere senza salvare.

en: Adding a new person requires at least one of the
    following values to be set:
     - First Name
     - Last Name
     - any email address
     - any additional attribute
    
    Click OK to keep editing this contact.
    Click Cancel to close without saving.
it: Aggiungere un nuovo contatto richiede di impostare
    almeno uno dei seguenti campi:
     - Nome
     - Cognome
     - un indirizzo email
     - un attributo aggiuntivo
    
    Selezionare OK per continuare la modifica del contatto.
    Selezionare Annulla per chiudere senza salvare.

en: Edit Person Details
it: Modifica dettagli personali

en: An Email address must be supplied.
it: Occorre fornire un indirizzo email.

en: A Name and Value must be supplied.
it: Occorre fornire un Nome ed un Valore

en: Discard
it: Scarta

en: Apply
it: Applica

en: Edit Person Data
it: Modifica dati contatto

en: Choose a picture
it: Scelta immagine

en: Failed to import image: 
    %s
it: Errore durante l'importazione dell'immagine: 
    %s

en: _Set picture
it: _Imposta immagine

en: _Unset picture
it: _Rimuovi immagine

en: Photo
it: Foto

en: Display Name
it: Nome visualizzato

en: Last Name
it: Cognome

en: First Name
it: Nome

en: Value
it: Valore

en: _User Data
it: _Dati Utente

en: _Email Addresses
it: Indirizzi _E-Mail

en: O_ther Attributes
it: _Altri attributi

en: Failed to save image: 
    %s
it: Errore durante il salvataggio dell'immagine: 
    %s

en: File appears to be OK.
it: Il file sembra OK.

en: File does not appear to be a valid address book format.
it: Il file non sembra avere un formato di rubrica valido.

en: Could not read file.
it: Impossibile leggere il file.

en: Edit Addressbook
it: Modifica Rubrica

en:  Check File
it: Verifica File

en: Add New Addressbook
it: Aggiungi Nuova Rubrica

en: A Group Name must be supplied.
it: Occorre specificare un Nome Gruppo

en: Edit Group Data
it: Modifica Dati Gruppo

en: Group Name
it: Nome Gruppo

en: Addresses in Group
it: Indirizzi nel Gruppo

en: Available Addresses
it: Indirizzi Disponibili

en: Move Email Addresses to or from Group with arrow buttons
it: Spostare gli indirizzi email da o verso il gruppo con i pulsanti

en: Edit Group Details
it: Modifica Dettagli Gruppo

en: Add New Group
it: Aggiungi Nuovo Gruppo

en: Edit folder
it: Modifica cartella

en: Input the new name of folder:
it: Inserire il nome della cartella:

en: New folder
it: Nuova cartella

en: Input the name of new folder:
it: Inserire il nome della cartella:

en: File does not appear to be JPilot format.
it: Il file non sembra avere un formato JPilot.

en: Select JPilot File
it: Seleziona file JPilot

en: Edit JPilot Entry
it: Modifica Record JPilot

en: Additional e-Mail address item(s)
it: Ulteriori elementi di indirizzo e-Mail

en: Add New JPilot Entry
it: Aggiungi Nuovo Record JPilot

en: Edit LDAP - Select Search Base
it: Modifica LDAP - Selezionare Base di Ricerca

en: Hostname
it: Nome Host

en: Port
it: Porta

en: Search Base
it: Base di Ricerca

en: Available Search Base(s)
it: Basi di ricerca disponibili

en: Could not read Search Base(s) from server - please set manually
it: Impossibile leggere le Basi di Ricerca dal server - impostare manualmente

en: Could not connect to server
it: Impossibile connettersi al server

en: A Name must be supplied.
it: Occorre fornire un nome.

en: A Hostname must be supplied for the server.
it: Occorre fornire un nome host per il server.

en: At least one LDAP search attribute should be supplied.
it: Occorre fornire almeno un attributo di ricerca di LDAP.

en: Connected successfully to server
it: Connesso al server con successo

en: Edit LDAP Server
it: Modifica Server LDAP

en: A name that you wish to call the server.
it: Un nome da dare al server.

en: This is the hostname of the server. For example, "ldap.mydomain.com" may be appropriate for the "mydomain.com" organization. An IP address may also be used. You may specify "localhost" if running an LDAP server on the same computer as Claws Mail.
it: Questo è il nome host del server. Per esempio,"ldap.miodominio.it" potrebbe essere appropriato per l'organizzazione "miodominio.it". Si può usare anche un indirizzo IP. Si può inserire "localhost" se il server LDAP funziona sullo stesso computer di Claws Mail.

en: Enable secure connection to the LDAP server via TLS. If connection fails, be sure to check the correct configuration in ldap.conf (TLS_CACERTDIR and TLS_REQCERT fields).
it: Abilita una connessione sicura con il server LDAP via TLS. Se la connessione non va a buon fine, controllare la configurazione in ldap.conf (campi TLS_CACERTDIR o TLS_REQCERT).

en: Enable secure connection to the LDAP server via SSL. If connection fails, be sure to check the correct configuration in ldap.conf (TLS_CACERTDIR and TLS_REQCERT fields).
it: Abilita una connessione sicura con il server LDAP via SSL. Se la connessione non va a buon fine, controllare la configurazione in ldap.conf (campi TLS_CACERTDIR o TLS_REQCERT).

en: The port number that the server listens on. Port 389 is the default.
it: Numero di porta su cui ascolta il server. Per impostazione predefinita è la 389.

en:  Check Server
it: Verifica Server

en: Press this button to test the connection to the server.
it: Premere il pulsante per testare la connessione al server.

en: This specifies the name of the directory to be searched on the server. Examples include:
      dc=claws-mail,dc=org
      ou=people,dc=domainname,dc=com
      o=Organization Name,c=Country
it: Nome della directory da cercare sul server. Alcuni esempi:
      dc=claws-mail,dc=org
      ou=people,dc=nomedominio,dc=it
      o=Nome organizzazione,c=Stato

en: Press this button to lookup the name of available directory names on the server.
it: Premere il tasto per trovare il nome tra le directory disponibili sul server.

en: Search Attributes
it: Ricerca Attributi

en: A list of LDAP attribute names that should be searched when attempting to find a name or address.
it: Un elenco di nomi di attributo LDAP tra cui cercare, per individuare un nome o indirizzo.

en:  Defaults
it: Predefinito

en: This resets the attribute names to a default value that should find most names and addresses during a name or address search process.
it: Ripristina i nomi di attributo a un valore predefinito che dovrebbe individuare la maggior parte dei nomi e indirizzi durante una ricerca.

en: Max Query Age (secs)
it: Durata max. della ricerca (sec)

en: This defines the maximum period of time (in seconds) that an address search result is valid for address completion purposes. Search results are stored in a cache until this period of time has passed and then retired. This will improve the response time when attempting to search for the same name or address on subsequent address completion requests. The cache will be searched in preference to performing a new server search request. The default value of 600 seconds (10 minutes), should be sufficient for most servers. A larger value will reduce the search time for subsequent searches. This is useful for servers that have slow response times at the expense of more memory to cache results.
it: Definisce il massimo periodo di tempo (in secondi) per cui il risultato di una ricerca è valido per il completamento d'indirizzo. I risultati sono conservati in cache fino alla scadenza di questo periodo. Ciò migliora il tempo di risposta quando si cerca lo stesso nome o indirizzo in successive richieste di completamento d'indirizzo. Si cerca prima nella cache, invece di fare una nuova richiesta al server. Il valore predefinito di 600 secondi (10 minuti) dovrebbe essere sufficiente per la maggior parte dei server. Un valore più alto riduce il tempo di ricerca per ricerche successive. Ciò è utile per server che hanno tempi di risposta lunghi a discapito di maggior memoria per conservare i valori nella cache.

en: Include server in dynamic search
it: Includi server in ricerca dinamica

en: Check this option to include this server for dynamic searches when using address completion.
it: Attivare l'opzione per includere il server in ricerche dinamiche quando si usa il completamento di indirizzo.

en: Match names 'containing' search term
it: Trova i nomi 'contenenti' il termine

en: Searches for names and addresses can be performed either using "begins-with" or "contains" search term. Check this option to perform a "contains" search; this type of search usually takes longer to complete. Note that for performance reasons, address completion uses "begins-with" for all searches against other address interfaces.
it: Ricerche per nomi e indirizzi possono essere effettuati sia usando la modalità "comincia-con" sia "contiene". Attivare l'opzione per effettuare una ricerca "contiene"; questo tipo di ricerca normalmente è più lento. Notare che per motivi di velocità, il completamento di indirizzo usa "comincia-con" per ricerche su altre interfacce d'indirizzo.

en: The LDAP user account name to be used to connect to the server. This is usually only used for protected servers. This name is typically formatted as: "cn=user,dc=claws-mail,dc=org". This is usually left empty when performing a search.
it: Nome utente dell'account LDAP da usare per connettersi al server. Questo è normalmente utilizzato solo per server protetti. Generalmente questo nome è formattato come "cn=utente,dc=claws-mail,dc=org". Normalmente viene lasciato vuoto quando si fa una ricerca.

en: The password to be used when connecting as the "Bind DN" user.
it: Password da usare quando ci si connette come utente "Bind DN"

en: Timeout (secs)
it: Timeout (sec)

en: The timeout period in seconds.
it: Periodo di timeout in secondi.

en: Maximum Entries
it: Num. Max di record

en: The maximum number of entries that should be returned in the search result.
it: Massimo numero di record da restituire nella ricerca.

en: Basic
it: Generale

en: Extended
it: Esteso

en: Add New LDAP Server
it: Aggiungi Nuovo Server LDAP

en: Delete tag
it: Elimina tag

en: Do you really want to delete this tag?
it: Eliminare il tag?

en: Delete all tags
it: Elimina tutti i tag

en: Do you really want to delete all tags?
it: Eliminare tutti tag?

en: You entered a reserved tag name, please choose another instead.
it: Il nome di tag inserito è riservato, scegliere altro nome.

en: Tag is not set.
it: Tag non impostato.

[ctx: Dialog title]
en: Apply tags
it: Applica tag

en: New tag:
it: Nuovo tag:

en: Please select tags to apply/remove. Changes are immediate.
it: Selezionare i tag da applicare/rimuovere. Cambiamenti immediati.

en: File does not appear to be vCard format.
it: Il file non sembra avere un formato vCard.

en: Select vCard File
it: Seleziona file vCard

en: Edit vCard Entry
it: Modifica Record vCard

en: Add New vCard Entry
it: Aggiungi Nuovo Record vCard

en: Impossible to set the client certificate.
it: Impossibile impostare il certificato del client.

en: Please specify output directory and file to create.
it: Specificare la cartella di output e il file da creare.

en: Select stylesheet and formatting.
it: Selezionare foglio di stile e formattazione.

en: File exported successfully.
it: File esportato con successo.

en: The HTML output directory '%s'
    does not exist. Do you want to create it?
it: La cartella di output '%s'
    dell'HTML non esiste. Creare la cartella?

en: Create directory
it: Crea Cartella

en: Could not create output directory for HTML file:
    %s
it: Impossibile creare la cartella di output per il file HTML:
    %s

en: Failed to Create Directory
it: Creazione directory fallita

en: Error creating HTML file
it: Errore nel creare il file HTML

en: Select HTML output file
it: Seleziona File HTML di Output

en: HTML Output File
it: File di Output HTML

en: B_rowse
it: _Sfoglia

en: Stylesheet
it: Foglio di stile

en: None
it: Nessuno

en: Default
it: Predefinito

en: Full
it: Completo

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom-2
it: Personalizzato-2

en: Custom-3
it: Personalizzato-3

en: Custom-4
it: Personalizzato-4

en: Full Name Format
it: Formato Nome-Cognome

en: First Name, Last Name
it: Nome, Cognome

en: Last Name, First Name
it: Cognome, Nome

en: Color Banding
it: Colour Banding

en: Format Email Links
it: Formatta collegamenti email

en: Format User Attributes
it: Formatta attributi utente

en: Address Book :
it: Rubrica :

en: File Name :
it: Nome file :

en: Open with Web Browser
it: Apri con Web Browser

en: Export Address Book to HTML File
it: Esporta Rubrica in file HTML

en: File Info
it: Informazione File

en: Format
it: Formato

en: Please specify output directory and LDIF filename to create.
it: Specificare la cartella di output e il file LDIF da creare.

en: Specify parameters to format distinguished name.
it: Specificare i parametri per formattare i nomi DN.

en: LDIF Output Directory '%s'
    does not exist. OK to create new directory?
it: La cartella di output '%s'
    di LDIF non esiste. Creare la cartella?

en: Create Directory
it: Crea Cartella

en: Could not create output directory for LDIF file:
    %s
it: Impossibile creare la cartella di output per il file LDIF:
    %s

en: Suffix was not supplied
it: Suffisso non è stato fornito

en: A suffix is required if data is to be used for an LDAP server. Are you sure you wish to proceed without a suffix?
it: È richiesto un suffisso se i dati sono utilizzati per un server LDAP. Continuare senza suffisso?

en: Error creating LDIF file
it: Errore nel creare file LDIF.

en: Select LDIF output file
it: Seleziona file di output LDIF

en: LDIF Output File
it: File di Output LDIF

en: The address book Unique ID is used to create a DN that is formatted similar to:
      uid=102376,ou=people,dc=claws-mail,dc=org
it: L'ID Univoco di rubrica è usato per creare un DN formattato come:
      uid=102376,ou=people,dc=claws-mail,dc=org

en: The address book Display Name is used to create a DN that is formatted similar to:
      cn=John Doe,ou=people,dc=claws-mail,dc=org
it: Il Nome Visualizzato di rubrica è usato per creare un DN formattato come:
      cn=John Doe,ou=people,dc=claws-mail,dc=org

en: The first Email Address belonging to a person is used to create a DN that is formatted similar to:
      mail=john.doe@domain.com,ou=people,dc=claws-mail,dc=org
it: Il primo Indirizzo E-mail appartenente a una persona è usato per creare un DN formattato come:
      mail=john.doe@domain.com,ou=people,dc=claws-mail,dc=org

en: Suffix
it: Suffisso

en: The suffix is used to create a "Distinguished Name" (or DN) for an LDAP entry. Examples include:
      dc=claws-mail,dc=org
      ou=people,dc=domainname,dc=com
      o=Organization Name,c=Country
it: Suffisso è usato per creare un "Distinguished Name" (o DN) per un record LDAP. Tra gli esempi:
      dc=claws-mail,dc=org
      ou=people,dc=nomedominio,dc=com
      o=Nome Organizzazione,c=Stato

en: Relative DN
it: DN Relativo

en: Unique ID
it: ID Univoco

en: The LDIF file contains several data records that are usually loaded into an LDAP server. Each data record in the LDIF file is uniquely identified by a "Distinguished Name" (or DN). The suffix is appended to the "Relative Distinguished Name" (or RDN) to create the DN. Please select one of the available RDN options that will be used to create the DN.
it: Il file LDIF contiene diversi record normalmente caricati su un server LDAP. Ogni record nel file LDIF è univocamente identificato da un "Distinguished Name" (o DN). Il suffisso è aggiunto al "Distinguished Name" Relativo (o RDN) per creare il DN. Selezionare una delle opzioni RDN disponibili utilizzate per creare il DN.

en: Use DN attribute if present in data
it: Usa attributo DN se presente nei dati

en: The addressbook may contain entries that were previously imported from an LDIF file. The "Distinguished Name" (DN) user attribute, if present in the address book data, may be used in the exported LDIF file. The RDN selected above will be used if the DN user attribute is not found.
it: La rubrica potrebbe contenere record importati precedentemente da un file LDIF. L'attributo utente di "Distinguished Name" (DN), se presente nella rubrica, può essere usato nel file LDIF esportato. Sarà usato l'RDN selezionato sopra se l'attributo utente di DN non fosse trovato.

en: Exclude record if no Email Address
it: Escludi record se non c'è indirizzo e-mail

en: An addressbook may contain entries without Email Addresses. Check this option to ignore these records.
it: Una rubrica potrebbe contenere record senza indirizzi e-mail. Attivare questa opzione per ignorare questi record.

en: Export Address Book to LDIF File
it: Esporta Rubrica su file LDIF

en: Export to mbox file
it: Esporta su file mbox

en: Locate the folder to export and specify the mbox file.
it: Selezionare la cartella da esportare e specificare il file mbox.

en: Source folder:
it: Cartella sorgente:

en: Mbox file:
it: File mbox:

en: Target mbox filename can't be left empty.
it: Il nome del file mbox non può esser vuoto.

en: Source folder can't be left empty.
it: La cartella sorgente non può essere vuota.

en: Couldn't find the source folder.
it: Non è stato possibile trovare la cartella sorgente.

en: Select exporting file
it: Seleziona file da esportare

en: Full Name
it: Nome Completo

en: Attributes
it: Attributi

en: Claws Mail Address Book
it: Rubrica di Claws Mail

en: Name already exists but is not a directory.
it: Nome già esistente ma non è una cartella.

en: No permissions to create directory.
it: Nessun permesso per creare la cartella.

en: Name is too long.
it: Nome troppo lungo.

en: Not specified.
it: Non specificato.

en: The file %s is missing! Do you want to use the backup file from %s?
it: Il file %s non esiste! Usare il file di backup da %s?

en: Could not copy %s to %s
it: Impossibile copiare %s in %s

en: The file %s is empty or corrupted! Do you want to use the backup file from %s?
it: Il file %s è vuoto o danneggiato! Usare il file di backup da %s?

en: rule is not account-based
it: regola non in base ad account

en: rule is account-based [id=%d, name='%s'], matching the account currently used to retrieve messages
it: regola in base ad account [id=%d, nome='%s'], corrispondente all'account corrente, usato per ricevere messaggi

en: NON_EXISTENT
it: NON_EISTENTE

en: rule is account-based, not matching the account currently used to retrieve messages
it: regola in base ad account, non si applica all'account corrente, usato per ricevere messaggi

en: rule is account-based [id=%d, name='%s'], not matching the account currently used to retrieve messages [id=%d, name='%s']
it: regola in base ad account [id=%d, nome='%s'], non corrispondente all'account corrente, usato per ricevere messaggi [id=%d, nome='%s']

en: rule is not account-based, all rules are applied on user request anyway
it: regola non in base ad account, ad ogni modo le regole si applicano su richiesta utente

en: rule is account-based [id=%d, name='%s'], but all rules are applied on user request
it: regola in base ad account [id=%d, nome='%s'], ma le regole si applicano su richiesta utente

en: rule is account-based [id=%d, name='%s'], skipped on user request
it: regola in base ad account [id=%d, nome='%s'], tralasciata su richiesta utente

en: rule is account-based, skipped on user request
it: regola in base ad account, tralasciata su richiesta utente

en: rule is account-based [id=%d, name='%s'], not matching current account [id=%d, name='%s']
it: regola in base ad account [id=%d, nome='%s'], non corrispondente all'account corrente [id=%d, nome='%s']

en: rule is account-based, not matching current account
it: regola in base ad account, non corrispondente all'account corrente

en: rule is account-based [id=%d, name='%s'], current account [id=%d, name='%s']
it: regola in base ad account [id=%d, nome='%s'], account corrente [id=%d, nome='%s']

en: applying action [ %s ]
it: applicazione azione [ %s ]

en: action could not apply
it: non è stato possibile applicare l'azione

en: no further processing after action [ %s ]
it: nessun'altra elaborazione dopo azione [ %s ]

en: processing rule '%s' [ %s ]
it: elaborazione regola '%s' [ %s ]

en: processing rule <unnamed> [ %s ]
it: elaborazione regola <senza nome> [ %s ]

en: disabled rule '%s' [ %s ]
it: disabilitata regola '%s' [ %s ]

en: disabled rule <unnamed> [ %s ]
it: disabilitata regola <senza nome> [ %s ]

en: undetermined
it: indeterminato

en: incorporation
it: incorporazione

en: manually
it: manualmente

en: folder processing
it: elaborazione cartella

en: pre-processing
it: pre-elaborazione

en: post-processing
it: post-elaborazione

en: filtering message (%s%s%s)
    %smessage file: %s
    %s%s %s
    %s%s %s
    %s%s %s
    %s%s %s
it: filtraggio messaggio (%s%s%s)
    %sfile messaggio: %s
    %s%s %s
    %s%s %s
    %s%s %s
    %s%s %s

en: filtering message (%s%s%s)
    %smessage file: %s
it: filtraggio messaggio (%s%s%s)
    %sfile messaggio: %s

en: Inbox
it: In arrivo

en: Sent
it: Inviati

en: Queue
it: Coda

en: Trash
it: Cestino

en: Drafts
it: Bozze

en: Processing (%s)...
it: Elaborazione in corso (%s)

en: Copying %s to %s...
it: Copia di %s in %s in corso.

en: Moving %s to %s...
it: Spostamento di %s in %s in corso.

en: Updating cache for %s...
it: Aggiornamento cache per %s in corso

en: Processing messages...
it: Elaborazione messaggi in corso.

en: Synchronising %s for offline use...
it: Sincronizzazione di %s per l'utilizzo offline in corso.

en: A folder name cannot begin or end with a dot.
it: Il nome di cartella non può iniziare o finire con un punto.

en: Select folder
it: Seleziona cartella

en: NewFolder
it: Nuova Cartella

en: '%c' can't be included in folder name.
it: '%c' non può essere incluso nel nome di cartella.

en: The folder '%s' already exists.
it: La cartella '%s' esiste già.

en: Can't create the folder '%s'.
it: Impossibile creare la cartella '%s'.

en: Mark all re_ad
it: Contrassegna tu_tti come letti

en: Mark all read recursi_vely
it: Contrassegna ricorsi_vamente tutti come letti

en: R_un processing rules
it: Esegui reg_ole di elaborazione

en: _Search folder...
it: _Cerca cartella...

en: Process_ing...
it: _Elaborazione...

en: Empty _trash...
it: Svuota _cestino...

en: Send _queue...
it: _Invia coda...

en: New
it: Nuovi

en: Unread
it: Non letti

en: Total
it: Totale

note: TRANSLATORS: This in Number sign in American style
en: #
it: N.

en: Setting folder info...
it: Impostazione informazione di cartella...

en: Do you really want to mark all mails in this folder and its sub-folders as read?
it: Contrassegnare come letti tutti i messaggi nella cartella e sue sotto-cartelle?

en: Do you really want to mark all mails in this folder as read?
it: Contrassegnare come letti tutti i messaggi nella cartella?

en: Mark all as read
it: Contrassegna tutti come letti

en: Scanning folder %s%c%s...
it: Scansione cartella %s%c%s...

en: Scanning folder %s...
it: Analisi cartella %s...

en: Rebuild folder tree
it: Ricostruisci albero di cartelle

en: Rebuilding the folder tree will remove local caches. Do you want to continue?
it: La ricostruzione dell'albero di cartelle cancellerà le cache locali. Continuare?

en: Rebuilding folder tree...
it: Ricostruzione albero di cartelle in corso...

en: Scanning folder tree...
it: Scansione albero di cartelle...

en: Couldn't scan folder %s
it: Non è stato possibile scansionare la cartella %s

en: Checking for new messages in all folders...
it: Controllo nuovi messaggi in tutte le cartelle...

en: Closing folder %s...
it: Chiusura cartella %s...

en: Opening folder %s...
it: Apertura cartella %s...

en: Folder could not be opened.
it: Non è stato possibile aprire la cartella.

en: Empty trash
it: Svuota cestino

en: Delete all messages in trash?
it: Eliminare tutti i messaggi nel cestino?

en: _Empty trash
it: _Svuota cestino

en: Offline warning
it: Avviso Offline

en: You're working offline. Override?
it: Attualmente in modalità offline. Cambiare modalità?

en: Send queued messages
it: Invia i messaggi in coda

en: Send all queued messages?
it: Inviare i messaggi in coda?

en: Some errors occurred while sending queued messages.
it: Verificati alcuni errori durante l'invio dei messaggi in coda.

en: Some errors occurred while sending queued messages:
    %s
it: Verificati alcuni errori durante l'invio dei messaggi in coda:
    %s

en: Do you really want to copy folder '%s' in '%s'?
it: Copiare la cartella '%s' in '%s'?

en: Do you really want to make folder '%s' a subfolder of '%s'?
it: Spostare la cartella '%s' in una sotto-cartella di '%s'?

en: Copy folder
it: Copia cartella

en: Move folder
it: Sposta cartella

en: Copying %s to %s...
it: Copia di %s in %s in corso.

en: Moving %s to %s...
it: Spostamento di %s in %s in corso.

en: Source and destination are the same.
it: Sorgente e destinazione coincidono.

en: Can't copy a folder to one of its children.
it: Non è possibile copiare una cartella in una sua sottocartella.

en: Can't move a folder to one of its children.
it: Non è possibile spostare una cartella in una sua sottocartella.

en: A folder cannot be moved between different mailboxes.
it: Non è possibile spostare cartelle tra diverse caselle di posta.

en: Copy failed!
it: Copia fallita!

en: Move failed!
it: Spostamento fallito!

en: Processing configuration for folder %s
it: Elaborazione configurazione della cartella %s

en: The destination folder can only be used to store subfolders.
it: La cartella di destinazione può essere usata solo per contenere sutto-cartelle.

en: Newsgroup subscription
it: Sottoscrizione di newsgroup

en: Select newsgroups for subscription:
it: Seleziona il newsgroup da sottoscrivere:

en: Find groups:
it: Cerca gruppi:

en:  Search
it: Cerca

en: Newsgroup name
it: Nome newsgroup

en: Messages
it: Messaggi

en: Type
it: Tipo

en: moderated
it: moderato

en: readonly
it: sola lettura

en: unknown
it: sconosciuto

en: Can't retrieve newsgroup list.
it: Impossibile ricevere la lista dei newsgroup.

en: Done.
it: Fatto.

en: %d newsgroups received (%s read)
it: %d newsgroup ricevuti (%s letti)

en: Claws Mail is a lightweight, fast and highly-configurable email client.
    
    For further information visit the Claws Mail website:
it: Claws Mail è un client e-mail leggero, veloce e flessibile.
    
    Per maggiori informazioni, visitare il sito di Claws Mail:

en: 
    
    For support and discussion subscribe to the Claws Mail users' mailing list:
it: 
    
    Per supporto e discussioni iscriversi alla mailing list degli utenti di Claws Mail:

en: 
    
    Claws Mail is free software released under the GPL. If you wish to donate to the Claws Mail project you can do so at:
it: 
    
    Claws Mail è software libero, rilasciato sotto licenza GPL. Se sei interessato ad elargire donazioni al progetto Claws Mail, puoi farlo all'indirizzo:

en: 
    
    Copyright (C) 1999-2015
    The Claws Mail Team
     and Hiroyuki Yamamoto
it: 
    
    Copyright (C) 1999-2015
    Il Team di Claws Mail
     e Hiroyuki Yamamoto

en: 
    
    System Information
it: 
    
    Informazioni di Sistema

en: Locale: %s (charset: %s)
    Operating System: %s %s (%s)
it: Localizzazione: %s (set caratteri: %s)
    Sistema Operativo: %s %s (%s)

en: Locale: %s (charset: %s)
    Operating System: %s
it: Localizzazione: %s (set caratteri: %s)
    Sistema Operativo: %s

en: Locale: %s (charset: %s)
    Operating System: unknown
it: Localizzazione: %s (set caratteri: %s)
    Sistema Operativo: sconosciuto

en: The Claws Mail Team
it: Il gruppo di Claws Mail

en: Previous team members
it: Precedenti membri del gruppo

en: The translation team
it: Gruppo dei traduttori

en: Documentation team
it: Gruppo Documentazione

en: Icons
it: Icone

en: Contributors
it: Contributori

en: Compiled-in Features
it: Caratteristiche compilate

[ctx: compface]
en: adds support for the X-Face header
it: aggiunge supporto all'intestazione di X-Face

[ctx: Enchant]
en: adds support for spell checking
it: aggiunge supporto al controllo ortografico

[ctx: GnuTLS]
en: adds support for encrypted connections to servers
it: aggiunge supporto alla connessione crittata ai server

[ctx: IPv6]
en: adds support for IPv6 addresses, the new Internet addressing protocol
it: aggiunge supporto agli indirizzi IPv6, il nuovo protocollo di indirizzamento di Internet

[ctx: iconv]
en: allows converting to and from different character sets
it: permette la conversione tra differenti insiemi di caratteri

[ctx: JPilot]
en: adds support for PalmOS addressbooks
it: aggiunge supporto alle rubriche di PalmOS

[ctx: LDAP]
en: adds support for LDAP shared addressbooks
it: aggiunge supporto alle rubriche condivise di LDAP

[ctx: libetpan]
en: adds support for IMAP and NNTP servers
it: aggiunge supporto ai server IMAP ed NNTP

[ctx: libSM]
en: adds support for session handling
it: aggiunge supporto alla gestione delle sessioni

[ctx: NetworkManager]
en: adds support for detection of network connection changes
it: aggiunge supporto al rilevamento delle variazioni di connessione alla rete

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3, or (at your option) any later version.
it: Questo programma è software libero; lo si può ridistribuire e/o modificare nei termini della GNU General Public License come pubblicati dalla Free Software Foundation; la versione 3 o (a tua scelta) una versione successiva.

en: This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.
it: Questo programma è distribuito nella speranza che sia utile, ma SENZA ALCUNA GARANZIA; senza neppure la garanzia implicita di COMMERCIABILITÀ o IDONEITÀ AD UN PARTICOLARE SCOPO. Vedi la GNU General Public License per ulteriori dettagli.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program. If not, see
it: Dovrebbe esserci, allegata a questo programma, una copia della GNU General Public License. In caso contrario, visita

en: Session statistics
it: Statistiche di sessione

en: Started: %s
it: Avvio: %s

en: Incoming traffic
it: Traffico in ingresso

en: Received messages: %d
it: Messaggi ricevuti: %d

en: Outgoing traffic
it: Traffico in uscita

en: New/redirected messages: %d
it: Messaggi nuovi/reindirizzati: %d

en: Replied messages: %d
it: Messaggi risposti: %d

en: Forwarded messages: %d
it: Messaggi inoltrati: %d

en: Total outgoing messages: %d
it: Messaggi totali in uscita: %d

en: About Claws Mail
it: Informazioni su Claws Mail

en: Copyright (C) 1999-2015
    The Claws Mail Team
    and Hiroyuki Yamamoto
it: Copyright (C) 1999-2015
    Il Team di Claws Mail
    e Hiroyuki Yamamoto

en: _Authors
it: _Autori

en: _Features
it: _Caratteristiche

en: _License
it: _Licenza

en: _Release Notes
it: _Note di rilascio

en: _Statistics
it: _Statistiche

en: Orange
it: Arancione

en: Red
it: Rosso

en: Pink
it: Rosa

en: Sky blue
it: Azzurro

en: Blue
it: Blu

en: Green
it: Verde

en: Brown
it: Marrone

en: Grey
it: Grigio

en: Light brown
it: Marrone chiaro

en: Dark red
it: Rosso scuro

en: Dark pink
it: Rosa scuro

en: Steel blue
it: Blu metallizzato

en: Gold
it: Oro

en: Bright green
it: Verde chiaro

en: Set mailbox order
it: Imposta Ordine delle Cartelle di posta

en: Move mailboxes up or down to change the sort order in the Folder list.
it: Sposta le cartelle di posta su o giù per ordinarle nella lista delle Cartelle.

en: Mailboxes
it: Cartelle di posta

en: No dictionary selected.
it: Nessun dizionario selezionato.

en: Couldn't initialize %s speller.
it: Non è stato possibile inizializzare il correttore %s.

en: Couldn't initialize Enchant broker.
it: Non è stato possibile inizializzare il broker di Enchant.

en: Couldn't initialize %s dictionary:
it: Non è stato possibile inizializzare il dizionario %s:

en: No misspelled word found.
it: Non è stato trovato alcun errore.

en: Replace unknown word
it: Sostituisci parola sconosciuta

en: Replace "%s" with:
it: Sostituisci "%s" con:

en: Holding down Control key while pressing Enter
    will learn from mistake.
it: Tenendo premuto il tasto Control mentre si preme Invio
    attiverà la modalità "impara dall'errore".

en: Change to...
it: Cambia in...

en: More...
it: Altro...

en: "%s" unknown in dictionary '%s'
it: "%s" sconosciuto nel dizionario '%s'

en: Accept in this session
it: Accetta in questa sessione

en: Add to personal dictionary
it: Aggiungi al dizionario personale

en: Replace with...
it: Sostituisci con...

en: Check with %s
it: Verifica con %s

en: (no suggestions)
it: (nessun suggerimento)

en: Dictionary: %s
it: Dizionario: %s

en: Use alternate (%s)
it: Usa alternativa (%s)

en: Use both dictionaries
it: Usa entrambi i dizionari

en: Check while typing
it: Verifica durante la scrittura

en: The spell checker could not change dictionary.
    %s
it: Il controllore ortografico non ha potuto cambiare dizionario.
    %s

en: The spell checker could not change the alternate dictionary.
    %s
it: Il controllore ortografico non ha potuto cambiare il dizionario alternativo.
    %s

en: Failed: no service record found.
it: Fallito: nessun record di servizio trovato.

en: Failed: network error.
it: Fallito: errore di rete.

en: Failed: unknown error (%d).
it: Fallito: errore sconosciuto (%d).

en: Configuring...
it: Configurazione...

en: Date
it: Data

en: Date:
it: Data:

en: From
it: Da

en: From:
it: Da:

en: Sender
it: Mittente

en: Sender:
it: Mittente:

en: Reply-To
it: Rispondi a

en: To
it: A

en: Bcc
it: Ccn

en: Message-ID
it: ID-Messaggio

en: Message-ID:
it: ID-Messaggio:

en: In-Reply-To
it: In risposta a

en: References
it: Riferimenti

en: References:
it: Riferimenti:

en: Subject
it: Oggetto

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Comments
it: Commenti

en: Comments:
it: Commenti:

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Keywords:
it: Parole chiave:

en: Resent-Date
it: Reinvia-Data

en: Resent-Date:
it: Reinvia-Data:

en: Resent-From
it: Reinvia-Da

en: Resent-From:
it: Reinvia-Da:

en: Resent-Sender
it: Reinvia-Mittente

en: Resent-Sender:
it: Reinvia-Mittente:

en: Resent-To
it: Reinvia-A

en: Resent-To:
it: Reinvia-A:

en: Resent-Cc
it: Reinvia-Cc

en: Resent-Cc:
it: Reinvia-Cc:

en: Resent-Bcc
it: Reinvia-Ccn

en: Resent-Bcc:
it: Reinvia-Ccn:

en: Resent-Message-ID
it: Reinvia-ID-Messaggio

en: Resent-Message-ID:
it: Reinvia-ID-Messaggio:

en: Return-Path
it: Percorso-di-ritorno

en: Return-Path:
it: Percorso-di-ritorno:

en: Received
it: Ricevuto

en: Received:
it: Ricevuto:

en: Delivered-To
it: Trasmesso-A

en: Delivered-To:
it: Trasmesso-A:

en: Seen
it: Visto

en: Seen:
it: Visto:

en: Status
it: Stato

en: Status:
it: Stato:

en: Return-Receipt-To
it: Ricevuta-di-ritorno-a

en: Return-Receipt-To:
it: Ricevuta-di-ritorno-a:

en: MIME-Version
it: Versione-MIME

en: MIME-Version:
it: Versione-MIME:

en: Precedence
it: Precedenza

en: Precedence:
it: Precedenza:

en: Organization
it: Organizzazione

en: Organization:
it: Organizzazione:

en: List-Post
it: Post-in-lista

en: List-Post:
it: Post-in-lista:

en: List-Subscribe
it: Sottoscrivi-lista

en: List-Subscribe:
it: Sottoscrivi-lista:

en: List-Unsubscribe
it: Cancella-Sottoscrizione-lista

en: List-Unsubscribe:
it: Cancella-Sottoscrizione-lista:

en: List-Help
it: Aiuto-lista

en: List-Help:
it: Aiuto-lista:

en: List-Archive
it: Archivio-lista

en: List-Archive:
it: Archivio-lista:

en: List-Owner
it: Gestore-lista

en: List-Owner:
it: Gestore-lista:

en: X-Label
it: Etichetta-X

en: X-Label:
it: Etichetta-X:

en: In reply to
it: In risposta a

en: In reply to:
it: In risposta a:

en: To or Cc
it: A o Cc

en: To or Cc:
it: A o Cc:

en: From, To or Subject
it: Da, A o Oggetto

en: From, To or Subject:
it: Da, A o Oggetto:

en: New message
it: Nuovo messaggio

en: Unread message
it: Messaggio non letto

en: Message has been replied to
it: Messaggio di risposta

en: Message has been forwarded
it: Messaggio inoltrato

en: Message has been forwarded and replied to
it: Messaggio inoltrato e di risposta

en: Message is in an ignored thread
it: Messaggio in una discussione ignorata

en: Message is in a watched thread
it: Messaggio in una discussione seguita

en: Message is spam
it: Messaggio di spam

en: Message has attachment(s)
it: Messaggio con allegato(i)

en: Digitally signed message
it: Messaggio firmato digitalmente

en: Encrypted message
it: Messaggio cifrato

en: Message is signed and has attachment(s)
it: Messaggio firmato con allegato(i)

en: Message is encrypted and has attachment(s)
it: Messaggio cifrato con allegato(i)

en: Marked message
it: Messaggio contrassegnato

en: Message is marked for deletion
it: Messaggio contrassegnato per l'eliminazione

en: Message is marked for moving
it: Messaggio contrassegnato per lo spostamento

en: Message is marked for copying
it: Messaggio contrassegnato per la copia

en: Locked message
it: Messaggio bloccato

en: Folder (normal, opened)
it: Cartella (normale, aperta)

en: Folder with read messages hidden
it: Cartella con messaggi letti nascosti

en: Folder contains marked messages
it: Cartella con messaggi contrassegnati

en: Icon Legend
it: Legenda Icone

en: The following icons are used to show the status of messages and folders:
it: Le seguenti icone sono utilizzate per mostrare lo stato di messaggi e cartelle:

en: Input password for %s on %s:
it: Inserire la password di %s su %s:

en: Input password for %s:
it: Inserire la password per %s:

en: Input password:
it: Inserire la password:

en: Input password
it: Inserire password

en: Remember password for this session
it: Ricorda password per questa sessione

en: Remember this
it: Ricorda

en: Clear _Log
it: Pulisci _Log

en: Warning:
it: Attenzione:

en: This URL was too long for displaying and
    has been truncated for safety. This message could be
    corrupted, malformed or part of some DoS attempt.
it: L'URL era troppo lungo per essere visualizzato
    e per sicurezza è stato troncato. Il messaggio
    potrebbe essere corrotto, errato o far parte di un qualche
    tentativo di DoS.

en: 
    
    Version:
it: 
    
    Versione:

en: Error:
it: Errore:

en: Plugin is not functional.
it: Il plugin non funziona.

en: Select the Plugins to load
it: Seleziona i plugin da caricare

en: The following error occurred while loading %s :
    
    %s
it: Si è verificato il seguente errore
    durante il caricamento di %s :
    
    %s

en: Plugins
it: Plugin

en: Load...
it: Carica...

en: Unload
it: Scarica

en: Description
it: Descrizione

en: For more information about plugins see the %sClaws Mail website%s.
it: Per maggiori informazioni sui plugin fare riferimento al %ssito di Claws Mail%s.

en: Click here to load one or more plugins
it: Clicca quì per caricare uno o più plugin

en: Unload the selected plugin
it: Scarica il plugin selezionato

en: Loaded plugins
it: Plugin caricati

en: Page Index
it: Indice pagina

en: _Hide
it: _Nascondi

en: all messages
it: tutti i messaggi

en: messages whose age is greater than # days
it: messaggi che hanno più di N. giorni

en: messages whose age is less than # days
it: messaggi che hanno meno di N. giorni

en: messages whose age is greater than # hours
it: messaggi che hanno più di N. ore

en: messages whose age is less than # hours
it: messaggi che hanno meno di N. ore

en: messages which contain S in the message body
it: messaggi che hanno S nel corpo del messaggio

en: messages which contain S in the whole message
it: messaggi che hanno S nell'intero messaggio

en: messages carbon-copied to S
it: messaggi in Cc: a S

en: message is either to: or cc: to S
it: messaggio che ha S in A: o/e in Cc:

en: deleted messages
it: messaggi eliminati

en: messages which contain S in the Sender field
it: messaggi che hanno S nel campo mittente

en: true if execute "S" succeeds
it: vero se l'esecuzione di "S" ha successo

en: messages originating from user S
it: messaggi inviati dall'utente S

en: forwarded messages
it: messaggi inoltrati

en: messages which have attachments
it: messaggi che hanno allegati

en: messages which contain S in any header name or value
it: messaggi che hanno S in un nome o valore d'intestazione

en: messages which contain S in the value of any header
it: messaggi che hanno S nel valore di un intestazione

en: messages which contain S in Message-ID header
it: messaggi che hanno S nell'intestazione Message-ID

en: messages which contain S in In-Reply-To header
it: messaggi che hanno S nell'intestazione Rispondi A

en: messages which are marked with color #
it: messaggi che sono contrassegnati con il colore #

en: locked messages
it: messaggi bloccati

en: messages which are in newsgroup S
it: messaggi che sono nel newsgroup S

en: new messages
it: nuovi messaggi

en: old messages
it: vecchi messaggi

en: incomplete messages (not entirely downloaded)
it: messaggi incompleti (ricevuti parzialmente)

en: messages which you have replied to
it: messaggi a cui si è risposto

en: read messages
it: messaggi letti

en: messages which contain S in subject
it: messaggi che hanno S nell'oggetto

en: messages whose score is equal to # points
it: messaggi che hanno un punteggio uguale a #

en: messages whose score is greater than # points
it: messaggi che hanno un punteggio maggiore di #

en: messages whose score is lower than # points
it: messaggi che hanno un punteggio minore di #

en: messages whose size is equal to # bytes
it: messaggi che hanno una dimensione uguale a # byte

en: messages whose size is greater than # bytes
it: messaggi che hanno una dimensione maggiore di # byte

en: messages whose size is smaller than # bytes
it: messaggi che hanno una dimensione minore di # byte

en: messages which have been sent to S
it: messaggi inviati a S

en: messages which tags contain S
it: messaggi i cui tag contengono S

en: messages which have tag(s)
it: messaggi che hanno tag

en: marked messages
it: messaggi contrassegnati

en: unread messages
it: messaggi non letti

en: messages which contain S in References header
it: messaggi che hanno S nell'intestazione Riferimenti

en: messages returning 0 when passed to command - %F is message file
it: messaggi che restituiscono 0 quando passati al comando - %F è il file del messaggio

en: messages which contain S in X-Label header
it: messaggi che hanno S nell'intestazione X-Label

en: logical AND operator
it: operatore logico AND

en: logical OR operator
it: operatore logico OR

en: logical NOT operator
it: operatore logico NOT

en: case sensitive search
it: ricerca case sensitive

en: match using regular expressions instead of substring search
it: confronta usando espressioni regolari invece di stringhe

en: all filtering expressions are allowed
it: tutte le espressioni di filtraggio sono permesse

en: Extended Search
it: Ricerca estesa

en: Extended Search allows the user to define criteria that messages must have in order to match and be displayed in the message list.
    The following symbols can be used:
it: La ricerca estesa permette all'utente di definire criteri che i messaggi devono soddisfare per essere trovati e visualizzati nella lista dei messaggi.
    I seguenti simboli possono essere utilizzati:

en: Something went wrong during search. Please check your logs.
it: Errore nella ricerca. Controllare il log.

en: From/To/Cc/Subject/Tag
it: Da/A/Cc/Oggetto/Tag

en: Recursive
it: Ricorsivo

en: Run on select
it: Esegui su selezione

en: Clear the current search
it: Pulisci ricerca attuale

en: Edit search criteria
it: Edita criterio di ricerca

en: Information about extended symbols
it: Informazione sui simboli estesi

en: _Information
it: _Informazione

en: E_dit
it: _Modifica

en: C_lear
it: _Pulisci

en: Correct
it: Corretto

en: Owner
it: Proprietario

en: Signer
it: Firmatario

en: Name:
it: Nome:

en: Organization:
it: Organizzazione:

en: Location:
it: Ubicazione:

en: Fingerprint:
it: Impronta digitale:

en: Signature status:
it: Stato della firma:

en: Expires on:
it: Scadenza:

en: SSL certificate for %s
it: Certificato SSL per %s

en: Certificate is for %s, but connection is to %s.
    You may be connecting to a rogue server.
it: Il certificate è valido per %s, ma la connessione è con %s.
    Forse ti stai collegando con un server canaglia.

en: Certificate for %s is unknown.
    %sDo you want to accept it?
it: Il certificato per %s è sconosciuto.
    %sAccettarlo comunque?

en: Signature status: %s
it: Stato della firma: %s

en: _View certificate
it: _Visualizza certificato

en: SSL certificate is invalid
it: Certificato SSL non è valido

en: SSL certificate is unknown
it: Certificato SSL è sconosciuto

en: _Cancel connection
it: _Cancella connessione

en: _Accept and save
it: _Accetta e salva

en: Certificate for %s is expired.
    %sDo you want to continue?
it: Il certificato per %s è scaduto.
    %sContinuare?

en: SSL certificate is invalid and expired
it: Il certificato SSL non è valido ed è scaduto

en: SSL certificate is expired
it: Certificato SSL è scaduto

en: _Accept
it: _Accetta

en: New certificate:
it: Nuovo certificato:

en: Known certificate:
it: Certificato conosciuto:

en: Certificate for %s has changed.
    %sDo you want to accept it?
it: Il certificate for %s è cambiato.
    %sAccettarlo?

en: _View certificates
it: _Visualizza certificati

en: SSL certificate changed and is invalid
it: Il certificato SSL è cambiato e non è valido

en: SSL certificate changed
it: Certificato SSL cambiato

en: Tags:
it: Tag:

en: (No From)
it: (Nessun mittente)

en: (No Subject)
it: (Nessun Oggetto)

en: Error:
it: Errore:

en: Filename:
it: Nome file:

en: Filesize:
it: Dimensione file:

en: Load Image
it: Carica Immagine

en: IMAP4 connection broken
it: Connessione IMAP4 interrotta

en: IMAP error on %s:
it: Errore IMAP su %s:

en:  authenticated
it: autenticato

en:  not authenticated
it: non autenticato

en:  bad state
it: stato errato

en:  stream error
it: errore di stream

en:  parse error (very probably non-RFC compliance from the server)
it: Errore IMAP su %s: errore di parsing (molto probabilmente il server non rispetta la RFC)

en:  connection refused
it: connessione rifiutata

en:  memory error
it: errore di memoria

en:  fatal error
it: errore fatale

en:  protocol error (very probably non-RFC compliance from the server)
it: errore di protocollo (molto probabilmente il server non rispetta la RFC)

en:  connection not accepted
it: connessione non accettata

en:  APPEND error
it: errore APPEND

en:  NOOP error
it: errore NOOP

en:  LOGOUT error
it: errore LOGOUT

en:  CAPABILITY error
it: errore CAPABILITY

en:  CHECK error
it: errore CHECK

en:  CLOSE error
it: errore CLOSE

en:  EXPUNGE error
it: errore EXPUNGE

en:  COPY error
it: errore COPY

en:  UID COPY error
it: errore UID COPY

en:  CREATE error
it: errore CREATE

en:  DELETE error
it: errore DELETE

en:  EXAMINE error
it: errore EXAMINE

en:  FETCH error
it: errore FETCH

en:  UID FETCH error
it: errore UID FETCH

en:  LIST error
it: errore LIST

en:  LOGIN error
it: errore LOGIN

en:  LSUB error
it: errore LSUB

en:  RENAME error
it: errore RENAME

en:  SEARCH error
it: errore SEARCH

en:  UID SEARCH error
it: errore UID SEARCH

en:  SELECT error
it: errore SELECT

en:  STATUS error
it: errore STATUS

en:  STORE error
it: errore STORE

en:  UID STORE error
it: errore UID STORE

en:  SUBSCRIBE error
it: errore SUBSCRIBE

en:  UNSUBSCRIBE error
it: errore UNSUBSCRIBE

en:  STARTTLS error
it: errore STARTTLS

en:  INVAL error
it: errore INVAL

en:  EXTENSION error
it: errore EXTENSION

en:  SASL error
it: errore SASL

en:  SSL error
it: errore SSL

en:  Unknown error [%d]
it: Errore sconosciuto [%d]

en: 
    
    CRAM-MD5 logins only work if libetpan has been compiled with SASL support and the CRAM-MD5 SASL plugin is installed.
it: 
    
    Il login CRAM-MD5 funziona solo se libetpan è stata compilata con il supporto SASL, e se è installato il plugin CRAM-MD5 SASL.

en: 
    
    DIGEST-MD5 logins only work if libetpan has been compiled with SASL support and the DIGEST-MD5 SASL plugin is installed.
it: 
    
    Il login DIGEST-MD5 funziona solo se libetpan è stata compilata con il supporto SASL, e se è installato il plugin DIGEST-MD5 SASL.

en: 
    
    SCRAM-SHA-1 logins only work if libetpan has been compiled with SASL support and the SCRAM SASL plugin is installed.
it: 
    
    Il login SCRAM-SHA-1 funziona solo se libetpan è stata compilata con il supporto SASL, e se è installato il plugin SCRAM SASL.

en: Connection to %s failed: login refused.%s
it: Connessione con %s fallita: login rifiutato.%s

en: Connection to %s failed: login refused.%s
it: Connessione con %s fallita: login rifiutato.%s

en: Connecting to %s failed
it: Connessione con %s fallita

en: IMAP4 connection to %s has been disconnected. Reconnecting...
it: La connessione IMAP4 con %s è stata interrotta. Nuova connessione in corso.

en: Claws Mail needs network access in order to access the IMAP server.
it: Claws Mail richiede una connessione di rete per accedere al server IMAP.

en: Insecure connection
it: Connessione non sicura

en: This connection is configured to be secured using SSL, but SSL is not available in this build of Claws Mail. 
    
    Do you want to continue connecting to this server? The communication would not be secure.
it: Questa connessione è configurata per essere sicura utilizzando SSL, ma il supporto SSL non è disponibile in questa build di Claws Mail. 
    
    Continuare la connessione al server, nonostante la comunicazione sia insicura?

en: Con_tinue connecting
it: Con_tinua la connessione

en: Account '%s': Connecting to IMAP4 server: %s:%d...
it: Account '%s': Connessione con il server IMAP4: %s:%d...

en: Can't connect to IMAP4 server: %s:%d
it: Impossibile connettersi al server IMAP4: %s:%d

en: Can't connect to IMAP4 server: %s:%d
it: Impossibile connettersi al server IMAP4: %s:%d

en: Can't start TLS session.
it: Impossibile avviare una sessione TLS.

en: Couldn't login to IMAP server %s.
it: Non è stato possibile effettuare il login al server IMAP %s.

en: Couldn't login to IMAP server %s.
it: Non è stato possibile effettuare il login al server IMAP %s.

en: Adding messages...
it: Aggiunta dei messaggi in corso.

en: Copying messages...
it: Copia dei messaggi in corso.

en: can't set deleted flags
it: impossibile impostare flag eliminati

en: can't expunge
it: impossibile cancellare

en: Looking for unsubscribed folders in %s...
it: Ricerca cartelle non sottoscritte in %s in corso

en: Looking for subfolders of %s...
it: Ricerca sotto-cartelle di %s in corso

en: can't create mailbox: LIST failed
it: impossibile creare la casella di posta: fallito LIST

en: can't create mailbox
it: impossibile creare la casella di posta

en: can't rename mailbox: %s to %s
it: impossibile rinominare la casella di posta %s in %s

en: can't delete mailbox
it: impossibile eliminare la casella di posta

en: LIST failed
it: Fallito LIST

en: Flagging messages...
it: Applicazione flag ai messaggi in corso.

en: can't select folder: %s
it: impossibile selezionare la cartella: %s

en: Server requires TLS to log in.
it: Il server richiede il TLS per il login.

en: Can't refresh capabilities.
it: Impossibile aggiornare le capabilities.

en: Connection to %s failed: server requires TLS, but Claws Mail has been compiled without TLS support.
it: La connessione con %s è fallita: il server richiede il TLS, ma Claws Mail è stato compilato senza supporto TLS.

en: Server logins are disabled.
it: Il login al server è disabilitato.

en: Fetching message...
it: Prelievo del messaggio in corso.

en: can't set deleted flags: %d
it: impossibile impostare i flag eliminati: %d

en: You have one or more IMAP accounts defined. However this version of Claws Mail has been built without IMAP support; your IMAP account(s) are disabled.
    
    You probably need to install libetpan and recompile Claws Mail.
it: Uno o più account IMAP sono presenti, ma questa versione di Claws Mail è stata compilata senza supporto IMAP. Di conseguenza gli account IMAP verranno disabilitati.
    
    Probabilmente è necessario installare libetpan e ricompilare Claws Mail.

en: Create _new folder...
it: Crea _nuova cartella...

en: _Rename folder...
it: _Rinomina cartella...

en: M_ove folder...
it: _Sposta cartella...

en: Cop_y folder...
it: _Copia cartella...

en: _Delete folder...
it: _Elimina cartella...

en: Synchronise
it: Sincronizza

en: Down_load messages
it: _Scarica messaggi

en: S_ubscriptions
it: S_ottoscrizioni

en: _Subscribe...
it: _Sottoscrivi

en: _Unsubscribe...
it: _Cancella sottoscrizione...

en: _Check for new messages
it: Controlla per nuovi _messaggi

en: C_heck for new folders
it: Controlla per nuove _cartelle

en: R_ebuild folder tree
it: R_ileggi albero di cartella

en: Show only subscribed _folders
it: Mostra solo cartelle so_ttoscritte

en: Input the name of new folder:
    (if you want to create a folder to store subfolders
    only and no mail, append '/' to the folder name)
it: Inserire il nome della nuova cartella:
    (se si vuole creare una cartella che contiene solo sottocartelle
    e nessuna mail, aggiungere '/' alla fine del nome)

en: Inherit properties from parent folder
it: Eredita proprietà dalla cartella superiore

en: Input new name for '%s':
it: Inserire il nuovo nome per '%s':

en: Rename folder
it: Rinomina cartella

en: The folder could not be renamed.
    The new folder name is not allowed.
it: Non è stato possibile rinominare la cartella.
    Il nuovo nome non è valido.

en: All folders and messages under '%s' will be permanently deleted. Recovery will not be possible.
    
    Do you really want to delete?
it: Tutte le cartelle e i messaggi all'interno di '%s' saranno eliminati.
    Non ci sarà possibilità di ripristino.
    
    Procedere con l'eliminazione?

en: Can't remove the folder '%s'.
it: Impossibile rimuovere la cartella '%s'.

en: Do you want to search for unsubscribed subfolders of '%s'?
it: Iniziare la ricerca delle sotto-cartelle di '%s' non sottoscritte?

en: Search recursively
it: Ricerca ricorsiva

en: Subscriptions
it: Sottoscrizioni

en: _Search
it: _Cerca

en: Choose a subfolder of %s to subscribe to:
it: Scegliere una sotto-cartella di %s da sottoscrivere:

en: Subscribe
it: Sottoscrivi

en: All of them
it: Tutte

en: This folder is already subscribed and has no unsubscribed subfolders.
    
    If there are new folders, created and subscribed to from another client, use "Check for new folders" at the mailbox's root folder.
it: Questa cartella è già sottoscritta, e non ha sotto-cartelle non sottoscritte.
    
    Se ci sono nuove cartelle create e sottoscritte da un altro programma, utilizzare "Controlla per nuove cartelle" nella cartella principale della casella di posta.

en: Do you want to %s the '%s' folder?
it: %s la cartella '%s'?

en: subscribe
it: sottoscrivere

en: unsubscribe
it: annullare la sottoscrizione per

en: Apply to subfolders
it: Applica alle sottocartelle

en: _Subscribe
it: _Sottoscrivi

en: _Unsubscribe
it: Cancella la sottoscrizione

en: Import mbox file
it: Importa file mbox

en: Locate the mbox file and specify the destination folder.
it: Individua il file mbox e specifica la cartella di destinazione.

en: Destination folder:
it: Cartella di destinazione:

en: Source mbox filename can't be left empty.
it: Il nome del file mbox sorgente non può esser lasciato vuoto.

en: Destination folder is not set.
    Import mbox file to the Inbox folder?
it: La cartella di destinazione non è stata impostata.
    Importare il file mbox nella cartella 'In arrivo'?

en: Can't find the destination folder.
it: Impossibile trovare la cartella di destinazione.

en: Select importing file
it: Seleziona file da importare

en: Please specify address book name and file to import.
it: Specifica il nome della rubrica e il file da importare.

en: Select and rename LDIF field names to import.
it: Seleziona e rinomina i nomi dei campi LDIF da importare.

en: File imported.
it: File importato.

en: Please select a file.
it: Seleziona un file.

en: Address book name must be supplied.
it: Dev'essere fornito il nome della rubrica.

en: LDIF file imported successfully.
it: File LDIF importato con successo.

en: Select LDIF File
it: Seleziona file LDIF

en: Specify the name for the address book that will be created from the LDIF file data.
it: Specifica il nome per la rubrica che sarà creata dai dati provenienti dal file LDIF.

en: File Name
it: Nome file

en: The full file specification of the LDIF file to import.
it: Specifica completa del file LDIF da importare.

en: Select the LDIF file to import.
it: Seleziona il file LDIF da importare.

en: LDIF Field Name
it: Nome del Campo LDIF

en: Attribute Name
it: Nome Attributo

en: LDIF Field
it: Campo LDIF

en: Attribute
it: Attributo

en: Choose the LDIF field that will be renamed or selected for import in the list above. Reserved fields (marked with a tick in the "R" column), are automatically imported and cannot be renamed. A single click in the Select ("S") column will select the field for import with a tick. A single click anywhere in the row will select that field for rename in the input area below the list. A double click anywhere in the row will also select the field for import.
it: Seleziona il campo LDIF che verrà rinominato o selezionato per l'importazione nella lista quì sopra. I campi riservati (segnati nella colonna "R" con una spunta) sono automaticamente importati e non possono essere rinominati. Un singolo click nella colonna Selezione ("S") selezionerà il campo da importare con una spunta. Un singolo click ovunque nella riga selezionerà quel campo da rinominare, nell'area di input sotto la lista. Un doppio click nella riga selezionerà inoltre il campo per l'importazione.

en: The LDIF field can be renamed to the User Attribute name.
it: Il campo LDIF può essere rinominato nel nome di Attributo Utente.

en: Select for Import
it: Seleziona per importazione

en: Select the LDIF field for import into the address book.
it: Seleziona il campo LDIF per l'importazione nella rubrica.

en:  Modify
it: Modifica

en: This button will update the list above with the data supplied.
it: Questo tasto aggiornerà la lista quì sopra con i dati forniti.

en: Records Imported :
it: Record Importati :

en: Import LDIF file into Address Book
it: Importa file LDIF in rubrica

en: Proceed
it: Procedi

en: Error importing MUTT file.
it: Errore importando file di MUTT.

en: Select MUTT File
it: Seleziona file di MUTT

en: Import MUTT file into Address Book
it: Importa file MUTT nella rubrica

en: Please select a file to import.
it: Seleziona file da importare.

en: Error importing Pine file.
it: Errore importando file di Pine.

en: Select Pine File
it: Seleziona file di Pine

en: Import Pine file into Address Book
it: Importa file di Pine nella rubrica

en: Claws Mail needs network access in order to get mails.
it: Claws Mail richiede una connessione di rete per ricevere le mail.

en: %s failed
it: %s fallito

en: Retrieving new messages
it: Ricezione di nuovi messaggi

en: Standby
it: Attesa

en: Cancelled
it: Annullato

en: Retrieving
it: Ricezione in corso

en: Done (%d message (%s) received) | Done (%d messages (%s) received)
it[0]: Fatto (%d messaggio (%s) ricevuto)
it[1]: Fatto (%d messaggi (%s) ricevuti)

en: Done (no new messages)
it: Fatto (nessun nuovo messaggio)

en: Connection failed
it: Connessione fallita

en: Auth failed
it: Autenticazione fallita

en: Locked
it: Bloccato

en: Finished (%d new message) | Finished (%d new messages)
it[0]: Finito (%d nuovo messaggio)
it[1]: Finito (%d nuovi messaggi)

en: Finished (no new messages)
it: Finito (nessun nuovo messaggio)

en: %s: Retrieving new messages
it: %s: Ricezione dei nuovi messaggi

en: Account '%s': Connecting to POP3 server: %s:%d...
it: Account '%s': Connessione al server POP3: %s:%d in corso.

en: Can't connect to POP3 server: %s:%d
it: Impossibile connettersi al server POP3: %s:%d

en: Can't connect to POP3 server: %s:%d
it: Impossibile connettersi al server POP3: %s:%d

en: Authenticating...
it: Autenticazione...

en: Retrieving messages from %s (%s)...
it: Ricezione dei messaggi da %s (%s) in corso

en: Getting the number of new messages (STAT)...
it: Ricezione del numero di messaggi nuovi (STAT)...

en: Getting the number of new messages (LAST)...
it: Ricezione del numero di messaggi nuovi (LAST)...

en: Getting the number of new messages (UIDL)...
it: Ricezione del numero di messaggi nuovi (UIDL)...

en: Getting the size of messages (LIST)...
it: Ricezione della dimensione dei messaggi (LIST)...

en: Quitting
it: Chiusura

en: Retrieving message (%d / %d) (%s / %s)
it: Ricezione del messaggio (%d / %d) (%s / %s)

en: Retrieving (%d message (%s) received) | Retrieving (%d messages (%s) received)
it[0]: Ricezione (%d messaggio (%s) ricevuto)
it[1]: Ricezione (%d messaggi (%s) ricevuti)

en: Connection to %s:%d failed.
it: Connessione con %s:%d fallita

en: Error occurred while processing mail.
it: Errore nell'elaborazione della posta.

en: Error occurred while processing mail:
    %s
it: Errore nell'elaborazione della posta:
    %s

en: No disk space left.
it: Spazio su disco esaurito.

en: Can't write file.
it: Impossibile scrivere il file.

en: Socket error.
it: Errore del socket.

en: Socket error on connection to %s:%d.
it: Errore del socket durante la connessione con %s:%d.

en: Connection closed by the remote host.
it: Connessione chiusa dall'host remoto

en: Connection to %s:%d closed by the remote host.
it: Connessione con %s:%d chiusa dall'host remoto

en: Mailbox is locked.
it: La casella di posta è bloccata.

en: Mailbox is locked:
    %s
it: La casella di posta è bloccata:
    %s

en: Authentication failed.
it: Autenticazione fallita.

en: Authentication failed:
    %s
it: Autenticazione fallita:
    %s

en: Session timed out. You may be able to recover by increasing the timeout value in Preferences/Other/Miscellaneous.
it: Sessione scaduta. È possibile ripristinare incrementando l'intervallo di timeout in Preferenze/Altro/Varie.

en: Connection to %s:%d timed out.
it: Connessione con %s:%d scaduta.

en: Incorporation cancelled
it: Incorporazione cancellata

en: %s%sYou're working offline. Override for %d minutes?
it: %s%sAttualmente in modalità offline. Cambiare per %d minuti?

en: %s%sYou're working offline. Override?
it: %s%sAttualmente in modalità offline. Cambiare modalità?

en: On_ly once
it: Solo _Una volta

en: Some SN
it: Un SN

en: Nick Name
it: Nickname

en: File '%s' already exists.
    Can't create folder.
it: Il file '%s' esiste già.
    Impossibile creare la cartella.

en: Configuration for %s found.
    Do you want to migrate this configuration?
it: È stata trovata una configurazione per %s.
    Migrare questa configurazione?

en: 
    
    Your Sylpheed filtering rules can be converted by a
    script available at %s.
it: 
    
    Le regole di filtraggio di Sylpheed possono essere convertite
    da uno script disponibile presso %s.

en: Keep old configuration
it: Conserva vecchia configurazione

en: Keeping a backup will allow you to go back to an older version, but may take a while if you have cached IMAP or News data, and will take some extra room on your disk.
it: Mantenere un backup permetterà di regredire ad una versione più vecchia, ma potrebbe richiedere tempo se ci sono dati IMAP o Newsgroup in cache, e richiederà più spazio sul disco.

en: Migration of configuration
it: Migrazione configurazione

en: Copying configuration... This may take a while...
it: Copia della configurazione in corso.

en: Migration failed!
it: Migrazione fallita!

en: Migrating configuration...
it: Migrazione della configurazione in corso

en: g_thread is not supported by glib.
it: g_thread non è supportato da glib.

en: (or older)
it: (o più vecchio)

en: The following plugin failed to load. Check the Plugins configuration for more information:
    %s | The following plugins failed to load. Check the Plugins configuration for more information:
    %s
it[0]: Errore durante il caricamento del seguente plugin. Per maggiori informazioni controllare la configurazione dei plugin:
    %s
it[1]: Errore durante il caricamento dei seguenti plugin. Per maggiori informazioni controllare la configurazione dei plugin:
    %s

en: Claws Mail has detected a configured mailbox, but it is incomplete. It is possibly due to a failing IMAP account. Use "Rebuild folder tree" on the mailbox parent folder's context menu to try to fix it.
it: Claws Mail ha rilevato una casella di posta configurata, ma incompleta, probabilmente a causa di un account IMAP non funzionante. Utilizzare "Ricostruisci albero di cartelle" sulla cartella principale della casella di posta per provare a sistemarla.

en: Claws Mail has detected a configured mailbox, but could not load it. It is probably provided by an out-of-date external plugin. Please reinstall the plugin and try again.
it: Claws Mail ha trovato una casella di posta configurata, ma non è stato possibile caricarla. Probabilmente è stata creata con un vecchio plugin esterno. Reinstallare il plugin e provare a ricaricarla.

en: Missing filename
it: Nome file mancante

en: Cannot open filename for reading
it: Non è possibile aprire il file in lettura

en: Malformed header
it: Intestazione malformata

en: Duplicated 'To:' header
it: Intestazione 'A:' duplicato

en: Missing required 'To:' header
it: Manca intestazione 'A:'

en: Usage: %s [OPTION]...
it: Utilizzo: %s [OPZIONE]...

en:   --compose [address]    open composition window
it:   --compose [indirizzo]    apre una finestra di composizione

en:   --compose-from-file file
                             open composition window with data from given file;
                             use - as file name for reading from standard input;
                             content format: headers first (To: required) until an
                             empty line, then mail body until end of file.
it:   --compose-from-file file
                             apre finestra di composizione con i dati del file;
                             usare - come nome di file, per leggere dall'ingresso standard 
                             formato del contenuto: prima le intestazioni (A: richiesto) e una riga vuota,
                             poi il corpo della mail.

en:   --subscribe [uri]      subscribe to the given URI if possible
it:   --subscribe [uri]      sottoscrivi all'URI indicato se possibile

en:   --attach file1 [file2]...
                             open composition window with specified files
                             attached
it:   --attach file1 [file2]...
                             apre una finestra di composizione con allegati
                             i file specificati

en:   --receive              receive new messages
it:   --receive              riceve nuovi messaggi

en:   --receive-all          receive new messages of all accounts
it:   --receive-all          riceve nuovi messaggi da tutti gli account

en:   --cancel-receiving     cancel receiving of messages
it:   --cancel-receiving     cancella ricezione di messaggi

en:   --cancel-sending       cancel sending of messages
it:   --cancel-sending        cancella invio di messaggi

en:   --search folder type request [recursive]
                             searches mail
                             folder ex.: "#mh/Mailbox/inbox" or "Mail"
                             type: s[ubject],f[rom],t[o],e[xtended],m[ixed] or g: tag
                             request: search string
                             recursive: false if arg. starts with 0, n, N, f or F
it:   --search cartella tipo richiesta [recursive]
                             cerca mail
                             cartella es.: "#mh/Casella_di_posta/In_arrivo" o "Mail"
                             tipo: s[ubject],f[rom],t[o],e[xtended],m[ixed] o g: tag
                             richiesta: stringa da cercare
                             recursive: falso se arg. inizia con 0, n, N, f o F

en:   --send                 send all queued messages
it:   --send                 invia tutti i messaggi in coda

en:   --status [folder]...   show the total number of messages
it:   --status [cartella]...  mostra il numero totale di messaggi

en:   --status-full [folder]...
                             show the status of each folder
it:   --status-full [cartella]...
                             mostra lo stato di ogni cartella

en:   --statistics           show session statistics
it:    --statistics           mostra le statistiche di sessione

en:   --reset-statistics     reset session statistics
it:    --reset-statistics     cancella le statistiche di sessione

en:   --select folder[/msg]  jumps to the specified folder/message
                             folder is a folder id like 'folder/sub_folder'
it:   --select cartella[/msg]   va alla cartella/messaggio specificato
                                cartella è un id cartella come 'cartella/sotto_cartella'

en:   --online               switch to online mode
it:   --online               passa alla modalità online

en:   --offline              switch to offline mode
it:   --offline              passa alla modalità offline

en:   --exit --quit -q       exit Claws Mail
it:   --exit --quit -q       chiude Claws Mail

en:   --debug                debug mode
it:   --debug                modalità di debug

en:   --toggle-debug         toggle debug mode
it:   --toggle-debug         modalità toggle debug

en:   --help -h              display this help and exit
it:   --help -h              mostra questo aiuto ed esce

en:   --version -v           output version information and exit
it:   --version -v           mostra informazioni sulla versione ed esce

en:   --version-full -V      output version and built-in features information and exit
it:   --version-full -V      mostra informazioni sulla versione e sulle caratteristiche integrate ed esce

en:   --config-dir           output configuration directory
it:   --config-dir           mostra la directory di configurazione

en:   --alternate-config-dir [dir]
                             use specified configuration directory
it:   --alternate-config-dir [dir]
                             utilizza la directory di configurazione specificata

en: Unknown option
it: Opzione sconosciuta

en: Processing (%s)...
it: Elaborazione (%s)...

en: top level folder
it: cartella principale

en: Queued messages
it: Messaggi in coda

en: Some unsent messages are queued. Exit now?
it: Ci sono messaggi non inviati in coda. Uscire ugualmente?

en: NetworkManager: network is online.
it: NetworkManager: connesso alla rete.

en: NetworkManager: network is offline.
it: NetworkManager: non connesso alla rete.

en: _View
it: _Visualizza

en: _Configuration
it: _Configurazione

en: _Add mailbox
it: _Aggiungi casella di posta

en: Change mailbox order...
it: Cambia l'ordine delle caselle di posta...

en: _Import mbox file...
it: _Importa file mbox...

en: _Export to mbox file...
it: _Esporta verso file mbox...

en: _Export selected to mbox file...
it: Esp_orta la selezione verso file mbox...

en: Empty all _Trash folders
it: S_vuota tutte le cartelle cestino

en: _Save email as...
it: Salva _mail come...

en: _Save part as...
it: Salva _parte come...

en: Page setup...
it: Imposta pagina...

en: _Print...
it: S_tampa

en: Synchronise folders
it: Sincronizza cartelle

en: E_xit
it: Es_ci

en: Select _thread
it: _Seleziona discussione

en: _Find in current message...
it: Cerca nel _messaggio corrente

en: _Quick search
it: _Ricerca rapida

en: Show or hi_de
it: _Mostra o nascondi

en: _Toolbar
it: _Barra degli strumenti

en: Set displayed _columns
it: _Imposta colonne visualizzate

en: In _folder list...
it: Nell'elenco _cartelle...

en: In _message list...
it: Nell'elenco _messaggi...

en: La_yout
it: _Struttura

en: _Sort
it: _Ordina

en: _Attract by subject
it: _Raggruppa per oggetto

en: E_xpand all threads
it: _Espandi tutte le discussioni

en: Co_llapse all threads
it: _Compatta tutte le discussioni

en: _Go to
it: _Vai a

en: _Previous message
it: Messaggio _precedente

en: _Next message
it: Messaggio _seguente

en: P_revious unread message
it: Precedente messaggio _non letto

en: N_ext unread message
it: _Successivo messaggio non letto

en: Previous ne_w message
it: Precedente messaggio nuo_vo

en: Ne_xt new message
it: Successivo messaggio nuov_o

en: Previous _marked message
it: Pr_ecedente messaggio contrassegnato

en: Next m_arked message
it: Success_ivo messaggio contrassegnato

en: Previous _labeled message
it: Precedente messaggio etic_hettato

en: Next la_beled message
it: Successi_vo  messaggio etichettato

en: Previous opened message
it: Precedente messaggio _aperto

en: Next opened message
it: Successivo messa_ggio aperto

en: Parent message
it: Messaggio s_uperiore

en: Next unread _folder
it: Successiva _cartella con messaggi non letti

en: _Other folder...
it: _Altra cartella...

en: Next part
it: Parte successiva

en: Previous part
it: Parte precedente

en: Message scroll
it: Scorri messaggio

en: Previous line
it: Riga precedente

en: Next line
it: Riga successiva

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Decode
it: Decodifica

en: Open in new _window
it: Apri in una nuova _finestra

en: Mess_age source
it: So_rgente del messaggio

en: Message part
it: Parte del messaggio

en: View as text
it: Mostra come testo

en: Open
it: Apri

en: Open with...
it: Apri con...

en: Quotes
it: Testo con citazione

en: _Update summary
it: _Aggiorna sommario

en: Recei_ve
it: Rice_zione

en: Get from _current account
it: Ricevi dall'account _corrente

en: Get from _all accounts
it: Ricevi da _tutti gli account

en: Cancel receivin_g
it: Annul_la la ricezione

en: _Send queued messages
it: _Invia i messaggi in coda

en: Compose a_n email message
it: Componi _nuovo messaggio

en: Compose a news message
it: Componi messaggio newsgroup

en: _Reply
it: _Rispondi

en: Repl_y to
it: Ris_pondi a

en: Follow-up and reply to
it: Follow-up e rispondi a

en: _Forward
it: _Inoltra

en: For_ward as attachment
it: I_noltra come allegato

en: Redirec_t
it: Re_dirigi

en: Post
it: Componi

en: Help
it: Aiuto

en: Unsubscribe
it: Cancella sottoscrizione

en: View archive
it: Mostra archivio

en: Contact owner
it: Contatto responsabile

en: M_ove...
it: _Sposta...

en: _Copy...
it: _Copia...

en: Move to _trash
it: S_posta nel cestino

en: _Delete...
it: _Elimina...

en: Move thread to tr_ash
it: Sposta discussione nel _cestino

en: Delete t_hread
it: Elimina _discussione

en: Cancel a news message
it: Elimina un messaggio news

en: _Mark
it: Contrasseg_na

en: _Unmark
it: _Togli contrassegno

en: Mark as unr_ead
it: Contra_ssegna come non letto

en: Mark as rea_d
it: Contrassegna come _letto

en: Mark all read
it: Contrassegna tutti come letti

en: Ignore thread
it: Ignora discussione

en: Unignore thread
it: Segui discussione

en: Watch thread
it: Osserva discussione

en: Unwatch thread
it: Non osservare discussione

en: Mark as _spam
it: Contrassegna come s_pam

en: Mark as _ham
it: Contrassegna come _non-spam

en: Lock
it: Blocca

en: Unlock
it: Sblocca

en: Color la_bel
it: Colore etic_hetta

en: Ta_gs
it: Etiche_tte

en: Re-_edit
it: Ri-_modifica

en: Check signature
it: Controlla firma

en: Add sender to address boo_k
it: Aggiungi mittente alla _rubrica

en: C_ollect addresses
it: _Raccogli indirizzi

en: From current _folder...
it: Dalla cartella _attuale...

en: From selected _messages...
it: Dai messaggi _selezionati...

en: _Filter all messages in folder
it: _Filtra tutti i messaggi nella cartella

en: Filter _selected messages
it: Filtra i messaggi _selezionati

en: Run folder pr_ocessing rules
it: Esegui regole di _elaborazione di cartella

en: _Create filter rule
it: _Crea filtro

en: _Automatically
it: _Automaticamente

en: By _From
it: Dal campo _Da

en: By _To
it: Dal campo _A

en: By _Subject
it: Dal campo _Oggetto

en: Create processing rule
it: Crea regola elaborazione

en: List _URLs...
it: Lista _URL..

en: Ch_eck for new messages in all folders
it: _Controlla nuovi messaggi in tutte le cartelle

en: Delete du_plicated messages
it: Elimina messaggi _duplicati

en: In selected folder
it: Nella cartella selezionata

en: In all folders
it: In tutte le cartelle

en: E_xecute
it: _Esegui

en: Exp_unge
it: Sv_uota

en: SSL cer_tificates
it: Cer_tificati SSL

en: Filtering Lo_g
it: Log di _filtraggio

en: Network _Log
it: Log di _rete

en: _Forget all session passwords
it: _Dimentica tutte le password di sessione

en: C_hange current account
it: Cambia _account attivo

en: _Preferences for current account...
it: _Preferenze per account attivo...

en: Create _new account...
it: Crea _nuovo account...

en: _Edit accounts...
it: _Modifica account...

en: P_references...
it: P_referenze...

en: Pre-pr_ocessing...
it: Pre-_elaborazione...

en: Post-pro_cessing...
it: Post-e_laborazione...

en: _Filtering...
it: _Filtraggio...

en: _Templates...
it: _Modelli...

en: _Actions...
it: _Azioni...

en: Tag_s...
it: _Tag...

en: Plu_gins...
it: _Plugin...

en: _Manual
it: _Manuale

en: _Online User-contributed FAQ
it: FAQ _in linea creata dagli utenti

en: Icon _Legend
it: Legenda _icone

en: Set as default client
it: Imposta come predefinito

en: Offline _mode
it: Modalità offline

en: Men_ubar
it: _Barra dei menu

en: _Message view
it: _Vista messaggi

en: Status _bar
it: Barra di _stato

en: Column headers
it: Intestazioni colonne

en: Th_read view
it: _Visualizza discussione

en: Hide read threads
it: Nascondi discussioni lette

en: _Hide read messages
it: _Nascondi messaggi letti

en: Hide deleted messages
it: Nascondi messaggi eliminati

en: _Fullscreen
it: _Schermo intero

en: Show all _headers
it: Mostra tutte le _intestazioni

en: _Collapse all
it: Compatta tutto

en: Collapse from level _2
it: Compatta dal livello _2

en: Collapse from level _3
it: Compatta dal livello _3

en: Text _below icons
it: Testo _sotto le icone

en: Text be_side icons
it: Testo _accanto alle icone

en: _Icons only
it: Solo _icone

en: _Text only
it: Solo _testo

en: _Three columns
it: _Tre colonne

en: _Wide message
it: Messaggio _largo

en: W_ide message list
it: L_ista messaggi larga

en: S_mall screen
it: S_chermo piccolo

en: By _number
it: Per _numero

en: By s_ize
it: Per d_imensione

en: By _date
it: Per _data

en: By thread date
it: Per data di discussione

en: By s_ubject
it: Per _Oggetto

en: By _color label
it: per _etichetta colorata

en: By tag
it: Per tag

en: By _mark
it: Per _contrassegno

en: By _status
it: Per _stato

en: By a_ttachment
it: Per a_llegato

en: By score
it: Per punteggio

en: By locked
it: Per bloccati

en: D_on't sort
it: _Non ordinare

en: Ascending
it: Ascendente

en: Descending
it: Discendente

en: _Auto detect
it: _Rileva automaticamente

en: Apply tags...
it: Applica tag...

en: Some error(s) happened. Click here to view log.
it: Si sono verificati alcuni errori. Cliccare quì per visualizzare il log.

en: You are online. Click the icon to go offline
it: Modalità online. Cliccare per lavorare offline

en: You are offline. Click the icon to go online
it: Modalità offline. Cliccare per lavorare online

en: Select account
it: Selezione account

en: Network log
it: Log di rete

en: Filtering/Processing debug log
it: Log di debug filtri/regole

en: filtering log enabled
it: log dei filtri abilitato

en: filtering log disabled
it: log dei filtri disabilitato

en: Untitled
it: Senza titolo

en: none
it: nessuno

en: Delete all messages in trash folders?
it: Eliminare tutti i messaggi nei cestini?

en: Don't quit
it: Non chiudere

en: Add mailbox
it: Aggiungi casella di posta

en: Input the location of mailbox.
    If an existing mailbox is specified, it will be
    scanned automatically.
it: Inserire la posizione della casella di posta.
    Se è specificata una casella esistente, essa sarà
    automaticamente analizzata.

en: The mailbox '%s' already exists.
it: La casella di posta '%s' esiste già.

en: Mailbox
it: Casella di posta

en: Creation of the mailbox failed.
    Maybe some files already exist, or you don't have the permission to write there.
it: Fallita creazione di casella di posta.
    Può darsi che alcuni file esistano già, o che non si abbiano i permessi di scrittura.

en: No posting allowed
it: Non è consentito inviare messaggi

en: Mbox import has failed.
it: L'importazione di mbox non è riuscita.

en: Export to mbox has failed.
it: L'esportazione verso mbox non è riuscita.

en: Exit
it: Esci

en: Exit Claws Mail?
it: Uscire da Claws Mail?

en: Folder synchronisation
it: Sincronizzazione cartella

en: Do you want to synchronise your folders now?
it: Sincronizzare le cartelle?

en: _Synchronise
it: _Sincronizza

en: Deleting duplicated messages...
it: Eliminazione di messaggi duplicati...

en: Deleted %d duplicate message in %d folders.
     | Deleted %d duplicate messages in %d folders.
it[0]: Eliminato %d messaggio duplicato in %d cartella(e).
it[1]: Eliminati %d messaggi duplicati in %d cartella(e).

en: Processing rules to apply before folder rules
it: Elaborazioni da applicare prima dei filtri di cartella

en: Processing rules to apply after folder rules
it: Elaborazioni da applicare dopo i filtri di cartella

en: Filtering configuration
it: Configurazione filtri

en: Can not register as default client: impossible to get executable path.
it: Impossibile impostare Claws Mail come client predefinito: percorso eseguibile non trovato.

en: Claws Mail has been registered as default client.
it: Claws Mail è stato impostato come client predefinito.

en: Can not register as default client: impossible to write to the registry.
it: Impossibile impostare Claws Mail come client predefinito: impossibile scrivere nel registro.

en: Forgotten %d password in %d accounts.
     | Forgotten %d passwords in %d accounts.
it[0]: Dimenticata %d password in %d account.
it[1]: Dimenticate %d password in %d account.

en: %s header
it: intestazione %s

en: header
it: intestazione

en: header line
it: riga di intestazione

en: body line
it: riga del corpo

en: Case insensitive
it: Non case sensitive

en: checking if message matches [ %s ]
it: controllo in corso se i messaggi corrispondono [ %s ]

en: message matches
it: il messaggio corrisponde

en: message does not match
it: il messaggio non corrisponde

en: (none)
it: (nessuno)

en: Could not open mbox file:
    %s
it: Impossibile aprire il file mbox:
    %s

en: Importing from mbox... (%d mail imported) | Importing from mbox... (%d mails imported)
it[0]: Importazione da mbox... (%d messaggio importato)
it[1]: Importazione da mbox... (%d messaggi importati)

en: Overwrite mbox file
it: Sovrascrivi file mbox

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
it: Il file esiste già. Sovrascriverlo?

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Could not create mbox file:
    %s
it: Impossibile creare il file mbox:
    %s

en: Exporting to mbox...
it: Esportazione verso file mbox...

en: Find in current message
it: Ricerca nel messaggio corrente

en: Find text:
it: Cerca testo:

en: Search failed
it: Ricerca fallita

en: Search string not found.
it: Stringa cercata non trovata.

en: Beginning of message reached; continue from end?
it: Raggiunto l'inizio del messaggio: continuare dalla fine?

en: End of message reached; continue from beginning?
it: Raggiunto la fine del messaggio: continuare dall'inizio?

en: Search finished
it: Ricerca terminata

en: Compose _new message
it: Componi _nuovo messaggio

en: Claws Mail - Message View
it: Claws Mail - Vista messaggio

en: <No Return-Path found>
it: <Nessun Percorso-di-Ritorno trovato>

en: The notification address to which the return receipt is
    to be sent does not correspond to the return path:
    Notification address: %s
    Return path: %s
    It is advised to not to send the return receipt.
it: L'indirizzo al quale dev'essere inviata la ricevuta
    di ritorno non corrisponde al percorso di ritorno:
    Indirizzo: %s
    Percorso di ritorno (Return Path): %s
    Si raccomanda di non inviare la ricevuta di ritorno.

en: _Don't Send
it: _Non inviare

en: This message is asking for a return receipt notification
    but according to its 'To:' and 'CC:' headers it was not
    officially addressed to you.
    It is advised to not to send the return receipt.
it: Questo messaggio sta richiedendo una ricevuta di ritorno
    ma stando alle intestazioni 'A:' e 'CC:' non è stato
    indirizzato ufficialmente a te.
    Si raccomanda di non inviare la ricevuta di ritorno.

en: Fetching message (%s)...
it: Prelievo del messaggio in corso (%s).

en: Couldn't decrypt: %s
it: Non è stato possibile decifrare: %s

en: Message doesn't conform to MIME standard. It may render wrongly.
it: Messaggio non conforme allo standard MIME. Potrebbe essere visualizzato male.

en: Save as
it: Salva come

en: Overwrite existing file?
it: Sovrascrivere il file esistente?

en: Couldn't save the file '%s'.
it: Non è stato possibile salvare il file '%s'.

en: Show all %s.
it: Mostra tutti %s.

en: Only the first megabyte of text is shown.
it: Solo il primo megabyte di testo è mostrato.

en: You got a return receipt for this message : it has been displayed by the recipient.
it: È arrivata la ricevuta di ritorno per questo messaggio: il destinatario l'ha visualizzato.

en: You asked for a return receipt in this message.
it: Per questo messaggio è stata richiesta una ricevuta di ritorno.

en: This message asks for a return receipt.
it: Questo messaggio richiede una ricevuta di ritorno

en: Send receipt
it: Invia ricevuta

en: This message has been partially retrieved,
    and has been deleted from the server.
it: Questo messaggio è stato ricevuto parzialmente,
    ed è stato cancellato dal server.

en: This message has been partially retrieved;
    it is %s.
it: Questo messaggio è stato ricevuto parzialmente;
    è %s.

en: Mark for download
it: Contrassegna per il download

en: Mark for deletion
it: Contrassegna per l'eliminazione

en: This message has been partially retrieved;
    it is %s and will be downloaded.
it: Questo messaggio è stato ricevuto parzialmente;
    è %s e verrà scaricato.

en: Unmark
it: Togli contrassegno

en: This message has been partially retrieved;
    it is %s and will be deleted.
it: Questo messaggio è stato ricevuto parzialmente;
    è %s e verrà cancellato.

en: Return Receipt Notification
it: Ricevuta di ritorno

en: More than one of your accounts uses the address that this message was sent to.
    Please choose which account you want to use for sending the receipt notification:
it: Più di un account usa l'indirizzo a cui è stato inviato il messaggio.
    Selezionare quale account utilizzare per inviare la ricevuta di ritorno:

en: _Cancel
it: _Annulla

en: _Send Notification
it: _Invia ricevuta

en: Cannot print: the message doesn't contain text.
it: Non è possibile stampare: il messaggio non contiene alcun testo.

en: 
      There are no messages in this folder
it: 
      Non ci sono messaggi in questa cartella

en: 
      Message has been deleted
it: 
      Il messaggio è stato eliminato

en: 
      Message has been deleted or moved to another folder
it: 
      Il messaggio è stato eliminato o spostato  in un'altra cartella

en: An error happened while learning.
it: Si è verificato un errore durante l'apprendimento.

en: Moving messages...
it: Spostamento dei messaggi in corso

en: Deleting messages...
it: Eliminazione messaggi in corso

en: Remove _mailbox...
it: Rimuovi _casella di posta...

en: Can't remove the folder '%s'
    
    %s.
it: Impossibile rimuovere la cartella '%s'
    
    %s.

en: Really remove the mailbox '%s'?
    (The messages are NOT deleted from the disk)
it: Rimuovere la casella di posta '%s'?
    (I messaggi NON saranno eliminati dal disco)

en: Remove mailbox
it: Rimuovi casella di posta

en: _Open
it: _Apri

en: Open _with...
it: Apri _con...

en: Send to...
it: Invia a...

en: _Display as text
it: _Mostra come testo

en: _Save as...
it: _Salva come...

en: Save _all...
it: Salva _tutto...

en: MIME Type
it: Tipo MIME

en: View full information
it: Visualizza tutte le informazioni

en: Check again
it: Controlla nuovamente

en: %s Click the icon to check it.
it: %s Cliccare sull'icona per controllare.

en: %s Click the icon or hit '%s' to check it.
it: %s Cliccare sull'icona o premere '%s' per controllare.

en: Timeout checking the signature. Click the icon to try again.
it: Tempo scaduto per il controllo della firma. Cliccare sull'icona per riprovare.

en: Timeout checking the signature. Click the icon or hit '%s' to try again.
it: Tempo scaduto per il controllo della firma. Cliccare sull'icona o premere '%s' per riprovare.

en: Checking signature...
it: Controllo della firma...

en: Go back to email
it: Torna alla mail

en: Couldn't save the part of multipart message: %s
it: Non è stato possibile salvare la parte di un messaggio multi-parte: %s

en: Overwrite existing file '%s'?
it: Sovrascrivere il file esistente '%s'?

en: Select destination folder
it: Seleziona cartella di destinazione

en: '%s' is not a directory.
it: '%s' non è una directory.

en: Open with
it: Apri con

en: Enter the command-line to open file:
    ('%s' will be replaced with file name)
it: Inserire il comando per aprire il file:
    ('%s' sarà sostituito col nome del file)

en: Could not convert attachment name to UTF-16:
    
    %s
it: Non è stato possibile convertire il nome dell'allegato in UTF-16:
    
    %s

en: Execute untrusted binary?
it: Avviare eseguibile non fidato?

en: This attachment is an executable file. Executing untrusted binaries is dangerous and could probably lead to compromission of your computer.
    
    Do you want to run this file?
it: Questo allegato è un file eseguibile. L'avvio di eseguibili non fidati è pericoloso e può anche compromettere il computer.
    
    Eseguire questo file?

en: Run binary
it: Avvia eseguibile

en: Type:
it: Tipo:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Description:
it: Descrizione:

en: NNTP connection to %s:%d has been disconnected.
it: La connessione NNTP con %s:%d è stata interrotta.

en: Account '%s': Connecting to NNTP server: %s:%d...
it: Account '%s': Connessione in corso con il server NNTP: %s:%d.

en: Error logging in to %s:%d...
it: Errore d'accesso a %s:%d...

en: Libetpan does not support return code 480 so for now we choose to continue
it: Libetpan non supporta il codice di ritorno 480: per ora si decide di continuare

en: Mode reader failed, continuing nevertheless
it: Fallita modalità lettura, tuttavia si continua

en: Error creating session with %s:%d
it: Errore nel creare la sessione con %s:%d

en: Error authenticating to %s:%d...
it: Errore di autenticazione a %s:%d...

en: Claws Mail needs network access in order to access the News server.
it: Claws Mail richiede una connessione di rete per accedere al server News.

en: couldn't select group: %s
it: non è stato possibile selezionare il gruppo: %s

en: couldn't set group: %s
it: non è stato possibile impostare il gruppo: %s

en: invalid article range: %d - %d
it: intervallo di articoli non valido: %d - %d

en: couldn't get xhdr
it: non è stato possibile ricevere l'xhdr

en: getting xover %d - %d in %s...
it: ricezione in corso di xover %d - %d in %s

en: couldn't get xover
it: non è stato possibile ricevere l'xover

en: invalid xover line
it: riga xover non valida

en: You have one or more News accounts defined. However this version of Claws Mail has been built without News support; your News account(s) are disabled.
    
    You probably need to install libetpan and recompile Claws Mail.
it: Uno o più account News sono presenti, ma questa versione di Claws Mail è stata compilata senza supporto News. Di conseguenza gli account News verranno disabilitati.
    
    Probabilmente è necessario installare libetpan e ricompilare Claws Mail.

en: _Subscribe to newsgroup...
it: _Sottoscrivi il newsgroup...

en: _Unsubscribe newsgroup
it: _Cancella la sottoscrizione al newsgroup

en: Really unsubscribe newsgroup '%s'?
it: Cancellare la sottoscrizione al newsgroup '%s'?

en: Unsubscribe newsgroup
it: Cancella sottoscrizione a newsgroup

en: Rename newsgroup folder
it: Rinomina cartella newsgroup

en: Acpi Notifier
it: Notificatore ACPI

en: Make sure that the kernel module 'acerhk' is loaded.
    You can get it from http://www.cakey.de/acerhk/
it: Assicurarsi che il modulo del kernel 'acerhk' sia caricato.
    É possibile ottenerlo da http://www.cakey.de/acerhk/

en: Make sure that the kernel module 'acer_acpi' is loaded.
    You can get it from http://code.google.com/p/aceracpi/
it: Assicurarsi che il modulo del kernel 'acer_acpi' sia caricato.
    È possibile ottenrlo da http://code.google.com/p/aceracpi/

en: Make sure that the kernel module 'asus_laptop' is loaded.
it: Assicurarsi che il modulo del kernel 'asus_laptop' sia caricato.

en: Make sure that the kernel module 'asus_acpi' is loaded.
it: Assicurarsi che il modulo del kernel 'asus_acpi' sia caricato.

en: Make sure that the kernel module 'ibm_acpi' is loaded.
it: Assicurarsi che il modulo del kernel 'ibm_acpi' sia caricato.

en: Make sure that you have apanelc installed.
    You can get it from http://apanel.sourceforge.net/
it: Assicurarsi che apanelc sia installato.
    É possibile ottenerlo da http://apanel.sourceforge.net/

en: Control file doesn't exist.
it: Il file di controllo non esiste.

en:  : no new or unread mail
it:  : nessun messaggio nuovo o non letto

en:  : unread mail
it:  : messaggo non letto

en:  : new mail
it:  : messaggio nuovo

en: blinking
it: lampeggiante

en: ACPI type:
it: Tipo ACPI:

en: ACPI file:
it: File ACPI:

en: values - On:
it: valori - On:

en: Blink when user interaction is required
it: Lampeggia quando è richiesta l'interazione dell'utente

en: This plugin handles various ACPI mail LEDs.
it: Questo plugin gestisce vari LED ACPI per la posta.

en: Laptop LED
it: Monitor LED portatile

en: Failed to register check before send hook
it: Fallito registrare hook di "check before send"

en: Keeps all recipient addresses in an addressbook folder.
it: Conserva tutti gli indirizzi destinatari in una cartella di rubrica.

en: Address Keeper
it: Gestore Indirizzi

en: Address book location
it: Posizione rubrica

en: Keep to folder
it: Conserva in cartella

en: Address book path where addresses are kept
it: Percorso di rubrica dove sono conservati gli indirizzi

en: Select...
it: Seleziona ...

en: Fields to keep addresses from
it: Campi di indirizzi mittenti da conservare

en: Keep addresses which appear in 'To' headers
it: Conserva gli indirizzi presenti nelle intestazioni 'A'

en: Keep addresses which appear in 'Cc' headers
it: Conserva gli lindirizzi presenti nelle intestazioni 'Cc'

en: Keep addresses which appear in 'Bcc' headers
it: Conserva gli indirizzi presenti nelle intestazioni 'Ccn'

en: Exclude addresses matching the following regular expressions (one per line)
it: Escludi gli indirizzi corrispondenti alle seguenti espressioni regolari (una per riga)

en: Mail Archiver
it: Archivio mail

en: Create Archive...
it: Crea archivio...

en: This plugin adds archiving features to Claws Mail.
    
    It enables you to select a mail folder that you want to be archived, and then choose a name, format and location for the archive. Subfolders can be included and MD5 checksums can be added for each file in the archive. Several archiving options are also available.
    
    The archive can be stored as:
    	TAR
    	PAX
    	SHAR
    	CPIO
    
    The archive can be compressed using:
    %s
    The archives can be restored with any standard tool that supports the chosen format and compression.
    
    The supported folder types are MH, IMAP, RSSyl and vCalendar.
    
    To activate the archiving feature go to /Tools/Create Archive
    
    Default options can be set in /Configuration/Preferences/Plugins/Mail Archiver
it: Questo plugin aggiunge a Claws Mail funzionalità di archiviazione.
    
    Consente di selezionare una cartella di messaggi da archiviare e di scegliere nome, formato e posizione per l'archivio. È possibile includere le sottocartelle ed aggiungere a ciascun file il controllo d'integrità MD5. Sono disponibili diverse opzioni di archiviazione.
    
    Gli archivi possono essere salvati come:
    	TAR
    	PAX
    	SHAR
    	CPIO
    
    Gli archivi possono essere compressi usando:
    %s
    Gli archivi possono essere scompattati utilizzando un qualsiasi strumento standard che supporti il formato ed il tipo di compressione scelto.
    
    I tipi di cartella supportati sono MH, IMAP, RSSyl e vCalendar.
    
    Per attivare la funzionalità di archiviazione selezionare /Strumenti/Crea archivio
    
    Opzioni predefinite possono essere impostate in /Configurazione/Preferenze/Plugin/Archivia Mail

en: Archiver
it: Archivia

en: Archiving
it: Archiviazione

en: Press Cancel button to stop archiving
it: Premere il tasto Annulla per fermare l'archiviazione

en: Archiving:
it: Archiviazione di:

en: Folder and archive must be selected
it: È necessario scegliere cartella ed archivio

en: %s: Exists. Continue anyway?
it: %s: esiste già. Continuare?

en: %s: Is a link. Cannot continue
it: %s: è un collegamento. Non è possibile continuare

en: %s: Is a directory. Cannot continue
it: %s: è una directory. Non è possibile continuare

en: %s: Missing permissions. Cannot continue
it: %s: permessi insufficienti. Non è possibile continuare

en: %s: Unknown error. Cannot continue
it: %s: errore sconosciuto. Non è possibile continuare

en: Not a valid file name:
    %s.
it: Nome di file non valido:
    %s.

en: Not a valid Claws Mail folder:
    %s.
it: Cartella di Claws Mail non valida:
    %s.

en: Adding files in folder failed
    Files in folder: %d
    Files in list:   %d
    
    Continue anyway?
it: L'aggiunta dei file nella cartella è fallita
    File nella cartella: %d
    File nella lista:    %d
    
    Continuare?

en: Archive result
it: Risultato dell'archiviazione

en: Values
it: Valori

en: Archive
it: Archivio

en: Archive format
it: Formato dell'archivio

en: Compression method
it: Metodo di compressione

en: Number of files
it: Numero di file

en: Archive Size
it: Dimensione archivio

en: Folder Size
it: Dimensione cartella

en: Compression level
it: Livello di compressione

en: Yes
it: Sì

en: MD5 checksum
it: Controllo integrità MD5

en: Descriptive names
it: Nomi descrittivi

en: Delete selected files
it: Elimina file selezionati

en: Select mails before
it: Seleziona le mail antecedenti il

en: Select file name for archive [suffix should reflect archive like .tgz]
it: Selezionare il nome del file per l'archivio [l'estensione dovrebbe corrispondere al tipo di archivio, come .tgz]

en: %ld of %ld
it: %ld di %ld

en: Create Archive
it: Crea archivio

en: Enter Archiver arguments
it: Inserire parametri per archivio

en: Folder to archive
it: Cartella da archiviare

en: Folder which is the root of the archive
it: Cartella radice dell'archivio

en: Click this button to select a folder which is to be root of the archive
it: Cliccare il pulsante per selezionare la cartella che sarà radice dell'archivio

en: Name for archive
it: Nome per l'archivio

en: Archive location and name
it: Posizione e nome archivio

en: _Select
it: _Seleziona

en: Click this button to select a name and location for the archive
it: Cliccare il pulsante per scegliere nome e posizione per l'archivio

en: Choose compression
it: Scelta compressione

en: Choose this option to use ZIP compression for the archive
it: Scegliere quest'opzione per utilizzare la compressione ZIP per l'archivio

en: Choose this option to use BZIP2 compression for the archive
it: Scegliere quest'opzione per utilizzare la compressione BZIP2 per l'archivio

en: Choose this to use Compress compression for your archive
it: Scegliere quest'opzione per utilizzare la compressione Compress per l'archivio

en: Choose this option to disable compression for the archive
it: Scegliere quest'opzione per disabilitare la compressione per l'archivio

en: Choose format
it: Scelta formato

en: Choose this option to use TAR as format for the archive
it: Scegliere quest'opzione per usare TAR come formato per l'archivio

en: Choose this to use SHAR as format for the archive
it: Scegliere quest'opzione per usare SHAR come formato per l'archivio

en: Choose this option to use CPIO as format for the archive
it: Scegliere quest'opzione per usare CPIO come formato per l'archivio

en: Choose this option to use PAX as format for the archive
it: Scegliere quest'opzione per usare PAX come formato per l'archivio

en: Miscellaneous options
it: Opzioni varie

en: _Recursive
it: _Ricorsivo

en: Choose this option to include subfolders in the archive
it: Scegliere quest'opzione per includere le sottocartelle nell'archivio

en: _MD5sum
it: Integrità _MD5

en: Choose this option to add MD5 checksums for each file in the archive.
    Be aware though, that this dramatically increases the time it
    will take to create the archive
it: Scegliere quest'opzione per aggiungere il controllo d'integrità MD5 a ciascun file nell'archivio.
    Comunque si avvisa, che ciò aumenta notevolmente
    il tempo di creazione dell'archivio

en: R_ename
it: R_inomina

en: Choose this option to use descriptive names for each file in the archive.
    The naming scheme: date_from@to@subject.
    Names will be truncated to max 96 characters
it: Scegliere quest'opzione per usare nomi descrittivi per ciascun file nell'archivio.
    Schema del nome: data_mittente@to@oggetto.
    I nomi sono troncati a 96 caratteri

en: Choose this option to delete mails after archiving
    At this point only handles IMAP4, Local mbox and POP3
it: Scegliere quest'opzione per eliminare i messaggi dopo l'archiviazione
    Attualmente si gestisce solo IMAP4, mbox locali e POP3

en: Selection options
it: Opzioni di selezione

en: Select emails before a certain date
    Date must comply to ISO-8601 [YYYY-MM-DD]
it: Seleziona le mail prima di una certa data.
    La data dev'essere in formato ISO-8601 [AAAA-MM-GG]

en: Default save folder
it: Cartella predefinita di salvataggio

en: Click this button to select the default location for saving archives
it: Cliccare il pulsante per selezionare la posizione predefinita per salvare gli archivi

en: Default compression
it: Compressione predefinita

en: Choose this option to use ZIP compression by default
it: Scegliere quest'opzione per utilizzare ZIP come compressione predefinita

en: Choose this option to use BZIP2 compression by default
it: Scegliere quest'opzione per utilizzare BZIP2 come compressione predefinita

en: Choose this option to use COMPRESS compression by default
it: Scegliere quest'opzione per utilizzare COMPRESS come compressione predefinita

en: Choose this option to disable compression by default
it: Scegliere quest'opzione per disabilitare la compressione

en: Default format
it: Formato predefinito

en: Choose this option to use the TAR format by default
it: Scegliere quest'opzione per utilizzare TAR come formato predefinito

en: Choose this option to use the SHAR format by default
it: Scegliere quest'opzione per utilizzare SHAR come formato predefinito

en: Choose this option to use the CPIO format by default
it: Scegliere quest'opzione per utilizzare CPIO come formato predefinito

en: Choose this option to use the PAX format by default
it: Scegliere quest'opzione per utilizzare PAX come formato predefinito

en: Default miscellaneous options
it: Opzioni miste predefinite

en: Choose this option to include subfolders in the archives by default
it: Scegliere quest'opzione per includere le sottocartelle negli archivi

en: MD5sum
it: Integrità MD5

en: Choose this option to add MD5 checksums for each file in the archives by default.
    Be aware though, that this dramatically increases the time it
    will take to create the archives
it: Scegliere quest'opzione per aggiungere un controllo d'inegrità MD5 a ciascun file nell'archivio.
    Tuttavia si avvisa, che ciò rallenterà notevolmente il tempo di creazione
    degli archivi

en: Rename
it: Rinomina

en: Choose this option to delete mails after archiving
it: Scegliere quest'opzione per eliminare i messaggi dopo l'archiviazione

en: Remove attachments
it: Rimuovi allegati

en: Remove
it: Rimuovi

en: Attachment
it: Allegato

en: Destroy attachments
it: Elimina allegati

en: Do you really want to remove all attachments from the selected messages?
    
    The deleted data will be unrecoverable.
it: Rimuovere tutti gli allegati dai messaggi selezionati?
    
    I dati eliminati non saranno recuperabili.

en: This message doesn't have any attachments.
it: Il messaggio non ha alcun allegato.

en: Remove attachments...
it: Rimuovi allegati...

en: This plugin removes attachments from mails.
    
    Warning: this operation will be completely un-cancellable and the deleted attachments will be lost forever, and ever, and ever.
it: Questo plugin rimuove gli alleagti dalle mail.
    
    Avviso: questa operazione è totalmente irreversibile e gli allegati eliminati saranno persi per sempre, per sempre e per sempre.

en: Attachment handling
it: Gestione allegato

en: An attachment is mentioned in the mail you're sending, but no file was attached. Mention appears on line %d, which begins with text: %s
    
    %s
it: Nella mail che si sta per inviare è menzionato un allegato, ma nessun file è stato allegato. La menzione compare alla riga %d, che incomincia con il seguente testo: %s
    
    %s

en: Attachment warning
it: Avviso allegato

en: Warns user if some reference to attachments is found in the message text and no file is attached.
it: Avvisa l'utente se nel testo del messaggio sono presenti riferimenti ad allegati ma non è allegato alcun file

en: attach
it: allega

en: One of the following regular expressions is matched (one per line)
it: Una delle seguenti espressioni regolari è corrispondente (una per riga)

en: Expressions are case sensitive
it: Le espressioni sono case sensitive

en: Case sensitive when matching for the regular expressions in the list
it: É case sensitive quando cerca corrispondenze con l'espressione regolare nella lista

en: Lines starting with quotation marks
it: Righe che iniziano con virgolette di citazione

en: Exclude quoted lines from checking for the regular expressions above. Note that handmade quotes cannot be distinguished from quotes generated by replying.
it: Escludere dal controllo di corrispondenze con le espressioni regolari di sopra, le righe con testo citato. Notare che i caratteri di citazione introdotti manualmente non possono essere distinti da quelli generati in fase di risposta.

en: Forwarded or redirected messages
it: Messaggi inoltrati o rediretti

en: Don't check for missing attachments when forwarding or redirecting messages
it: Non controllare per allegati mancanti in caso di messaggi inoltrati o rediretti

en: Signatures
it: Firme

en: Exclude lines from the first signature-separator onwards from checking for the regular expressions above
it: Escludere dal controllo di corrispondenze con le espressioni regolari di sopra, le righe a partire dal primo separatore di firma in poi.

en: Warn when
it: Avvisa quando

en: Excluding
it: Esclusione

en: Bogofilter: fetching bodies...
it: Bogofilter: prelievo corpo messaggi...

en: Bogofilter: filtering messages...
it: Bogofilter: filtraggio messaggi...

en: The Bogofilter plugin couldn't filter a message. The probable cause of the error is that it didn't learn from any mail.
    Use "/Mark/Mark as spam" and "/Mark/Mark as ham" to train Bogofilter with a few hundred spam and ham messages.
it: Il plugin Bogofilter non ha potuto filtrare un messaggio. Probabilmente non è stato in grado di apprendere da nessuna mail.
    Utilizzare "/Contrassegna/Contrassegna come spam" e "/Contrassegna/Contrassegna come non-spam" per allenare Bogofilter con un centinaio di messaggi di spam e non.

en: The Bogofilter plugin couldn't filter a message. The command `%s %s %s` couldn't be run.
it: Il plugin Bogofilter non ha potuto filtrare un messaggio. Impossibile eseguire il comando '%s %s %s'

en: Bogofilter: learning from message...
it: Bogofilter: apprendimento dal messaggio in corso

en: Learning failed; `%s` returned with status %d.
it: Apprendimento fallito; '%s' ha tornato il valore di stato %d.

en: Bogofilter: learning from messages...
it: Bogofilter: apprendimento dai messaggi in corso

en: Learning failed; `%s %s %s` returned with error:
    %s
it: Apprendimento fallito; '%s %s %s' è uscito generando un errore:
    %s

en: This plugin can check all messages that are received from an IMAP, LOCAL or POP account for spam using Bogofilter. You will need Bogofilter installed locally.
    
    Before Bogofilter can recognize spam messages, you have to train it by marking a few hundred spam and ham messages with the use of "/Mark/Mark as spam" and "/Mark/Mark as ham".
    
    When a message is identified as spam it can be deleted or saved in a specially designated folder.
    
    Options can be found in /Configuration/Preferences/Plugins/Bogofilter
it: Questo plugin può controllare tutti i messaggi ricevuti da un account POP, IMAP o locale, per verificare se sono messaggi di spam utilizzando Bogofilter. E' necessario che quest'ultimo sia installato localmente.
    
    Prima che Bogofilter possa riconoscere i messaggi di spam, è necessario che sia allenato contrassegnando un centinaio di messaggi di spam e non, utilizzando "/Contrassegna/Contrassegna come spam" e "/Contrassegna/Contrassegna come non-spam".
    Quando un messaggio è identificato come spam può essere eliminato o salvato in una particolare cartella dedicata.
    
    Le opzioni si trovano in /Configurazione/Preferenze/Plugins/Bogofilter

en: Spam detection
it: Rilevamento Spam

en: Spam learning
it: Addestramento spam

en: Process messages on receiving
it: Elabora i messaggi in ricezione

en: Maximum size
it: Dimensione massima

en: Messages larger than this will not be checked
it: I messaggi più grandi non verranno controllati

en: Delete spam
it: Elimina spam

en: Save spam in...
it: Salva lo spam in...

en: Only mark as spam
it: Contrassegna solo come spam

en: Folder for storing identified spam. Leave empty to use the trash folder.
it: Cartella in cui conservare i messaggi rilevati come spam. Lasciare vuoto per utilizzare il cestino

en: Click this button to select a folder for storing spam
it: Premere il pulsante per selezionare una cartella in cui conservare lo spam

en: When unsure, move to
it: Se non si è sicuri, spostare in

en: Folder for storing mail for which spam status is Unsure. Leave empty to use the Inbox folder.
it: Cartella in cui conservare i messaggi di cui non si è sicuri della loro natura di spam. Lasciare vuoto per utilizzare la cartella 'In arrivo'.

en: Click this button to select a folder for storing Unsure mails.
it: Premere il pulsante per selezionare una cartella in cui conservare messaggi di cui non si è sicuri.

en: Insert X-Bogosity header
it: Inserisci intestazione X-Bogosity

en: Only done for messages in MH folders
it: Fatto solo per i messaggi in cartelle MH

en: Whitelist senders found in address book/folder
it: Metti in whitelist i mittenti trovati in rubrica/cartella

en: Messages coming from your address book contacts will be received in the normal folder even if detected as spam
it: I messaggi provenienti dai contatti presenti nella rubrica saranno inseriti nella regolare cartella anche se indicati come spam

en: Click this button to select a book or folder in the address book
it: Premere il pulsante per selezionare una rubrica o cartella

en: Learn whitelisted emails as ham
it: Apprendi come non-spam i messaggi in whitelist

en: If Bogofilter thought an email was spam or unsure, but it was whitelisted, learn it as ham.
it: Se Bogofilter ha classificato un messaggio come spam o non è sicuro, ma esso è stato inserito in whitelist, apprende come non-spam.

en: Bogofilter call
it: Chiamata a Bogofilter

en: Path to bogofilter executable
it: Percorso all'eseguibile di bogofilter

en: Mark spam as read
it: Contrassegna messaggi di spam come letti

en: Bsfilter: fetching body...
it: Bsfilter: prelievo corpo del messaggio...

en: Bsfilter: filtering message...
it: Bsfilter: filtraggio messaggio...

en: The Bsfilter plugin couldn't filter a message. The probable cause of the error is that it didn't learn from any mail.
    Use "/Mark/Mark as spam" and "/Mark/Mark as ham" to train Bsfilter with a few hundred spam and ham messages.
it: Il plugin Bsfilter non è stato in grado di filtrare un messaggio. Probabilmente perchè non è stato addestrato da alcun messaggio.
    Usare "/Contrassegna/Contrassegna come spam" e "/Contrassegna/Contrassegna come non spam" per allenare Bsfilter con un centinaio di messaggi.

en: The Bsfilter plugin couldn't filter a message. The command `%s` couldn't be run.
it: Il plugin Bsfilter non è stato in grado di filtrare un messaggio. Non è stato possibile eseguire il comando `%s`.

en: Bsfilter: learning from message...
it: Bsfilter: apprendimento dal messaggio...

en: This plugin can check all messages that are received from an IMAP, LOCAL or POP account for spam using Bsfilter. You will need Bsfilter installed locally.
    
    Before Bsfilter can recognize spam messages, you have to train it by marking a few hundred spam and ham messages with the use of "/Mark/Mark as spam" and "/Mark/Mark as ham".
    
    When a message is identified as spam it can be deleted or saved in a specially designated folder.
    
    Options can be found in /Configuration/Preferences/Plugins/Bsfilter
it: Questo plugin può controllare tutti i messaggi ricevuti da account IMAP, LOCAL o POP, per verificare se si tratta di spam. É necessario installare Bsfilter localmente.
    
    Prima che Bsfilter possa riconoscere i messaggi spam, è necessario allenarlo contrassegnando un centinaio di messaggi di spam (e non) usando "/Contrassegna/Contrassegna come spam" e "/Contrassegna/Contrassegna come non spam".
    
    Quando un messaggio è identificato come spam, può essere eliminato o conservato in una particolare cartella dedicata.
    
    Le opzioni si trovano in /Configurazione/Preferenze/Plugin/Bsfilter

en: Save spam in
it: Salva lo spam in

en: If Bsfilter thought an email was spam or unsure, but it was whitelisted, learn it as ham.
it: Se Bsfilter ritiene che un messaggio sia spam o insicuro, ma si trova già in whitelist, allora Bsfilter apprende che non è spam.

en: Bsfilter call
it: Chiamata a Bsfilter

en: Path to bsfilter executable
it: Percorso all'eseguibile di bsfilter

en: Clam AntiVirus
it: Antivirus Clam

en: Scanning
    No socket information.
    Antivirus disabled.
it: Scansione
    Nessuna informazione su socket.
    Antivirus disabilitato.

en: Scanning
    Clamd does not respond to ping.
    Is clamd running?
it: Scansione
    Clamd non risponde al ping.
    Clamd è in esecuzione?

en: Detected %s virus.
it: Rilevati %s virus.

en: Scanning error:
    %s
it: Errore di scansione:
    %s

en: File: %s. Size (%d) greater than limit (%d)
it: File: %s. Dimensione (%d) maggiore del limite (%d)

en: ClamAV: scanning message...
it: ClamAV: scansione messaggio...

en: Failed to register mail filtering hook
it: Fallito registrare hook di "mail filtering"

en: Init
    No socket information.
    Antivirus disabled.
it: Init
    Nessuna informazione su socket.
    Antivirus disabilitato.

en: Init
    Clamd does not respond to ping.
    Is clamd running?
it: Init
    Clamd non risponde al ping.
    Clamd è in esecuzione?

en: This plugin uses Clam AntiVirus to scan all messages that are received from an IMAP, LOCAL or POP account.
    
    When a message attachment is found to contain a virus it can be deleted or saved in a specially designated folder.
    
    Because this plugin communicates with clamd via a
    socket then there are some minimum requirements to
    the permissions for your home folder and the
    .claws-mail folder provided the clamav-daemon is
    configured to communicate via a unix socket. All
    users at least need to be given execute permissions
    on these folders.
    
    To avoid changing permissions you could configure
    the clamav-daemon to communicate via a TCP socket
    and choose manual configuration for clamd.
    
    Options can be found in /Configuration/Preferences/Plugins/Clam AntiVirus
it: Questo plugin usa l'Antivirus Clam per scansionare tutti i messaggi ricevuti da account IMAP, POP o locali.
    
    Quando si scopre che un messaggio con allegato contiene un virus, esso può essere eliminato o conservato in una particolare cartella dedicata.
    
    Poichè il plugin comunica con clamd attraverso un
    socket, occorre che ci siano dei requisiti minimi
    ai permessi della propria cartella home e a alla
    cartella .claws-mail, supposto che il demone clamav sia
    configurato per comunicare attraverso un socket unix.
    L'utente deve avere almeno il permesso di esecuzione
    su queste cartelle.
    
    Per evitare di dover cambiare i permessi, si potrebbe
    configurare il demone clamav per una comunicazione
    attraverso un socket TCP e scegliere una configurazione
    manuale per clamd.
    
    Le opzioni si trovano in /Configurazione/Preferenze/Plugin/Antivirus Clam

en: Virus detection
it: Rilevamento virus

en: Enable virus scanning
it: Abilita scansione virus

en: Maximum attachment size
it: Massima dimensione allegato

en: Message attachments larger than this will not be scanned
it: Gli allegati più grandi non saranno analizzati

en: Save infected mail in
it: Salva i messaggi con virus in

en: Save mail that contains viruses
it: Salva i messaggi che contengono virus

en: Folder for storing infected mail. Leave empty to use the default trash folder
it: Cartella in cui conservare i messaggi infetti. Lasciare vuoto per utilizzare il cestino

en: Click this button to select a folder for storing infected mail
it: Clicca sul pulsante per selezionare una cartella in cui mantenere i messaggi infetti

en: Automatic configuration
it: Configurazione automatica

en: Should configuration be done automatic or manual
it: Configurazione automatica o manuale?

en: Where is clamd.conf
it: Dove si trova clamd.conf

en: Full path to clamd.conf. If this field is not empty then the plugin has been able to locate the file automatically
it: Percorso completo a clamd.conf. Se il campo non è vuoto allora il plugin è stato in grado di localizzare il file automaticamente

en: Br_owse
it: _Sfoglia

en: Click this button to select full path to clamd.conf
it: Premere il pulsante per selezionare il percorso completo a clamd.conf

en: Check permission for folders and adjust if necessary
it: Controllare i permessi delle cartelle, modificandoli se necessario

en: Click this button to check and adjust folder permissions
it: Premere il pulsante per verificare e modificare i permessi della cartella

en: Remote Host
it: Host remoto

en: Hostname or IP for remote host running clamav daemon
it: Nome host o indirizzo IP dell'host remoto su cui è in esecuzione il demone clamav

en: Port number where clamav daemon is listening
it: Numero di porta su cui è in ascolto il demone clamav

en: New config
    No socket information.
    Antivirus disabled.
it: Nuovo config
    Nessuna informazione su socket.
    Antivirus disabilitato.

en: New config
    Clamd does not respond to ping.
    Is clamd running?
it: Nuovo config
    Clamd non risponde al ping.
    Clamd è in esecuzione?

en: %s: Unable to open
    clamd will be disabled
it: %s: Impossibile aprire
    clamd verrà disabilitato

en: %s: Not able to find required information
    clamd will be disabled
it: %s: Impossibile trovare l'informazione richiesta
    clamd verrà disabilitato

en: Could not create socket
it: Impossibile creare il socket

en: : File does not exist
it: : Il file non esiste

en: : Unable to open
it: : Impossibile aprire

en: Socket write error
it: Errore di scrittura del socket

en: %s: Error reading
it: %s: Errore di lettura

en: Socket read error
it: Errore di lettura del socket

en: Failed to register log text hook
it: Fallito registrare hook di "log text"

en: This Plugin is only a demo of how to write plugins for Claws Mail. It installs a hook for new log output and writes it to stdout.
    
    It is not really useful.
it: Questo Plugin è solo una demo di come scrivere plugin per Claws Mail. Esso installa uno hook per i nuovi log scrivendoli nello standard output.
    
    Non è realmente utile.

en: Display images
it: Mostra immagini

en: Display embedded images
it: Mostra immagini incorporate

en: Execute javascript
it: Esegui codice javascript

en: Execute embedded javascript
it: Esegui codice javascript incorporato

en: Execute Java applets
it: Esegui applet Java

en: Execute embedded Java applets
it: Esegui applet Java incorporate

en: Render objects using plugins
it: Genera gli oggetti usando plugin

en: Render embedded objects using plugins
it: Genera gli oggetti incorporati usando plugin

en: Open in viewer (remote content is enabled)
it: Apri in visualizzatore (abilitato il contenuto remoto)

en: Do nothing (remote content is disabled)
it: Non fare nulla (contenuto remoto è disabilitato)

en: Use GNOME's proxy settings
it: Usa le impostazioni proxy di GNOME

en: Use proxy
it: Usa proxy

en: Remote resources
it: Risorse remote

en: Loading remote resources can lead to some privacy issues.
    When remote content loading is disabled, nothing will be requested
    from the network. Rendering of images, scripts, plugin objects or
    Java applets can still be enabled for content that is attached
    in the email.
it: Il caricamento di risorse remote può comportare problemi di privacy.
    Quando il caricamento di contenuto remoto è disabilitato, nulla viene
    richiesto alla rete. La generazione di immagini, o esecuzione
    di script, plugin o applet Java può tuttavia essere abilitata
    dal contenuto allegato nella mail.

en: Enable loading of remote content
it: Abilita caricamento di contenuto remoto

en: When clicking on a link, by default
it: Cliccando su un collegamento, per impostazione

en: Open in external browser
it: Apri in un browser esterno

en: The CSS in this file will be applied to all HTML parts
it: Il CSS in questo file sarà applicato a tutte le parti di HTML

en: Bro_wse
it: _Sfoglia

en: Select stylesheet
it: Seleziona foglio di stile

en: Remote content loading is disabled.
it: Il caricamento di contenuto remoto è disabilitato.

en: Load images
it: Carica immagini

en: Enable remote content
it: Abilita contenuto remoto

en: Enable Javascript
it: Abilita javascript

en: Enable Plugins
it: Abilita plugin

en: Enable Java
it: Abilita Java

en: Open links with external browser
it: Apri collegamenti con browser esterno

en: An error occurred: %d
it: Si è verificato un errore: %d

en: %s is a malformed or not supported feed
it: %s è un feed malformato o non supportato

en: Search the Web
it: Cerca nel Web

en: Open in Viewer
it: Apri in visualizzatore

en: Open in Viewer (enable remote content)
it: Apri in visualizzatore (abilitato contenuto remoto)

en: Open in Browser
it: Apri nel browser

en: Open Image
it: Apri immagine

en: Copy Link
it: Copia collegamento

en: Save Image As
it: Salva immagine come

en: Copy Image
it: Copia immagine

en: Import feed
it: Importa feed

en: Fancy HTML Viewer
it: Fancy Visualizzatore HTML

en: This plugin renders HTML mail using the WebKit %d.%d.%d library.
    By default all remote content is blocked. Options can be found in /Configuration/Preferences/Plugins/Fancy
it: Questo plugin visualizza mail HTML usando la libreria WebKit %d.%d.%d.
    Per impostazione il contenuto remoto è bloccato. Le opzioni possono essere trovate in /Configurazione/Preferenze/Plugin/Fancy

en: Failed to register mail receive hook
it: Fallito registrare hook di "mail receive"

en: This plugin modifies the downloaded messages. It inserts headers containing some download information: UIDL, Claws Mail account name, POP server, user ID and retrieval time.
    
    Options can be found in /Configuration/Preferences/Plugins/Fetchinfo
it: Questo plugin modifica i messaggi scaricati. Esso inserisce intestazioni contenenti alcune informazioni di scaricamento: UIDL, nome account di Claws Mail, server POP, ID utente e istante di recupero.

en: Mail marking
it: Contrassegno mail

en: Add fetchinfo headers
it: Aggiungi intestazioni di fetchinfo

en: Headers to be added
it: Intestazioni da aggiungere

en: Adds the X-FETCH-UIDL header with the unique ID listing of message (POP3)
it: Aggiunge l'intestazione X-FETCH-UIDL contenente l'ID unico del messaggio (POP3)

en: Account name
it: Nome account

en: Adds the X-FETCH-ACCOUNT header with the account name
it: Aggiunge l'intestazione X-FETCH_ACCOUNT contenente il nome dell'account

en: Receive server
it: Server ricevente

en: Adds the X-FETCH-SERVER header with the receive server
it: Aggiunge l'intestazione X-FETCH_SERVER contenente il server ricevente

en: UserID
it: ID utente

en: Adds the X-FETCH-USERID header with the user ID
it: Aggiunge l'intestazione X-FETCH_USERID contenente l'ID utente

en: Fetch time
it: Istante di prelievo

en: Adds the X-FETCH-TIME header with the date and time of message retrieval in RFC822 format
it: Aggiunge l'intestazione X-FETCH-TIME contenente la data e l'ora di recupero del messaggio, in formato RCF822

en: GData plugin: Authorization required
it: Plugin GData: Richiesta Autorizzazione

en: You need to authorize Claws Mail to access your Google contact list to use the GData plugin.
    
    Visit Google's authorization page by pressing the button below. After you confirmed the authorization, you will get an authorization code. Enter that code in the field below to grant Claws Mail access to your Google contact list.
it: Occorre usare il plugin GData per autorizzare Claws Mail ad accedere alla lista dei propri contatti su Google.
    
    Visitare la pagina di autorizzazione di Google premendo il pulsante in basso. Dopo aver dato l'autorizzazione, si riceverà un codice di autorizzazione. Inserire il codice nel campo in basso per garantire a Claws Mail l'accesso alla lista dei contatti su Google.

en: Step 1:
it: Passo 1:

en: Click here to open the Google authorization page in a browser
it: Cliccare quì per aprire in un browser, la pagina di autorizzazione di Google.

en: Step 2:
it: Passo 2:

en: Enter code:
it: Inserire il codice:

en: GData plugin: Error querying for contacts: %s
it: Plugin GData: Errore interrogando i contatti: %s

note: TRANSLATORS: First part of "Added X of Y contacts to cache"
en: Added %d of | Added %d of
it[0]: Aggiunto %d di
it[1]: Aggiunti %d di

note: TRANSLATORS: Second part of "Added X of Y contacts to cache"
en: 1 contact to the cache | %d contacts to the cache
it[0]: %d contatto nella cache
it[1]: %d contatti nella cache

en: GData plugin: Starting async contacts query
it: Plugin GData: Avvio interrogazione asincrona dei contatti

en: GData plugin: Error querying for groups: %s
it: Plugin GData: Errore interrogando i gruppi: %s

en: GData plugin: Groups received
it: Plugin GData: Gruppi ricevuti

en: GData plugin: Starting async groups query
it: Plugin GData: Avvio interrogazione asincrona dei gruppi

en: GData plugin: Authorization error: %s
it: Plugin GData: Errore di autorizzazione: %s

en: GData plugin: Authorization successful
it: Plugin GData: Autorizzazione riuscita

en: GData plugin: Starting interactive authorization
it: Plugin GData: Avvio autorizzazione interattiva

en: GData plugin: Got authorization code, requesting authorization
it: Plugin GData: Ottenuto codice di autorizzazione, avvio richiesta autorizzazione

en: GData plugin: No authorization code received, authorization request cancelled
it: Plugin GData: Nessun codice di autorizzazione ricevuto, richiesta autorizzazione cancellata

en: GData plugin: Authorization refresh error: %s
it: Plugin GData: Errore di refresh autorizzazione: %s

en: GData plugin: Authorization refresh successful
it: Plugin GData: Refresh autorizzazione riuscito

en: GData plugin: Trying to refresh authorization
it: Plugin GData: Tentativo di refresh autorizzazione in corso

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Username:
it: Nome utente:

en: Polling interval (seconds):
it: Intervallo di interrogazione (o polling) (secondi):

en: Maximum number of results:
it: Numero massimo di risultati:

en: Failed to register address completion hook in the GData plugin
it: Fallito registrare hook di "address completion", nel plugin GData

en: Failed to register offline switch hook in the GData plugin
it: Fallito registrare hook di "offline switch" nel plugin GData

en: This plugin provides access to the GData protocol for Claws Mail.
    
    The GData protocol is an interface to Google services.
    Currently, the only implemented functionality is to include Google Contacts into the Tab-address completion.
    
    Feedback to <berndth@gmx.de> is welcome.
it: Questo plugin offre a Claws Mail l'accesso al protocollo GData.
    
    Il protocollo GData è un'interfaccia ai servizi di Google.
    Attualmente, l'unica funzionalità implementata è la possibilità di includere i contatti di Google nell'auto-completamento di indirizzo tramite TAB.
    
    Suggerimenti a <berndth@gmx.de> sono graditi.

en: GData integration
it: Integrazione di GData

en: Failed to register avatar header update hook
it: Fallito registrare hook di "avatar header update"

en: Failed to register avatar image render hook
it: Fallito registrare hook di "avatar image render"

en: Failed to create avatar image cache directory
it: Fallita la creazione di directory di immagine avatar

en: Failed to load missing items cache
it: Fallito il caricamento in cache degli elementi mancanti

en: Display libravatar profiles' images for mail messages. More
    info about libravatar at http://www.libravatar.org/. If you have
    a gravatar.com profile but not a libravatar one, those will also
    be retrieved (when redirections are allowed in plugin config).
    Plugin config page is available from main window at:
    /Configuration/Preferences/Plugins/Libravatar.
    
    This plugin uses libcurl to retrieve images, so if you're behind a
    proxy please refer to curl(1) manpage for details on 'http_proxy'
    configuration. More details about this and others on README file.
    
    Feedback to <ricardo@mones.org> is welcome.
it: Visualizza le immagini dei profili di libravatar nelle mail.
    Maggiori informazioni su libravatar sul sito http://www.libravatar.org/.
    Se si possiede un profilo gravatar.com, ma non uno libravatar, anche esso
    verrà caricato (se nella configurazione del plugin sono consentite
    le redirezioni). La pagina di configurazione del plugin è disponibile da
    /Configurazione/Preferenze/Plugin/Libravatar.
    
    Il plugin usa libcurl per recuperare le immagini, per cui se si è dietro
    a un proxy, fare riferimento alle pagine di man di curl(1) per i dettagli
    sulla configurazione di 'http_proxy'. Maggiori informazioni su ciò
    ed altro, nel file README.
    
    Commenti a <ricardo@mones.org> sono graditi.

en: Error reading cache stats
it: Errore durante la lettura della statistiche

en: Using %s in %d files, %d directories, %d others and %d errors
it: Uso di %s in %d file, %d directory, %d altri e %d errori

en: Using %s in %d files, %d directories and %d others
it: Uso di %s in %d file, %d directory e %d altro(i)

en: Clear icon cache
it: Svuota cache icone

en: Are you sure you want to remove all cached avatar icons?
it: Rimuovere tutte gli avatar in cache?

en: Not enough memory for operation
it: Memoria insufficiente per l'operazione

en: Icon cache successfully cleared:
    • %u missing entries removed.
    • %u files removed.
it: Cache di icone svuotata con successo:
    • %u entrate mancanti rimossi.
    • %u file rimossi.

en: Icon cache successfully cleared!
it: Cache di icone svuotata con successo!

en: Errors clearing icon cache:
    • %u missing entries removed.
    • %u files removed.
    • %u files failed to be read.
    • %u files couldn't be removed.
it: Errori svuotamento cache di icone:
    • %u entrate mancanti rimossi.
    • %u file rimossi.• %u file fallita lettura.
    • %u file non è stato possibile rimozione.

en: Error clearing icon cache.
it: Errore durante lo svuotamento della cache icone.

en: _Use cached icons
it: _Usa icone in cache

en: Keep icons on disk for reusing instead of making another network request
it: Mantieni le icone su disco per riuso, invece di fare un'altra richiesta in rete

en: Cache refresh interval
it: Intervallo di refresh della cache

en: hours
it: ore

en: Mystery man
it: Uomo misterioso

en: Custom URL
it: URL personale

en: A blank image
it: Un'immagine nera

en: The unobtrusive low-contrast greyish silhouette
it: Una non appariscente silhouette grigiastra a basso contrasto

en: A generated geometric pattern
it: Uno schema geometrico ricreato

en: A generated full-body monster
it: Un monster full-body ricreato

en: A generated almost unique face
it: Una faccia quasi unica ricreata

en: A generated 8-bit arcade-style pixelated image
it: Un'immagine a 8-bit per pixel in stile arcade

en: Redirect to a user provided URL
it: Reindirizza a URL fornito da utente

en: Enter the URL you want to be redirected when no user icon is available. Leave an empty URL to use the default libravatar orange icon.
it: Inserire l'URL a cui si vuole essere reindirizzati quando non è disponibile alcuna icona utente. Lasciare vuoto per usare l'icona arancione predefinita di libravatar.

en: _Allow redirects to other sites
it: _Consenti i reindirizzamenti ad altri siti

en: Follow redirect responses received from libravatar server to other avatar services like gravatar.com
it: Reinvia le risposte (reindirizzate) ricevute dal server libravatar ad altri servizi avatar come gravatar.com

en: _Enable federated servers
it: _Abilita i server federati

en: Try to get avatar from sender's domain libravatar server
it: Prova ad ottenere avatar dal server libravatar del dominio del mittente

en: Request timeout
it: Scadenza richiesta

en: second(s)
it: secondi

en: Set to 0 to use global socket I/O timeout. Maximum value must be also less than global socket I/O timeout.
it: Impostare a 0 per usare la scadenza globale di I/O del socket. Il valore massimo comunque, deve essere minore della scadenza globale di I/O del socket.

en: Icon cache
it: Cache icone

en: Default missing icon mode
it: Modalità icona mancante per impostazione

en: Network
it: Rete

en: mailmbox folder
it: cartella di posta mbox

en: This is a plugin to handle mailboxes in mbox format.
it: Questo è un plugin per gestire caselle di posta in formato mbox.

en: Input the location of mailbox.
    If the existing mailbox is specified, it will be
    scanned automatically.
it: Inserire la posizione della casella di posta.
    Se è specificata la casella di posta esistente,
    essa verrà analizzata automaticamente.

en: All folder(s) and message(s) under '%s' will be deleted.
    Do you really want to delete?
it: Tutte le cartelle e i messaggi in '%s' verranno eliminati.
    Procedere con l'eliminazione?

en: No Sieve auth method available
it: Nessun metodo di autenticazione di Sieve disponibile.

en: Selected Sieve auth method not available
it: Il selezionato metodo di autenticazione di Sieve non è disponibile.

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: Disconnected: %s
it: Disconnesso: %s

en: unhandled message on Sieve session: %s
it: messaggio non gestito nella sessione Sieve: %s

en: TLS failed
it: Fallito TLS

en: error occurred on SIEVE session
it: verificato errore nella sessione Sieve

en: error occurred on Sieve session. data: %s
it: verificato errore nella sessione Sieve. dati: %s

en: unhandled message on Sieve session: %d
it: messaggio non gestito nella sessione Sieve: %d

en: Sieve: retrying auth
it: Sieve: si ritenta autenticazione

en: Auth method not available
it: Metodo di autenticazione non disponibile

en: _Filter
it: _Filtro

en: Chec_k Syntax
it: _Controlla sintassi

en: Re_vert
it: _Ripristina

en: Unable to get script contents
it: Impossibile ottenere i contenuti di script

en: Reverting...
it: Ripristino...

en: Revert script
it: Ripristina script

en: This script has been modified. Revert the unsaved changes?
it: Questo script è stato modificato. Ripristinare le modifiche non salvate?

en: _Revert
it: Ri_pristina

en: Script saved successfully.
it: Script salvato con successo.

en: Saving...
it: Salvataggio...

en: Checking syntax...
it: Controllo sintassi...

en: This script has been modified. Save the latest changes?
it: Questo script è stato modificato. Salvare le ultime modifiche?

en: %s - Sieve Filter%s
it: %s - Filtro%s di Sieve

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Add Sieve script
it: Aggiungi script di Sieve

en: Enter name for a new Sieve filter script.
it: Inserire il nome per il nuovo script di filtraggio di Sieve.

en: Enter new name for the script.
it: Inserire il nuovo nome per lo script.

en: Do you really want to delete the filter '%s'?
it: Eliminare il filtro '%s'?

en: Delete filter
it: Elimina filtro

en: Active
it: Attiva

en: An account can only have one active script at a time.
it: Un account può avere solo uno script attivo alla volta.

en: Unable to connect
it: Impossibile connettersi

en: Listing scripts...
it: Elenco script...

en: Connecting...
it: Connessione...

en: Manage Sieve Filters
it: Gestione Filtri di Sieve

en: To use Sieve, enable it in an account's preferences.
it: Per usare Sieve, abilitarlo nelle preferenze di un account.

en: Manage Sieve Filters...
it: Gestione Filtri di Sieve...

en: Manage sieve filters on a server using the ManageSieve protocol.
it: Gestisce i filtri di Sieve su un server usando il protocollo di ManageSieve.

en: Enable Sieve
it: Abilita Sieve

en: Server information
it: Informazioni server

en: Server name
it: Nome del server

en: Connect to this host instead of the host used for receiving mail
it: Connetti a questo host invece che all'host usato per ricevere mail

en: Server port
it: Porta del server

en: Connect to this port instead of the default
it: Connetti a questa porta invece che a quella predefinita

en: Encryption
it: Cifratura

en: Use TLS when available
it: Usa TLS quando disponibile

en: Require TLS
it: Richiedi TLS

en: No authentication
it: Nessuna autenticazione

en: Use same authentication as for receiving mail
it: Usa la stessa autenticazione con cui ricevi le mail

en: Specify authentication
it: Specifica qutenticazione

en: User ID
it: ID utente

en: Authentication method
it: Metodo di autenticazione

en: Automatic
it: Automatico

en: Sieve server must not contain a space.
it: Il (nome) server di Sieve non deve essere vuoto.

en: Sieve server is not entered.
it: Il (nome) server di Sieve non è stato inserito.

en: Failed to register newmail hook
it: Fallito registrare hook di "newmail"

en: Could not open log file %s: %s
it: Impossibile aprire il file di log %s: %s

en: This plugin writes a header summary to a log file for each mail received after sorting.
    
    Default is ~/Mail/NewLog
    
    Current log is %s
it: Questo plugin scrive in un file di log, un sommario di intestazioni per ciascuna mail ricevuta, dopo averle ordinate.
    
    Il percorso predefinito è ~/Mail/NewLog
    
    Il file di log corrente è %s

en: Log file
it: File di Log

en: Folder:
it: Cartella:

en: Select folder(s)
it: Seleziona cartella(e)

en: select recursively
it: seleziona ricorsivamente

en: No new messages
it: Nessun nuovo messaggio

en: Notification
it: Notifica

en: The Notification plugin needs threading support.
it: Il plugin di notifica richiede il supporto per i thread.

en: Failed to register folder item update hook in the Notification plugin
it: Fallito registrare hook di "folder item update" nel plugin di notifica

en: Failed to register folder update hook in the Notification plugin
it: Fallito registrare hook di "folder update" nel plugin di notifica

en: Failed to register msginfo update hook in the Notification plugin
it: Fallito registrare hook di "msginfo update" nel plugin di notifica

en: Failed to register offline switch hook in the Notification plugin
it: Fallito registrare hook di "offline switch" nel plugin di notifica

en: Failed to register main window close hook in the Notification plugin
it: Fallito registrare hook di "main window close" nel plugin di notifica

en: Failed to register got iconified hook in the Notification plugin
it: Fallito registrare hook di "got iconified" nel plugin di notifica

en: Failed to register account list changed hook in the Notification plugin
it: Fallito registrare hook di "account list changed" nel plugin di notifica

en: Failed to register theme change hook in the Notification plugin
it: Fallito registrare hook di "theme change" nel plugin di notifica

en: This plugin provides various ways to notify the user of new and unread email.
    The plugin is extensively configurable in the plugins section of the preferences dialog.
    
    Feedback to <berndth@gmx.de> is welcome.
it: Questo plugin offre vari modi di avvertire l'utente di nuove e non lette email.
    Il plugin è configurabile nella sezione dei plugin nella finestra delle Preferenze.
    
    Commenti a <berndth@gmx.de> sono graditi.

en: Various tools
it: Strumenti vari

en: New Mail message
it: Nuovo messaggio

en: New News post
it: Nuovo messaggio news

en: A new message arrived
it: È arrivato un nuovo messaggio

en: New Calendar message
it: Nuovo messaggio calendario

en: A new calendar message arrived
it: È arrivato un nuovo messaggio calendario

en: New RSS feed article
it: Nuovo articolo in feed RSS

en: A new article in a RSS feed arrived
it: É arrivato un nuovo articolo in un feed RSS

en: New unknown message
it: Nuovo messaggio sconosciuto

en: Unknown message type arrived
it: É arrivato un messaggio di tipo sconosciuto

en: Present main window
it: Finestra principale

en: Mail message
it: Messaggio di posta

en: %d new message arrived | %d new messages arrived
it[0]: È arrivato %d nuovo messaggio
it[1]: Sono arrivati %d nuovi messaggi

en: News message
it: Messaggio news

en: Calendar message
it: Messaggio calendario

en: %d new calendar message arrived | %d new calendar messages arrived
it[0]: È arrivato %d nuovo messaggio calendario
it[1]: Sono arrivati %d nuovi messaggi calendari

en: RSS news feed
it: Articoli feed RSS

en: %d new article in a RSS feed arrived | %d new articles in a RSS feed arrived
it[0]: È arrivato %d nuovo articolo in un feed RSS
it[1]: Sono arrivati %d nuovi articoli in un feed RSS

en: %d new message | %d new messages
it[0]: %d nuovo messaggio
it[1]: %d nuovi messaggi

en: Hotkeys
it: Tasti chiave

en: Popup
it: In primo piano

en: Command
it: Comando

en: SysTrayicon
it: Icona System Tray

en: Indicator
it: Indicatore

en: Include folder types
it: Includi tipi di cartella

en: Mail folders
it: Cartelle di posta

en: News folders
it: Cartelle di news

en: RSSyl folders
it: Cartelle di RSS

en: vCalendar folders
it: Cartelle di vCalendar

en: These settings override folder-specific selections.
it: Queste impostazioni sovrascrivono quelle specifiche di cartella.

en: Global notification settings
it: Impostazioni di notifica globali

en: Set window manager urgency hint when new messages exist
it: Attiva avviso del gestore finestre quando ci sono nuovi messaggi

en: Set window manager urgency hint when unread messages exist
it: Attiva avviso del gestore finestre quando ci sono messaggi non letti

en: Use sound theme
it: Usa temi sonori

en: Show banner
it: Mostra banner

en: Never
it: Mai

en: Always
it: Sempre

en: Only when not empty
it: Solo se non vuoto

en: Banner speed
it: Velocità banner

en: Maximum number of messages
it: Massimo numero di messaggi

en: Limit the number of messages shown, use 0 for unlimited
it: Imposta il numero di messaggi mostrati, usare 0 per illimitati

en: Banner width
it: Largezza banner

en: Limit the size of banner, use 0 for screen width
it: Imposta la larghezza del banner, usare 0 per espandere alla larghezza dello schermo

en: pixel(s)
it: pixel

en: Include unread mails in banner
it: Includi mail non lette nel banner

en: Make banner sticky
it: Banner sempre visibile

en: Only include selected folders
it: Includi solo cartelle selezionate

en: Select folders...
it: Seleziona cartelle...

en: Banner colors
it: Colori banner

en: Use custom colors
it: Usa colori personalizzati

en: Foreground
it: Primo piano

en: Foreground color
it: Colore di primo piano

en: Background
it: Sfondo

en: Background color
it: Colore di sfondo

en: Enable popup
it: Abilita popup (finestra in primo piano)

en: Popup timeout
it: Scadenza popup

en: Make popup sticky
it: Rendi popup sempre visibile

en: Set popup window width and position
it: Imposta larghezza e posizione finestra popup

en: (the window manager is free to ignore this)
it: (il gestore delle finestre può ignorarle)

en: Display folder name
it: Mostra nome cartella

en: Sample popup window
it: Finestra popup di esempio

en: Done
it: Fatto

en: Select command
it: Seleziona comando

en: Enable command
it: Abilita comando

en: Command to execute
it: Comando da eseguire

en: Block command after execution for
it: Blocca comando dopo l'esecuzione per

en: Enable LCD
it: Abilita LCD

en: Hostname:Port of LCDd server
it: Nome host:Porta del server LCD

en: Enable Trayicon
it: Abilita icona nel tray

en: Hide at start-up
it: Nascondi all'avvio

en: Close to tray
it: Accanto al tray

en: Hide when iconified
it: Nascondi se ridotto ad icona

note: TRANSLATORS: "Toaster" does not refer to the kitchen appliance. A toast is a small passive (non-focus-stealing) notification bubble. If your language does not have a word for that, go for something along the lines of "passive popup" instead.See also http://en.wikipedia.org/wiki/Toast_(computing)
en: Passive toaster popup
it: Popup passivo (toast)

en: Add to Indicator Applet
it: Aggiungi all'Indicatore

en: Hide mainwindow when minimized
it: Nascondi finestra principale quando minimizzato

en: Register Claws Mail
it: Registra Claws Mail

en: Enable global hotkeys
it: Abilita i tasti chiave globali

en: Examples for hotkeys include <b>%s</b> and <b>%s</b>
it: Esempi di tasti chiave includono <b>%s</b> e <b>%s</b>

en: Toggle minimize
it: Attiva minimizza

en: _Get Mail
it: _Ricevi mail

en: E_mail from account
it: E_mail da account

en: Open A_ddressbook
it: _Apri Rubrica

en: E_xit Claws Mail
it: _Esci da Claws Mail

en: _Work Offline
it: Lavora _offline

en: Show Trayicon Notifications
it: Mostra notifiche nell'icona del tray

en: New %d, Unread: %d, Total: %d
it: Nuovi: %d, Non letti: %d, Totale: %d

en: New mail message
it: Nuovo messaggio di posta

en: New news post
it: Nuovo messaggio news

en: New calendar message
it: Nuovo messaggio calendario

en: New article in RSS feed
it: Nuovo articolo in feed RSS

en: New messages arrived
it: Sono arrivati nuovi messaggi

en: %d new mail message arrived | %d new mail messages arrived
it[0]: Arrivato %d nuovo messaggio di posta
it[1]: Arrivati %d nuovi messaggi di posta

en: %d new news post arrived | %d new news posts arrived
it[0]: Arrivato %d nuovo messaggio news
it[1]: Arrivati %d nuovi messaggi news

en: %d new article in RSS feeds arrived | %d new articles in RSS feeds arrived
it[0]: Arrivato %d nuovo messaggio nei feed RSS
it[1]: Arrivati %d nuovi messaggi nei feed RSS

en: Title:
it: Titolo:

en: Author:
it: Autore:

en: Creator:
it: Creatore:

en: Producer:
it: Produttore:

en: Created:
it: Creato:

en: Modified:
it: Modificato:

en: Format:
it: Formato:

en: Optimized:
it: Ottimizzato:

en: PDF properties
it: Proprietà PDF

en: Enter password
it: Inserire password

en: This document is locked and requires a password before it can be opened.
it: Questo documento è bloccato e richiede una password prima di poter essere aperto.

en: %s Document
it: Documento %s

en: of %d
it: di %d

en: PDF rendering failed for an unknown reason.
it: La generazione del PDF è fallita per una ragione sconosciuta.

en: Document Index
it: Indice documento

en: First Page
it: Prima pagina

en: Previous Page
it: Pagina precedente

en: Next Page
it: Pagina seguente

en: Last Page
it: Ultima pagina

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom Out
it: Rimpicciolisci

en: Fit Page
it: Adatta alla pagina

en: Fit Page Width
it: Adatta alla larghezza della pagina

en: Rotate Left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate Right
it: Ruota a destra

en: Document Info
it: Informazioni documento

en: Page Number
it: Numero di pagina

en: Zoom Factor
it: Fattore d'ingrandimento

en: This plugin enables the viewing of PDF and PostScript attachments using the Poppler %s Lib and the gs tool.
    
    Any feedback is welcome: iwkse@claws-mail.org
it: Questo plugin permette la visualizzazione di allegati PDF e PostScript utilizzando la libreria Poppler %s e lo strumento gs.
    
    Si accettano suggerimenti e commenti: iwkse@claws-mail.org

en: PDF Viewer
it: Visualizzatore PDF

en: Warning: could not find ghostscript binary (gs) required for %s plugin to process PostScript attachments, only PDF attachments will be displayed. To enable PostScript support please install gs program.
    
    %s
it: Attenzione: non è stato possibile trovare il binario ghostscript (gs), richiesto dal plugin %s per elaborare gli allegati PostScript; verranno visualizzati soltanto gli allegati PDF. Per abilitare il supporto a PostScript installare il programma gs.
    
    %s

en: Edit perl filter rules (ext)...
it: Modifica le regole di filtraggio di perl (ext)...

en: Failed to register PGP address autocompletion hook
it: Fallito registrare hook di "PGP address autocompletion"

en: [no user id]
it: [nessun id utente]

en: Please enter the passphrase for the new key:
it: Inserire la passphrase per la nuova chiave:

en: Passphrases did not match.
it: Le passphrase non coincidono.

en: Please re-enter the passphrase for the new key:
it: Reinserire la passphrase per la nuova chiave:

en: Please enter the passphrase for:
it: Inserire la passphrase per:

en: Bad passphrase.
it: Passphrase sbagliata.

en: Key import
it: Importazione chiave

en: This key is not in your keyring. Do you want Claws Mail to try and import it from a keyserver?
it: Questa chiave non è nel keyring. Provare ad importarla da un keyserver?

en: 
      Key ID
it: 
      ID Chiave

en:    This key is not in your keyring.
it:    Questa chiave non è nel keyring.

en:    It should be possible to import it
it:    Dovrebbe essere possibile importarla

en: when working online,
       or
it: lavorando in modalità online,
       o

en: with the following command:
it: con il seguente comando:

en: 
      Importing key ID
it: 
      Importazione ID chiave

en:    This key has been imported to your keyring.
it:    La chiave è stata importata nel keyring.

en:    This key couldn't be imported to your keyring.
it:    Non è stato possibile importare la chiave nel keyring.

en:    Key servers are sometimes slow.
it:    I server di chiavi a volte sono lenti.

en:    You can try to import it manually with the command:
it:    Provare ad importarla manualmente con il comando:

en:    Key import isn't implemented in Windows.
it:    L'importazione di chiavi non è implementata in Windows.

en:    This key is in your keyring.
it:    Questa chiave è nel keyring.

en: This plugin handles PGP core operations and provides address autocompletion from the GPG keyring. It is used by other plugins, like PGP/Mime.
    
    Options can be found in /Configuration/Preferences/Plugins/GPG and /Configuration/[Account Preferences]/Plugins/GPG
    
    The plugin uses the GPGME library as a wrapper for GnuPG.
    
    GPGME is copyright 2001 by Werner Koch <dd9jn@gnu.org>
it: Questo plugin gestisce le operazioni PGP di base ed offre autocompletamento degli indirizzi dal keyring GPG. É usato da altri plugin come PGP/Mime.
    
    Le opzioni si possono trovare in /Configurazione/Preferenze/Plugin/GPG e /Configurazione/[Preferenze account]/Plugin/GPG
    
    Il plugin utilizza la libreria GPGME come wrapper per GnuPG.
    
    GPGME è copyright 2001 di Werner Koch <dd9jn@gnu.org>

en: Core operations
it: Operazioni di base

en: Automatically check signatures
it: Controlla automaticamente le firme

en: Use keyring for address autocompletion
it: Usa il keyring per l'autocompletamento degli indirizzi

en: Use gpg-agent to manage passwords
it: Usa gpg-agent per gestire le password

en: Store passphrase in memory
it: Mantieni la passphrase in memoria

en: Expire after
it: Scadenza dopo

en: Setting to '0' will store the passphrase for the whole session
it: Impostando a '0' manterrà la passphrase per l'intera sessione

en: minute(s)
it: minuti

en: Grab input while entering a passphrase
it: Prendi l'input mentre si inserisce una passphrase

en: Display warning on start-up if GnuPG doesn't work
it: Mostra un avvertimento all'avvio se GnuPG non è attivo

en: Path to GnuPG executable
it: Percorso all'eseguibile di GnuPG

en: If left blank the location of the GnuPG executable will be automatically determined.
it: Se lasciato vuoto, la posizione dell'eseguibile di GnuPG verrà determinata automaticamente.

en: Select GnuPG executable
it: Selezione eseguibile GnuPG

en: Sign key
it: Chiave per firmare

en: Use default GnuPG key
it: Usa chiave predefinita di GnuPG

en: Select key by your email address
it: Seleziona chiave in base all'indirizzo email

en: Specify key manually
it: Specifica chiave manualmente

en: User or key ID:
it: Id utente o chiave:

en: No secret key found.
it: Nessuna chiave segreta trovata.

en: Generate a new key pair
it: Genera una nuova coppia di chiavi

en: No exact match for '%s'; please select the key.
it: Nessuna corrispondenza esatta per '%s'; selezionare la chiave.

en: Collecting info for '%s' ... %c
it: Raccolta di informazioni per '%s' ... %c

en: Undefined
it: Non definito

en: Marginal
it: Parziale

en: Ultimate
it: Definitiva

en: Select Keys
it: Seleziona chiavi

en: Key ID
it: ID chiave

en: Trust
it: Fiducia

en: _Other
it: _Altro

en: Do_n't encrypt
it: _Non cifrare

en: Add key
it: Aggiungi chiave

en: Enter another user or key ID:
it: Immettere un altro ID utente o chiave:

en: Encrypt to %s <%s>
it: Cifra %s <%s>

en: This encryption key is not fully trusted.
    If you choose to encrypt the message with this key, you don't
    know for sure that it will go to the person you mean it to.
    
    Key details: ID %s, primary identity %s <%s>
    
    Do you trust this key enough to use it anyway?
it: Questa chiave di cifratura non è totalmente fidata.
    Cifrando il messaggio con questa chiave, non si avrà la certezza
    che esso andrà a chi si ha intenzione di inviarlo.
    
    Dettagli chiave: ID %s, identità principale %s <%s>
    
    Si ha abbastanza fiducia nella chiave da usarla comunque?

en: No signature found
it: Nessuna firma trovata

en: Untrusted
it: Non fidato

en: The signature can't be checked - %s
it: La firma non può essere controllata - %s

en: The signature has not been checked.
it: La firma non è stata controllata

en: PGP Core: Can't get key - no gpg-agent running.
it: PGP Core: Non è stato possibile recuperare la chiave - nessun gpg-agent in esecuzione.

en: The signature can't be checked - %s.
it: La firma non può essere controllata - %s.

en: Good signature from "%s" [ultimate]
it: Firma valida, da "%s" [definitiva]

en: Good signature from "%s" [full]
it: Firma valida, da "%s" [totale]

en: Good signature from "%s" [marginal]
it: Firma valida, da "%s" [parziale]

en: Good signature from "%s"
it: Firma valida, da "%s"

en: Expired signature from "%s"
it: Firma scaduta da "%s"

en: Good signature from "%s", but the key has expired
it: Firma valida da "%s", ma la chiave è scaduta

en: Good signature from "%s", but the key has been revoked
it: Firma valida da "%s", ma la chiave è stata revocata

en: Bad signature from "%s"
it: Firma errata, da "%s"

en: Key 0x%s not available to verify this signature
it: Chiave 0x%s non disponibile per verificare questa firma

en: The signature has not been checked
it: La firma non è stata controllata

en: Error checking signature: no status
it: Errore nel controllo della firma: nessuno stato

en: Error checking signature: %s
it: Errore nel controllo della firma: %s

en: Signature made on %s using %s key ID %s
it: Firma realizzata su %s usando %s ID chiave %s

en: Good signature from uid "%s" (Validity: %s)
it: Firma valida da uid "%s" (Validità: %s)

en: Expired key uid "%s"
it: Chiave di uid "%s" scaduta

en: Expired signature from uid "%s" (Validity: %s)
it: Firma scaduta da uid "%s" (Validità: %s)

en: Revoked key uid "%s"
it: Chiave di uid "%s" revocata

en: BAD signature from "%s"
it: Firma ERRATA da "%s"

en: uid "%s" (Validity: %s)
it: uid "%s" (Validità: %s)

en: Revoked
it: Revocata

en: Owner Trust: %s
it: Fuducia proprietario: %s

en: No key!
it: Nessuna chiave!

en: Primary key fingerprint:
it: Impronta digitale chiave primaria:

en: WARNING: Signer's address "%s" does not match DNS entry
it: ATTENZIONE: L'indirizzo "%s" del firmatario non corrisponde all'elemento nel DNS

en: Verified signer's address is "%s"
it: L'indirizzo verificato del firmatario è "%s"

en: Couldn't get data from message, %s
it: Non è stato possibile ottenere i dati dal messaggio, %s

en: Couldn't initialize data, %s
it: Non è stato possibile inizializzare i dati, %s

en: Secret key specification is ambiguous
it: La specifica della chiave privata è ambigua

en: Secret key not found (%s)
it: Chiave privata non trovata (%s)

en: Error setting secret key: %s
it: Errore nell'impostare la chiave privata: %s

en: Gpgme protocol '%s' is unusable: Engine '%s' isn't installed properly.
it: Il protocollo '%s' di gpgme è inutilizzabile: il motore '%s' non è installato correttamente.

en: Gpgme protocol '%s' is unusable: Engine '%s' version %s is installed, but version %s is required.
it: Il protocollo '%s' di gpgme è inutilizzabile: è installato il motore '%s' versione %s, ma è richiesta la versione %s.

en: Gpgme protocol '%s' is unusable (unknown problem)
it: Il protocollo '%s' di gpgme è inutilizzabile (problema sconosciuto)

en: GnuPG is not installed properly, or needs to be upgraded.
    OpenPGP support disabled.
it: GnuPG non è installato correttamente, o necessita di un upgrade.
    Il supporto per OpenPGP è disabilitato.

en: You have to save the account's information with "OK" before being able to generate a key pair.
it: È necessario salvare le informazioni dell'account con "OK" prima di poter generare un nuovo paio di chiavi.

en: No PGP key found
it: Nessuna chiave PGP trovata

en: Claws Mail did not find a secret PGP key, which means that you won't be able to sign emails or receive encrypted emails.
    Do you want to create a new key pair now?
it: Claws Mail non è riuscito a trovare una chiave PGP privata: ciò vuol dire che non sarà possibile firmare le mail o ricevere mail cifrate.
    Creare ora un nuovo paio di chiavi?

en: Couldn't generate a new key pair: %s
it: Non è stato possibile generare un nuovo paio di chiavi: %s

en: Generating your new key pair... Please move the mouse around to help generate entropy...
it: Generazione del nuovo paio di chiavi in corso. Muovere il mouse per contribuire alla generazione di entropia...

en: Couldn't generate a new key pair: unknown error
it: Non è stato possibile generare un nuovo paio di chiavi: errore sconosciuto

en: Your new key pair has been generated. Its fingerprint is:
    %s
    
    Do you want to export it to a keyserver?
it: Il nuovo paio di chiavi è stato generato. La sua impronta digitale è:
    %s
    
    Esportare verso un keyserver?

en: Key generated
it: Chiave generata

en: Key exported.
it: Chiave esportata.

en: Couldn't export key.
it: Non è stato possibile esportare la chiave.

en: Key export isn't implemented in Windows.
it: L'esportazione chiave non è implementata in Windows.

en: Incorrect part
it: Parte errata

en: Not a text part
it: Non è una parte testuale

en: Couldn't get text data.
it: Non è stato possibile ottenere i dati testuali.

en: Couldn't convert text data to any sane charset.
it: Non è stato possibile convertire i dati testuali in un set di di caratteri valido.

en: Couldn't initialize GPG context, %s
it: Non è stato possibile inizializzare il contesto GPG, %s

en: Couldn't parse mime part.
it: Non è stato possibile effettuare il parsing della parte MIME.

en: Couldn't open decrypted file %s
it: Non è stato possibile aprire il file decifrato %s

en: Couldn't write to decrypted file %s
it: Non è stato possibile scrivere nel file decifrato %s

en: 
    --- Start of PGP/Inline encrypted data ---
it: 
    --- Inizio dei dati cifrati con PGP/Inline---

en: --- End of PGP/Inline encrypted data ---
it: --- Fine dei dati cifrati con PGP/Inline---

en: Couldn't close decrypted file %s
it: Non è stato possibile chiudere il file decifrato %s

en: Couldn't scan decrypted file.
it: Non è stato possibile analizzare il file decifrato.

en: Couldn't scan decrypted file parts.
it: Non è stato possibile analizzare le parti di file decifrato.

en: Malformed message
it: Messaggio malformato

en: Couldn't create temporary file.
it: Non è stato possibile creare il file temporaneo.

en: Data signing failed, %s
it: Firma dei dati fallita, %s

en: Data signing failed due to invalid signer: %s
it: Firma dei dati fallita a causa di un firmatario non valido: %s

en: Data signing failed, no results.
it: Firma dei dati fallita, nessun risultato.

en: Data signing failed, no contents.
it: Firma dei dati fallita, nessun contenuto.

en: Please note that attachments are not encrypted by the PGP/Inline system, nor are email headers, like Subject.
it: Notare che gli allegati non sono cifrati con il sistema PGP/Inline, né lo sono le intestazioni di e-mail, come Oggetto.

en: Couldn't add GPG key %s, %s
it: Non è stato possibile aggiungere la chiave GPG %s, %s

en: Couldn't create temporary file, %s
it: Non è stato possibile creare il file temporaneo, %s

en: Encryption failed, %s
it: Crittazione fallita, %s

en: This plugin handles the deprecated Inline method of signing and/or encrypting mails. You can decrypt mails, verify signatures or sign and encrypt your own mails.
    
    It can be selected as the Default Privacy System in /Configuration/[Account Preferences]/Privacy and when composing a message from /Options/Privacy System
    
    The plugin uses the GPGME library as a wrapper for GnuPG.
    
    GPGME is copyright 2001 by Werner Koch <dd9jn@gnu.org>
it: Questo plugin gestisce il metodo Inline, deprecato, di firma e/o cifratura delle mail. È possibile decifrare mail, verificare firme o firmare e cifrare mail in uscita.
    
    È possibile selezionarlo come Sistema di Privacy predefinito in /Configurazione/[Preferenze account]/Privacy e, durante la composizione, da /Opzioni/Sistema Privacy
    
    Il plugin utilizza la libreria GPGME come wrapper per GnuPG.
    
    GPGME è copyright 2001 di Werner Koch <dd9jn@gnu.org>

en: Signature boundary not found.
it: Boundary firma non trovato.

en: Couldn't parse decrypted file.
it: Non è stato possibile effettuare il parsing del file decifrato.

en: Couldn't parse decrypted file parts.
it: Non è stato possibile effettuare il parsing delle parti di file decifrato.

en: Couldn't create temporary file: %s
it: Non è stato possibile creare il file temporaneo: %s

en: OpenPGP digital signature
it: Firma digitale OpenPGP

en: Please note that email headers, like Subject, are not encrypted by the PGP/Mime system.
it: Notare che le intestazioni di messaggio, come Oggetto, non sono cifrati dal sistema PGP/MIME

en: This plugin handles PGP/MIME signed and/or encrypted mails. You can decrypt mails, verify signatures or sign and encrypt your own mails.
    
    It can be selected as the Default Privacy System in /Configuration/[Account Preferences]/Privacy and when composing a message from /Options/Privacy System
    
    The plugin uses the GPGME library as a wrapper for GnuPG.
    
    GPGME is copyright 2001 by Werner Koch <dd9jn@gnu.org>
it: Questo plugin gestisce mail firmate e/o cifrate con PGP/MIME. È possibile decifrare mail, verificare firme o firmare e cifrare mail.
    
    È possibile selezionarlo come Sistema di Privacy predefinito in /Configurazione/[Preferenze account]/Privacy e, in fase di composizione, da /Opzioni/SistemaPrivacy
    
    Il plugin utilizza la libreria GPGME come wrapper per GnuPG.
    
    GPGME è copyright 2001 di Werner Koch <dd9jn@gnu.org>

en: Python scripts
it: Script di Python

en: Show Python console...
it: Mostra terminale di Python...

en: Browse
it: Sfoglia

en: Failed to register "compose create hook" in the Python plugin
it: Fallito registrare hook di "compose create hook" nel plugin di Python.

en: This plugin provides Python integration features.
    Python code can be entered interactively into an embedded Python console, under Tools -> Show Python console, or stored in scripts.
    
    These scripts are then available via the menu. You can assign keyboard shortcuts to them just like it is done with other menu items. You can also put buttons for script invocation into the toolbars using Claws Mail's builtin toolbar editor.
    
    You can provide scripts working on the main window by placing files into ~/.claws-mail/python-scripts/main.
    
    You can also provide scripts working on an open compose window by placing files into ~/.claws-mail/python-scripts/compose.
    
    The folder ~/.claws-mail/python-scripts/auto/ may contain some scripts that are automatically executed when certain events occur. Currently, the following files in this directory are recognised:
    
    compose_any
    Gets executed whenever a compose window is opened, no matter if that opening happened as a result of composing a new message, replying or forwarding a message.
    
    startup
    Executed at plugin load
    
    shutdown
    Executed at plugin unload
    
    
    For the most up-to-date API documentation, type
    
     help(clawsmail)
    
    in the interactive Python console.
    
    The source distribution of this plugin comes with various example scripts in the "examples" subdirectory. If you wrote a script that you would be interested in sharing, feel free to send it to me to have it considered for inclusion in the examples.
    
    Feedback to <berndth@gmx.de> is welcome.
it: Questo plugin offre le caratteristiche di integrazione di Python.
    Il codice Python può essere inserito interattivamente in un terminale di Python, accessibile da Strumenti -> Mostra terminale di Python, oppure salvato in script.
    
    Tali script sono poi resi disponibili attraverso il menu. É possibile assegnare loro scorciatoie da tastiera proprio come viene fatto con altri elementi del menu. Attraverso l'editor della barra degli strumenti, integrato in Claws Mail, è anche possibile inserire pulsanti, nella barra degli strumenti, per l'esecuzione di script.
    
    Si possono fornire script che agiscono sulla finestra principale, inserendo i file in ~/.claws-mail/python-scripts/main.
    
    Inoltre, si possono fornire script che operano su una finestra di composizione aperta, inserendo i file in ~/.claws-mail/python-scripts/compose.
    
    La cartella ~/.claws-mail/python-scripts/auto/ può contenere gli script che vengano eseguiti automaticamente, al verificarsi di un certo evento. Attualmente, in questa cartella sono riconosciuti i seguenti file:
    
    compose_any
    Viene eseguito ogniqualvolta si apre una finestra di composizione, indipendentemente se l'apertura è avvenuta per la composizione di un nuovo messaggio, per inoltrare o reindirizzare un messaggio.
    
    startup
    Viene eseguito al caricamento del plugin
    
    shutdown
    Viene eseguito allo scaricamento del plugin
    
    
    Per consultare la documentazione aggiornata sulle API, digitare
    
    help(clawsmail)
    
    nel terminale interattivo di Python.
    
    Il pacchetto con il sorgente di questo plugin, contiene alcuni script di esempio nella sottocartella "examples". Se si è realizzato uno script e si è interessati a condividerlo, lo si invii liberamente all'autore che considererà se includerlo tra gli esempi.
    
    Commenti e suggerimenti a <berndth@gmx.de>.

en: Python integration
it: Integrazione di Python

en: Couldn't read contents of old feeds.xml file:
    %s
it: Non è stato possibile leggere il contenuto del vecchio feeds.xml:
    %s

en: RSSyl: Error while writing '%s' to feed export list.
it: RSS: Errore nello scrivere '%s' nella lista di esportazione dei feed.

en: RSSyl: Couldn't delete old OPML file '%s': %s
it: RSS: Non è stato possibile eliminare il file del vecchio OPML '%s': %s

en: RSSyl: Couldn't open file '%s' for feed list exporting: %s
it: RSS: Non è stato possibile aprire il file '%s' per l'esportazione della lista dei feed: %s

en: RSSyl: Error during writing feed export file.
it: RSS: Errore nello scrivere nel file di esportazione dei feed.

en: Error while subscribing feed
    %s
    
    Folder name '%s' is not allowed.
it: Errore nel sottoscrivere il feed
    %s
    
    Non è consentito il seguente nome di cartella '%s'.

en: This plugin allows you to create a mailbox tree where you can add newsfeeds in RSS 1.0, RSS 2.0 or Atom format.
    
    Each newsfeed will create a folder with appropriate entries, fetched from the web. You can read them, and delete or keep old entries.
it: Questo plugin permette di creare un albero di casella di posta, in cui è possibile aggiungere feed in formato RSS 1.0, RSS 2.0 o Atom.
    
    Ogni feed creerà una cartella con elementi appropriati, prelevati dal web. È possibile leggerli e cancellare o conservare i vecchi elementi.

en: RSS feed
it: Feed RSS

[ctx: Empty RSS feed title placeholder]
en: (empty)
it: (vuoto)

en: Refresh all feeds
it: Aggiorna tutti i feed

en: Subscribe feed
it: Sottoscrivi feed

en: Input the URL of the news feed you wish to subscribe:
it: Inserire l'URL del feed da sottoscrivere:

en: '%c' can't be used in folder name.
it: '%c' non può essere usato come nome di cartella.

en: Claws Mail needs network access in order to update the feed. | Claws Mail needs network access in order to update feeds.
it[0]: Claws Mail necessita dell'accesso alla rete per poter aggiornare il feed.
it[1]: Claws Mail necessita dell'accesso alla rete per poter aggiornare i feed.

en: Really remove the feed tree `%s' ?
it: Rimuovere l'albero del feed '%s' ?

en: Remove feed tree
it: Rimuovi l'albero del feed

en: Select an OPML file
it: Selezionare un file OPML

en: Couldn't create folder for new feed '%s'.
it: Non è stato possibile creare la cartella per il nuovo feed '%s'.

en: RSSyl: Subscribing new feed: %s
it: RSS: Sottoscrizione in corso del nuovo feed: %s

en: RSSyl: New feed subscribed: '%s' (%s)
it: RSS: Sottoscritto nuovo feed: '%s' (%s)

en: RSSyl: Updating feed: %s
it: RSS: Aggiornamento feed in corso: %s

en: RSSyl: Feed update finished: %s
it: RSS: Aggiornamento feed terminato: %s

en: RSSyl: Error fetching feed at '%s': %s
it: RSS: Errore nel prelievo di feed in '%s': %s

en: RSSyl: No valid feed found at '%s'
it: RSS: Nessun feed valido, trovato in '%s'

en: RSSyl: Couldn't process feed at '%s'
it: RSS: Non è stato possibile elaborare il feed in '%s'

en: RSSyl: Application is exiting, couldn't finish updating feed at '%s'
it: RSS: L'applicazione sta per uscire, non è stato possibile completare l'aggiornamento del feed in '%s'

en: HTTP Basic authentication
it: Autenticazione di base HTTP

en: Use default refresh interval
it: Usa intervallo di aggiornamento predefinito

en: Keep old items
it: Mantieni i vecchi elementi

en: _Trim
it: _Spunta

en: Update feed, deleting items which are no longer in the source feed
it: Aggiorna feed, eliminando gli elementi che non sono più nel feed sorgente

en: Fetch comments if possible
it: Preleva i commenti se possibile

en: Always mark it as new
it: Contrassegna sempre come nuovo

en: Only mark it as new if its text has changed
it: Contrassegna come nuovo solo se il testo è stato modificato

en: Never mark it as new
it: Mai contrassegnare come nuovo

en: Add item title to the top of message
it: Aggiungi l'elemento titolo all'inizio del messaggio

en: Ignore title rename
it: Ignora la rinomina del titolo

en: Enable this to keep current folder name, even if feed author changes title of the feed.
it: Abilitare per mantenere l'attuale nome di cartella, nel caso l'autore del feed modifichi il titolo del feed.

en: Verify SSL certificate validity
it: Verifica la validità del certificato SSL

en: User name
it: Nome utente

en: Source URL
it: URL sorgente

en: Fetch comments on posts aged less than
it: Preleva i commenti ai post di età inferiore a

en: day(s)
it: giorno(i)

en: Set to -1 to fetch all comments
it: Impostare a -1 per prelevare tutti i commenti

en: If an item changes
it: Se cambia un elemento

en: Items
it: Elementi

en: Refresh interval
it: Intervallo di refresh

en: Set to 0 to disable automatic refreshing for this feed
it: Impostare a 0 per disabilitare l'aggiornamento automatico di questo feed

en: Set feed properties
it: Imposta proprietà feed

en: _Refresh feed
it: _Aggiorna feed

en: Feed pr_operties
it: _Proprietà feed

en: Rena_me...
it: _Rinomina...

en: R_efresh recursively
it: Aggiorna r_icorsivamente

en: Subscribe _new feed...
it: Sottoscrivi _nuovo feed...

en: Create new _folder...
it: _Crea nuova cartella...

en: Import feed list...
it: Importa lista di feed...

en: Remove tree
it: Rimuovi albero

en: Add RSS folder tree
it: Aggiungi albero di cartelle RSS

en: Enter name for a new RSS folder tree.
it: Inserire il nome per un nuovo albero di cartelle RSS.

en: Creation of folder tree failed.
    Maybe some files already exist, or you don't have the permission to write there?
it: Creazione dell'albero di cartelle fallita.
    Forse alcuni file esistono già, o non si dispone dei permessi adeguati per scrivere in questa posizione?

en: My Feeds
it: I miei Feed

en: Select cookies file
it: Seleziona file cookie

en: Default refresh interval
it: Intervallo di aggiornamento predefinito

en: Refresh all feeds on application start
it: Aggiorna tutti i feed all'avvio dell'applicazione

en: Verify SSL certificates validity for new feeds
it: Verifica la validità dei certificati SSL per i nuovi feed

en: Path to cookies file
it: Percorso al file dei cookie

en: Path to Netscape-style cookies.txt file containing your cookies
it: Percorso al file cookies.txt stile Netscape, contenente i cookie

en: Refreshing
it: Aggiornamento

en: Security and privacy
it: Sicurezza e privacy

en: Subscribe new feed?
it: Sottoscrivi nuovo feed?

en: Feed folder:
it: Cartella di feed:

en: Instead of using official title, you can enter a different folder name for the feed.
it: Invece di usare il titolo ufficiale, si può inserire un'altro nome per la cartella del feed.

en: _Edit feed properties after subscribing
it: _Modificare le proprietà del feed dopo la sottoscrizione

en: Updating comments for '%s'...
it: Aggiornamento dei commenti per '%s'...

en: 401 (Authorisation required)
it: 401 (Richiesta autorizzazione)

en: 403 (Unauthorised)
it: 403 (Non autorizzato)

en: 404 (Not found)
it: 404 (Non trovato)

en: Error %d
it: Errore %d

[ctx: First parameter is URL, second is error text]
en: Error fetching feed at
    <b>%s</b>:
    
    %s
it: Errore prelevando il feed su 
    <b>%s</b>:
    
    %s

en: No valid feed found at
    <b>%s</b>
it: Nessun feed valido, trovato su
    <b>%s</b>

en: Untitled feed
it: Feed senza titolo

en: RSSyl: Possibly invalid feed without title at %s.
it: RSS: Probabile feed non valido senza titolo, in %s.

en: Updating feed '%s'...
it: Aggiornamento feed '%s' in corso

en: Couldn't process feed at
    <b>%s</b>
    
    Please contact developers, this should not happen.
it: Non è stato possibile elaborare il feed su
    <b>%s</b>
    
    Si prega di contattare gli sviluppatori; ciò non dovrebbe accadere.

en: Claws Mail needs network access in order to update your feeds.
it: Claws Mail necessita dell'accesso alla rete per poter aggiornare i feed.

en: Internal problem while upgrading storage format. This should not happen. Please report this, with debug output attached.
it: Si è verificato un problema interno durante l'upgrade del formato di salvataggio. Ciò non dovrebbe accadere. Si prega di riportare l'incidente, allegando l'output di debug.

en: This plugin handles S/MIME signed and/or encrypted mails. You can decrypt mails, verify signatures or sign and encrypt your own mails.
    
    It can be selected as the Default Privacy System in /Configuration/[Account Preferences]/Privacy and when composing a message from /Options/Privacy System
    
    This plugin uses the GPGME library as a wrapper for GnuPG.
    This plugin also needs gpgsm, gnupg-agent and dirmngr installed and configured.
    
    Information about how to get S/MIME certificates working with GPGSM can be found at:
    http://www.claws-mail.org/faq/index.php/S/MIME_howto
    
    GPGME is copyright 2001 by Werner Koch <dd9jn@gnu.org>
it: Questo plugin gestisce mail firmate e/o cifrate con S/MIME. È possibile decifrare mail, verificare firme o firmare e cifrare mail.
    
    È possibile selezionarlo come Sistema di Privacy predefinito in /Configurazione/[Preferenze account]/Privacy e, in fase di composizione, da /Opzioni/SistemaPrivacy
    
    Il plugin utilizza la libreria GPGME come wrapper per GnuPG.
    Questo plugin richiede anche gpgsm, gnupg-agent e dirmngr installati e configurati.
    
    Per informazioni su come ottenere certificati S/MIME compatibili con GPGSM visitare il sito all'indirizzo:
    http://www.claws-mail.org/faq/index.php/S/MIME_howto
    
    GPGME è copyright 2001 di Werner Koch <dd9jn@gnu.org>

en: Couldn't set GPG protocol, %s
it: Non è stato possibile impostare il protocollo GPG, %s

en: Couldn't open temporary file
it: Non è stato possibile aprire il file temporaneo

en: Couldn't write to temporary file
it: Non è stato possibile scrivere sul file temporaneo

en: Couldn't close temporary file
it: Non è stato possibile chiudere il file temporaneo

en: Please note that email headers, like Subject, are not encrypted by the S/MIME system.
it: Notare che le intestazioni di email, come Oggetto, non sono cifrati dal sistema S/MIME.

en: Reporting spam...
it: Segnalazione spam in corso

en: Report spam online...
it: Segnala sul web come spam...

en: SpamReport
it: Segnalazione spam

en: This plugin reports spam to various places.
    Currently the following sites or methods are supported:
    
     * spam-signal.fr
     * spamcop.net
     * lists.debian.org nomination system
it: Questo plugin segnala messaggi di spam a diverse entità.
    Attualmente sono supportati i seguenti siti o metodi:
    
     * spam-signal.fr
     * spamcop.net
     * sistema di nomina di lists.debian.org

en: Spam reporting
it: Segnalazione spam

en: Enabled
it: Abilitato

en: Forward to:
it: Inoltra a:

en: SpamAssassin plugin couldn't connect to spamd.
it: Il plugin SpamAssassin non si è potuto connettere a spamd.

en: SpamAssassin plugin filtering failed.
it: Filtraggio del plugin SpamAssassin fallito.

en: SpamAssassin plugin is disabled by its preferences.
it: Il plugin SpamAssassin, in base alle impostazioni, è disabilitato.

en: SpamAssassin: filtering message...
it: SpamAssassin: filtraggio del messaggio in corso.

en: The SpamAssassin plugin couldn't filter a message. The probable cause of the error is an unreachable spamd daemon. Please make sure spamd is running and accessible.
it: Il plugin SpamAssassin non ha potuto filtrare un messaggio. Probabilmente la causa è l'impossibilità di raggiungere il demone spamd. Assicurarsi che spamd sia in esecuzione ed accessibile.

en: Claws Mail needs network access in order to feed this mail(s) to the remote learner.
it: Claes Mail necessita di una connessione di rete per poter mandare mail all'analizzatore remoto.

en: Failed to get username
it: Non è stato possibile ottenere il nome utente

en: SpamAssassin plugin is loaded but disabled by its preferences.
it: Il plugin SpamSssassin è caricato ma è disabilitato nelle preferenze.

en: This plugin can check all messages that are received from an IMAP, LOCAL or POP account for spam using a SpamAssassin server. You will need a SpamAssassin Server (spamd) running somewhere.
    
    It can also be used for marking messages as Ham or Spam.
    
    When a message is identified as spam it can be deleted or saved in a specially designated folder.
    
    Options can be found in /Configuration/Preferences/Plugins/SpamAssassin
it: Questo plugin può controllare tutti i messaggi ricevuti da un account POP, IMAP o locale, se sono messaggi di SPAM, utilizzando un server SpamAssassin. È necessario un server SpamAssassin (spamd) funzionante.
    
    Può anche essere usato per contrassegnare i messaggi come spam o non-spam.
    
    Quando un messaggio è identificato come spam può essere cancellato o salvato in una particolare cartella dedicata.
    
    Le opzioni sono in /Configurazione/Preferenze/Plugin/SpamAssassin

en: Localhost
it: Host locale

en: Unix Socket
it: Socket Unix

en: Enable SpamAssassin plugin
it: Abilita plugin SpamAssassin

en: Transport
it: Trasporto

en: Type of transport
it: Tipo di trasporto

en: User
it: Utente

en: User to use with spamd server
it: Utente da usare per il server spamd

en: Hostname or IP address of spamd server
it: Nome host o indirizzo IP del server spamd

en: Port of spamd server
it: Porta del server spamd

en: Path of Unix socket
it: Percorso del socket Unix

en: Maximum time allowed for checking. If the check takes longer it will be aborted.
it: Tempo massimo concesso per il controllo. Se il controllo dura di più, verrà terminato.

en: 
    Claws Mail TNEF parser:
    
    %s
it: 
    Parser TNEF di Claws Mail:
    
    %s

en: Failed to write the part data.
it: Fallita la scrittura dei dati di una parte.

en: Failed to parse VCalendar data.
it: Fallito il parsing dei dati di VCalendar.

en: Failed to parse VTask data.
it: Fallito il parsing dei dati di VTask.

en: Failed to parse VCard data.
it: Fallito il parsing dei dati di VCard.

en: TNEF Parser
it: Parser TNEF

en: This Claws Mail plugin allows you to read application/ms-tnef attachments.
    
    The plugin uses the Ytnef library, which is copyright 2002-2007 by Randall Hand <yerase@yerot.com>
it: Questo plugin di Claws Mail permette di leggere allegati di tipo application/ms-tnef.
    
    Il plugin usa la libreria Ytnef che è copyright 2002-2007 di Randall Hand <yerase@yerot.com>

en: _Edit this meeting...
it: _Modifica incontro...

en: _Cancel this meeting...
it: _Cancella questo incontro...

en: _Create new meeting...
it: Crea _nuovo incontro...

en: _Go to today
it: _Vai a oggi

en: Start
it: Inizio

en: Show
it: Mostra

en: days
it: giorni

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Sunday
it: Domenica

en: January
it: Gennaio

en: February
it: Febbraio

en: March
it: Marzo

en: April
it: Aprile

en: May
it: Maggio

en: June
it: Giugno

en: July
it: Luglio

en: August
it: Agosto

en: September
it: Settembre

en: October
it: Ottobre

en: November
it: Novembre

en: December
it: Dicembre

en: Week number
it: Numero settimana

en: Previous month
it: Mese precedente

en: Next month
it: Mese successivo

en: This plugin enables vCalendar message handling like that produced by Evolution or Outlook.
    
    When loaded, it will create a vCalendar mailbox in the Folder List, which will be populated by meetings that you have accepted or created.
    Meeting requests that you receive will be presented in an appropriate form and you will be able to accept or decline them.
    To create a meeting right-click on the vCalendar or Meetings folder and choose "New meeting...".
    
    You will also be able to subscribe to remote webCal feeds,export your meetings and calendars, publish your free/busy information and retrieve that information from others.
it: Questo plugin abilita la gestione di messaggi vCalendar come quelli prodotti da Evolution o Outlook.
    
    Una volta caricato, viene creata una casella di posta vCalendar nella lista delle cartelle, che sarà riempita dagli incontri accettati o creati.
    Le richieste di incontro ricevute verranno presentate in forma appropriata e sarà possibile accettarle o declinarle.
    Per creare un incontro, cliccare con il tasto destro sulla cartella vCalendar o Incontri, e scegliere "Nuovo incontro...".
    
    Sarà anche possibile sottoscrivere feed webCal remoti, esportare incontri e calendari, rendere disponibili informazioni sul proprio stato (libero/occupato) e prelevare queste informazioni da altri.

en: Calendar
it: Calendario

en: Create meeting from message...
it: Crea incontro da messaggio...

en: You are about to create %d meetings, one by one. Do you want to continue?
it: Uno alla volta, si sta per creare %d incontri. Continuare?

en: Creating meeting...
it: Creazione incontro...

en: no subject
it: nessun oggetto

en: Accept
it: Accetta

en: Tentatively accept
it: Accetta con riserva

en: Decline
it: Declina

en: You have a Todo item.
it: Hai un impegno.

en: Details follow:
it: Seguono dettagli:

en: You have created a meeting.
it: È stato creato un incontro.

en: You have been invited to a meeting.
it: È arrivato un invito per un incontro.

en: A meeting to which you had been invited has been cancelled.
it: Un incontro per cui era arrivato un invito è stato cancellato.

en: You have been forwarded an appointment.
it: É stato inoltrato un appuntamento.

en: (this event recurs)
it: (evento ricorrente)

en: (this event is part of a recurring event)
it: (questo evento è parte di un evento ricorrente)

en: You have received an answer to an unknown meeting proposal.
it: È arrivata una risposta ad una proposta di incontro sconosciuta.

en: You have received an answer to a meeting proposal.
    %s has %s the invitation whose details follow:
it: È arrivata una risposta ad una proposta di incontro.
    %s ha %s l'invito i cui dettagli seguono:

en: Error - could not get the calendar MIME part.
it: Errore - non è stato possibile ottenere la parte MIME del calendario.

en: Error - no calendar part found.
it: Errore - nessuna parte di calendario trovata.

en: Error - Unknown calendar component type.
it: Errore - Tipo di componente calendario sconosciuto.

en: Send a notification to the attendees
it: Invia una notifica ai partecipanti

en: Cancel meeting
it: Cancella incontro

en: Are you sure you want to cancel this meeting?
it: Cancellare questo incontro?

en: No account found
it: Nessun account trovato

en: You have no account matching any attendee.
    Do you want to reply anyway?
it: Non si ha alcun account che corrisponda a qualcuno degli invitati.
    Rispondere comunque?

en: Reply anyway
it: Rispondi comunque

en: Answer
it: Rispondi

en: Edit meeting...
it: Modifica incontro...

en: Cancel meeting...
it: Cancella incontro...

en: Launch website
it: Avvia sito web

en: You are already busy at this time.
it: Si ha già un impegno in questo orario.

en: Event:
it: Evento:

en: Organizer:
it: Organizzatore:

en: Location:
it: Luogo:

en: Summary:
it: Sommario:

en: Starting:
it: Inizio:

en: Ending:
it: Fine:

en: Attendees:
it: Inivitati:

en: Action:
it: Da fare:

en: _New meeting...
it: _Nuovo incontro...

en: _Export calendar...
it: _Esporta calendario...

en: _Subscribe to webCal...
it: _Sottoscrivi webCal...

en: _Rename...
it: _Rinomina...

en: U_pdate subscriptions
it: _Aggiorna sottoscrizioni

en: _List view
it: Visualizzazione _lista

en: _Week view
it: Visualizzazione _settimana

en: _Month view
it: Visualizzazione _mese

en: Meetings
it: Incontri

en: in the past
it: nel passato

en: today
it: oggi

en: tomorrow
it: domani

en: this week
it: questa settimana

en: later
it: più tardi

en: 
    These are the events planned %s:
it: 
    Questi sono gli eventi pianificati %s:

en: Timeout (%d seconds) connecting to %s
it: Scadenza (%d secondi) della connessione a %s

en: Error %ld
it: Errore %ld

en: Could not retrieve the Webcal URL:
    %s:
    
    %s
it: Non è stato possibile ottenere l'URL di Webcal:
    %s
    
    %s

en: Could not retrieve the Webcal URL:
    %s:
    
    %s
it: Non è stato possibile ottenere l'URL di Webcal:
    %s:
    
    %s

en: This URL does not look like a WebCal URL:
    %s
    %s
it: Questo URL non sembra un URL di WebCal:
    %s
    %s

en: This URL does not look like a WebCal URL:
    %s
    %s
it: Questo URL non sembra un URL di WebCal:
    %s
    %s

en: Could not create directory %s
it: Non è stato possibile creare la directory %s

en: Claws Mail needs network access in order to update the Webcal feed.
it: Claws Mail richiede un accesso alla rete per poter aggiornare il feed di Webcal

en: Fetching calendar for %s...
it: Prelievo di calendar per %s...

en: new subscription
it: nuova sottoscrizione

en: Claws Mail needs network access in order to update the subscription.
it: Claws Mail richiede un accesso alla rete per poter aggiornare la sottoscrizione.

en: Subscribe to WebCal
it: Sottoscrivi WebCal

en: Enter the WebCal URL:
it: Inserire l'URL di WebCal:

en: Could not parse the URL.
it: Non è stato possibile effettuare il parsing dell'URL.

en: Do you really want to unsubscribe?
it: Cancellare la sottoscrizione?

en: accepted
it: accettato

en: tentatively accepted
it: accettato con riserva

en: declined
it: declinato

en: did not answer
it: non ha risposto

en: individual
it: individuo

en: group
it: gruppo

en: resource
it: risorsa

en: room
it: stanza

en: Past
it: Passato

en: Today
it: Oggi

en: Tomorrow
it: Domani

en: This week
it: Questa settimana

en: Later
it: Più tardi

en: Accepted:
it: Accettato:

en: Declined:
it: Declinato:

en: Tentatively Accepted:
it: Accettato con riserva:

en: Individual
it: Individuo

en: Resource
it: Risorsa

en: Room
it: Stanza

en: Add...
it: Aggiungi...

en: The following person(s) are busy at the time of your planned meeting:
    -
it: Le seguenti persone sono occupate nel periodo pianificato per l'incontro:
    -

en: You
it: Tu

en: You are busy at the time of your planned meeting
it: Si è occupati nel periodo pianificato per l'incontro

en: %s is busy at the time of your planned meeting
it: %s è occupato nel periodo pianificato per l'incontro

en: %d hour sooner
it: %d ora prima

en: %d hours sooner
it: %d ore prima

en: %d hours and %d minutes sooner
it: %d ore e %d minuti prima

en: %d minutes sooner
it: %d minuti prima

en: %d hour later
it: %d ora dopo

en: %d hours later
it: %d ore dopo

en: %d hours and %d minutes later
it: %d ore e %d minuti dopo

en: %d minutes later
it: %d minuti dopo

en: 
    
    Everyone would be available %s or %s.
it: 
    
    Tutti sarebbero disponibili %s o %s.

en: 
    
    Everyone would be available %s.
it: 
    
    Tutti sarebbero disponibili %s.

en: 
    
    It isn't possible to have this meeting with everyone in the previous or next 6 hours.
it: 
    
    Non è possibile pianificare questo incontro con tutti, nelle precedenti o nelle seguenti 6 ore.

en: would be available %s or %s
it: sarebbe disponibile %s o %s

en: would be available %s
it: sarebbe disponibile %s

en: not available
it: non disponibile

en: , but would be available %s or %s.
it: , ma sarebbe disponibile %s o %s.

en: , but would be available %s.
it: , ma sarebbe disponibile %s.

en: , and isn't available in the previous or next 6 hours.
it: , e non è disponibile nelle 6 ore precedenti o seguenti.

en: available
it: disponibile

en: Free/busy retrieval failed
it: Recupero dello stato (libero/occupato) fallito

en: Not everyone is available
it: Non tutti sono disponibili

en: Send anyway
it: Invia comunque

en: Not everyone is available. See tooltips for more info...
it: Non tutti sono disponibili. Consulta il suggerimento per maggiori informazioni.

en: Fetching planning for %s...
it: Prelievo programma per %s...

en: Available
it: Disponibile

en: Everyone is available.
it: Tutti sono disponibili.

en: Everyone seems available, but some free/busy information failed to be retrieved.
it: Tutti sembrano disponibili, ma è fallito il recupero di alcune informazioni sullo stato libero/occupato.

en: Could not send the meeting invitation.
    Check the recipients.
it: Non è stato possibile inviare l'invito per l'incontro.
    Controllare i destinatari.

en: Save & Send
it: Salva ed Invia

en: Check availability
it: Controlla disponibilità

en: Starts at:
it: Inizia alle:

en: on:
it: di:

en: Ends at:
it: Termina alle:

en: New meeting
it: Nuovo incontro

en: %s - Edit meeting
it: %s - Modifica incontro

en: Time:
it: Orario:

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: Upcoming event: %s
it: Prossimo evento: %s

en: You have a meeting or event soon.
    It starts at %s and ends %s later.
    Location: %s
    More information:
    
    %s
it: Prossimamente ci sarà un evento o un incontro.
    Inizia alle %s e termina dopo %s.
    Luogo: %s
    Maggiori informazioni:
    
    %s

en: Remind me in %d minute | Remind me in %d minutes
it[0]: Mostra promemoria tra %d minuto
it[1]: Mostra promemoria tra %d minuti

en: Empty calendar
it: Calendario vuoto

en: There is nothing to export.
it: Non c'è nulla da esportare.

en: Could not export the calendar.
it: Non è stato possibile esportare il calendario.

en: Export calendar to ICS
it: Esporta calendario verso ICS

en: Couldn't export calendar to '%s'
it: Non è stato possibile esportare il calendario in '%s'

en: Could not export the freebusy info.
it: Non è stato possibile esportare le informazioni sullo stato (libero/occupato).

en: Couldn't export free/busy to '%s'
it: Non è stato possibile esportare le informazioni sullo stato (libero/occupato) in '%s'

en: Reminders
it: Promemoria

en: Alert me
it: Mostra un avviso

en: minutes before an event
it: minuti prima di un evento

en: Calendar export
it: Esportazione calendario

en: Automatically export calendar to
it: Esporta automaticamente calendario verso

en: You can export to a local file or URL
it: Si può esportare verso un file o verso un URL

en: Specify a local file or URL (http://server/path/file.ics)
it: Specificare un file locale o URL (http://server/path/file.ics)

en: Include webcal subscriptions in export
it: Includi sottoscrizioni webcal nell'esportazione

en: Command to run after calendar export
it: Comando da eseguire dopo l'esportazione del calendario

en: Register Claws' calendar in XFCE's Orage clock
it: Registra il calendario di Claws Mail nell'orologio Orage di XFCE

en: Allows Orage (version greater than 4.4) to see Claws Mail's calendar
it: Permette ad Orage (>4.4) di vedere il calendario di Claws Mail

en: Export as GNOME shell calendar server
it: Esporta come server calendario di GNOME shell

en: Free/Busy information
it: Informazione sullo stato Libero/Occupato

en: Automatically export free/busy status to
it: Esporta automaticamente stato libero/occupato verso

en: Specify a local file or URL (http://server/path/file.ifb)
it: Specificare un file locale o URL (http://server/path/file.ifb)

en: Command to run after free/busy status export
it: Comando da eseguire dopo l'esportazione dello stato libero/occupato

en: Get free/busy status of others from
it: Preleva lo stato (libero/occupato) di altri da

en: Specify a local file or URL (http://server/path/file.ifb). Use %u for the left part of the email address, %d for the domain
it: Specificare un file locale o URL (http://server/path/file.ifb). Utilizzare %u per la parte sinistra dell'indizzo email, %d per il dominio

en: SSL options
it: Opzioni SSL

en: Required APOP timestamp not found in greeting
it: Nel messaggio di saluto non è stata trovata la necessaria data/ora di APOP

en: Timestamp syntax error in greeting
it: Errore di sintassi nella data/ora del messaggio di saluto

en: Timestamp syntax error in greeting (not ASCII)
it: Errore di sintassi nella data/ora del messaggio di saluto (non ASCII)

en: POP3 protocol error
it: Errore nel protocollo POP3

en: invalid UIDL response: %s
it: risposta UIDL non valida: %s

en: POP3: Deleting expired message %d [%s]
it: POP3: Eliminazione del messaggio scaduto %d [%s]

en: POP3: Skipping message %d [%s] (%d bytes)
it: POP3: Salto del messaggio %d [%s] (%d bytes)

en: mailbox is locked
it: casella di posta è bloccata

en: Session timeout
it: Scadenza sessione

en: command not supported
it: comando non supportato

en: error occurred on POP3 session
it: errore durante la sessione POP3

en: TOP command unsupported
it: comando TOP non supportato

en: Local mbox file
it: File di casella di posta locale

en: None (SMTP only)
it: Nessuno (solo SMTP)

en: Name of account
it: Nome dell'account

en: Set as default
it: Imposta come predefinito

en: Personal information
it: Informazioni personali

en: Full name
it: Nome completo

en: Mail address
it: Indirizzo e-mail

en: Auto-configure
it: Auto-configura

en: Cancel
it: Cancella

en: Warning: this version of Claws Mail
    has been built without IMAP and News support.
it: Attenzione: questa versione di Claws Mail
    è stata compilata senza supporto IMAP e News.

en: This server requires authentication
it: Questo server richiede autenticazione

en: Authenticate on connect
it: Autentica durante connessione

en: News server
it: Server News

en: Server for receiving
it: Server per la ricezione

en: Local mailbox
it: Casella postale locale

en: SMTP server (send)
it: Server SMTP (invio)

en: Use mail command rather than SMTP server
it: Usa comando di mail invece che un server SMTP

en: command to send mails
it: comando per inviare mail

en: Local
it: Locale

en: Default Inbox
it: Cartella `In arrivo' predefinita

en: Unfiltered messages will be stored in this folder
it: I messaggi non filtrati verrano conservati in questa cartella

en: Use secure authentication (APOP)
it: Uas autenticazione sicura (APOP)

en: Remove messages on server when received
it: Cancella i messaggi sul server dopo la ricezione

en: Remove after
it: Rimuovi dopo

en: 0 days and 0 hours : remove immediately
it: 0 giorni e 0 ore : rimuovi immeditamente

en: Receive size limit
it: Dimensione limite di ricezione

en: Messages over this limit will be partially retrieved. When selecting them you will be able to download them fully or delete them.
it: I messaggi che superano questo limite verranno ricevuti parzialmenti. Selezionandoli sarà possibile scaricarli completamente o cancellarli.

en: Maximum number of articles to download
it: Numero massimo di articoli da scaricare

en: unlimited if 0 is specified
it: senza limite se è specificato 0

en: IMAP server directory
it: Directory server IMAP

en: (usually empty)
it: (solitamente vuoto)

en: Show subscribed folders only
it: Mostra solo le cartelle sottoscritte

en: Bandwidth-efficient mode (prevents retrieving remote tags)
it: Modalità banda-efficiente (impedisce il prelievo dei tag remoti)

en: This mode uses less bandwidth, but can be slower with some servers.
it: Questa modalità utilizza meno banda, ma può essere più lenta con alcuni server.

en: Filter messages on receiving
it: Filtra messaggi in ricezione

en: Allow filtering using plugins on receiving
it: Permetti filtraggio in ricezione usando i plugin

en: 'Get Mail' checks for new messages on this account
it: 'Ricevi Mail' controlla se ci sono nuove mail su questo account

en: Header
it: Intestazione

en: Generate Message-ID
it: Genera ID di messaggio

en: Send account mail address in Message-ID
it: Invia indirizzo e-mail dell'account nell'ID di messaggio

en: Add user agent header
it: Aggiungi intestazione dello user agent

en: Add user-defined header
it: Aggiungi intestazione definita da utente

en: SMTP Authentication (SMTP AUTH)
it: Autenticazione SMTP (SMTP AUT)

en: If you leave these entries empty, the same user ID and password as receiving will be used.
it: Se si lasciano vuoti questi campi, verranno usati lo stesso ID utente e password della ricezione.

en: Authenticate with POP3 before sending
it: Autentica con POP3 prima dell'invio

en: POP authentication timeout:
it: Scadenza autenticazione POP:

en: minutes
it: minuti

en: Signature
it: Firma

en: Automatically insert signature
it: Inserisci automaticamente la firma

en: Signature separator
it: Separatore firma

en: Automatically set the following addresses
it: Imposta automaticamente i seguenti indirizzi

en: Spell check dictionaries
it: Dizionari per controllo ortografico

en: Default dictionary
it: Dizionario predefinito

en: Default alternate dictionary
it: Dizionario alternativo predefinito

en: Compose
it: Composizione

en: Reply
it: Risposta

en: Forward
it: Inoltro

en: Default privacy system
it: Sistema di privacy predefinito

en: Always sign messages
it: Firma sempre i messaggi

en: Always encrypt messages
it: Cifra sempre i messaggi

en: Always sign messages when replying to a signed message
it: Firma sempre i messaggi in risposta ad un messaggio firmato

en: Always encrypt messages when replying to an encrypted message
it: Cifra sempre i messaggi in risposta ad un messaggio cifrato

en: Encrypt sent messages with your own key in addition to recipient's
it: Cifra i messaggi inviati con la propria chiave oltre a quella del destinatario.

en: Save sent encrypted messages as clear text
it: Salva in chiaro, i messaggi cifrati inviati

en: Don't use SSL
it: Non usare SSL

en: Use SSL for POP3 connection
it: Usa SSL per connessione POP3

en: Use STARTTLS command to start SSL session
it: Usa il comando STARTTLS per avviare sessione SSL

en: Use SSL for IMAP4 connection
it: Usa SSL per connessione IMAP4

en: Use SSL for NNTP connection
it: Usa SSL per connessione NNTP

en: Send (SMTP)
it: Invio (SMTP)

en: Don't use SSL (but, if necessary, use STARTTLS)
it: Non usare SSL (ma, se necessario usa STARTTLS)

en: Use SSL for SMTP connection
it: Usa SSL per connessione SMTP

en: Client certificates
it: Certificati client

en: Certificate for receiving
it: Certificati per ricezione

en: Client certificate file as a PKCS12 or PEM file
it: File di certificato del client come un file PKCS12 o PEM

en: Certificate for sending
it: Certificato per invio

en: Automatically accept valid SSL certificates
it: Accetta automaticamente certificati SSL validi

en: Use non-blocking SSL
it: Usa SSL non-bloccante

en: Turn this off if you have SSL connection problems
it: Disabilitare se si hanno problemi di connessione SSL

en: SMTP port
it: Porta SMTP

en: POP3 port
it: Porta POP3

en: IMAP4 port
it: Porta IMAP4

en: NNTP port
it: Porta NNTP

en: Domain name
it: Nome dominio

en: The domain name will be used in the generated Message-ID, and when connecting to SMTP servers.
it: Il nome dominio verrà usato nell'ID di messaggio generato, e nelle connessioni con server SMTP.

en: Use command to communicate with server
it: Usa comando per comunicare col server

en: Move deleted mails to trash and expunge immediately
it: Sposta nel cestino i messaggi eliminati e rimuovili immediatamente

en: Moves deleted mails to trash instead of using the \Deleted flag without expunging.
it: Sposta nel cestino i messaggi eliminati invece di utilizzare il flag \Eliminato senza rimuoverli.

en: Mark cross-posted messages as read and color:
it: Contrassegna i messaggi cross-posted come letti e con colore:

en: Put sent messages in
it: Metti messaggi inviati in

en: Put queued messages in
it: Metti messaggi in coda in

en: Put draft messages in
it: Metti bozze in

en: Put deleted messages in
it: Metti messaggi eliminati in

en: Account name is not entered.
it: Non è stato inserito il nome account.

en: Mail address is not entered.
it: Non è stato inserito l'indirizzo di posta.

en: SMTP server is not entered.
it: Non è stato inserito il server SMTP.

en: User ID is not entered.
it: Non è stato inserito l'ID utente.

en: POP3 server is not entered.
it: Non è stato inserito il server POP3.

en: The default Inbox folder doesn't exist.
it: Non esiste la cartella predefinita 'In arrivo'.

en: IMAP4 server is not entered.
it: Non è stato inserito il server IMAP4.

en: NNTP server is not entered.
it: Non è stato inserito il server NNTP.

en: local mailbox filename is not entered.
it: Non è stato inserito il nome di file della cartella di posta.

en: mail command is not entered.
it: Non è stato inserito il comando mail.

en: Receive
it: Ricezione

en: Templates
it: Modelli

en: Advanced
it: Avanzate

en: Preferences for new account
it: Preferenze per nuovo account

en: %s - Account preferences
it: %s - Preferenze account

en: Failed (wrong address)
it: Fallito (indirizzo errato)

en: Select signature file
it: Selezionare file di firma

en: Select certificate file
it: Selezionare file di certificato

en: Protocol:
it: Protocollo:

en: %s (plugin not loaded)
it: %s (plugin non caricato)

en: Actions configuration
it: Configurazione azioni

en: Menu name
it: Nome menu

en: Shell command
it: Comando di shell

en: Filter action
it: Azione filtro

en: Edit filter action
it: Modifica azione filtro

en: Append the new action above to the list
it: Aggiungi la nuova azione di sopra alla lista

en: Replace the selected action in list with the action above
it: Sostituisci l'azione selezionata con l'azione di sopra

en: Re_move
it: _Rimuovi

en: Delete the selected action from the list
it: Elimina l'azione selezionata dalla lista

en: Clear all the input fields in the dialog
it: Pulisci tutti i campi della finestra di dialogo

en: Show information on configuring actions
it: Mostra informazioni sulla configurazione delle azioni

en: Move the selected action up
it: Sposta in alto l'azione selezionata

en: Move selected action down
it: Sposta in basso l'azione selezionata

en: (New)
it: (Nuovo)

en: Menu name is not set.
it: Il nome di menu non è impostato.

en: A leading '/' is not allowed in the menu name.
it: Non è permesso inserire il carattere '/' all'inizio del nome di menu.

en: Colon ':' is not allowed in the menu name.
it: Non è permesso inserire i due punti ':' nel nome di menu.

en: There is an action with this name already.
it: Esiste già un'azione con questo nome.

en: Menu name is too long.
it: Nome di menu troppo lungo.

en: Command-line not set.
it: La riga di comando non è impostata.

en: Menu name and command are too long.
it: Nome di menu e comando sono troppo lunghi.

en: The command
    %s
    has a syntax error.
it: Nel comando
    %s
    c'è un errore di sintassi.

en: Delete action
it: Elimina azione

en: Do you really want to delete this action?
it: Eliminare questa azione?

en: Delete all actions
it: Elimina tutte le azioni

en: Do you really want to delete all the actions?
it: Eliminare tutte le azioni?

en: Entry not saved
it: Elemento non salvato

en: The entry was not saved. Close anyway?
it: L'elemento non è stato salvato. Chiudere comunque?

en: _Continue editing
it: _Continua con la modifica

en: Actions list not saved
it: Lista di azioni non salvata

en: The actions list has been modified. Close anyway?
it: Lista di azioni è stata modificata. Chiudere comunque?

en: <span weight="bold" underline="single">Menu name:</span>
it: <span weight="bold" underline="single">Nome di menu:</span>

en: Use / in menu name to make submenus.
it: Usare '/' nel nome di menu per creare sottomenu.

en: <span weight="bold" underline="single">Command-line:</span>
it: <span weight="bold" underline="single">Riga di comando:</span>

en: <span weight="bold">Begin with:</span>
it: <span weight="bold">Inizia con:</span>

en: to send message body or selection to command's standard input
it: per inviare il corpo del messaggio o la selezione all'input standard del comando

en: to send user provided text to command's standard input
it: per inviare il testo fornito dall'utente all'input standard del comando

en: to send user provided hidden text to command's standard input
it: per inviare il testo nsacosto fornito dall'utente all'input standard del comando

en: <span weight="bold">End with:</span>
it: <span weight="bold">Termina con:</span>

en: to replace message body or selection with command's standard output
it: per sostituire il corpo del messaggio o la selezione con l'output standard del comando

en: to insert command's standard output without replacing old text
it: per inserire l'output standard del comando senza sostituire il testo precedente

en: to run command asynchronously
it: per eseguire il comando in modo asincrono

en: <span weight="bold">Use:</span>
it: <span weight="bold">Usa:</span>

en: for the file of the selected message in RFC822/2822 format
it: per il file del messaggio selezionato in formato RFC822/2822

en: for the list of the files of the selected messages in RFC822/2822 format
it: per la lista dei file dei messaggi selezionati in formato RFC822/2822

en: for the file of the selected decoded message MIME part
it: per il file della parte MIME del messaggio decodificato, selezionato

en: for a user provided argument
it: per un parametro fornito dall'utente

en: for a user provided hidden argument (e.g. password)
it: per un parametro nascosto fornito dall'utente (es. password)

en: for the text selection
it: per la selezione di testo

en: apply filtering actions between {} to selected messages
it: applica le azioni di filtraggio tra {} ai messaggi selezionati

en: for a literal %
it: per una lettera %

en: Actions
it: Azioni

en: The Actions feature is a way for the user to launch external commands to process a complete message file or just one of its parts.
it: La caratteristica Azioni è un modo per l'utente di lanciare comandi esterni per processare un messaggio completo o solo una delle sue parti.

en: D_uplicate
it: _Duplica

en: Current actions
it: Azioni correnti

en: Action string is not valid.
it: La stringa di azione non è valida.

en: Hello,\n
it: Ciao,\n

en: On %d\n%f wrote:\n\n%q\n%X
it: Il giorno %d\n%f ha scritto:\n\n%q\n%X

en: \n\nBegin forwarded message:\n\n?d{Date: %d\n}?f{From: %f\n}?t{To: %t\n}?c{Cc: %c\n}?n{Newsgroups: %n\n}?s{Subject: %s\n}\n\n%M
it: \n\nInizio messaggio inoltrato:\n\n?d{Data: %d\n}?f{Da: %f\n}?t{A: %t\n}?c{Cc: %c\n}?n{Newsgroup: %n\n}?s{Oggetto: %s\n}\n\n%M

en: Automatic account selection
it: Selezione automatica account

en: when replying
it: quando si risponde

en: when forwarding
it: quando si inoltra

en: when re-editing
it: quando si modifica

en: Editing
it: Editazione

en: Automatically launch the external editor
it: Avvia automaticamente l'editor esterno

en: Automatically save message to Drafts folder every
it: Salva automaticamente il messaggio nella cartella delle bozze ogni

en: characters
it: caratteri

en: Even if message is to be encrypted
it: Anche se il messaggio deve essere cifrato

en: Undo level
it: Livello di annulla

en: Warn when inserting a file larger than
it: Avvisa quando si inserisce un file più grande di

en: KB into message body
it: KB nel corpo del messaggio

en: Replying
it: In risposta

en: Reply will quote by default
it: La risposta verrà inserita tra caratteri di citazione, per impostazione

en: Reply button invokes mailing list reply
it: Il bottone 'Rispondi' crea risposta a mailing list

en: Forwarding
it: Inoltro

en: Forward as attachment
it: Inoltra come allegato

en: Keep the original 'From' header when redirecting
it: Mantieni il campo 'Da' originale quando reindirizzi

en: When dropping files into the Compose window
it: Al trascinamento e rilascio di file nella finestra di composizione

en: Ask
it: Chiedi

en: Insert
it: Inserisci

en: Attach
it: Allega

en: Writing
it: Scrittura

en: Custom header configuration
it: Configurazione intestazioni personalizzate

en: Header name is not set.
it: Il nome di intestazione non è impostato.

en: This Header name is not allowed as a custom header.
it: Questo nome di intestazione non è permesso come intestazione personalizzata.

en: Choose a PNG file
it: Scegliere un file PNG

en: Choose an XBM file
it: Scegliere un file XBM

en: Choose a text file
it: Scegliere un file di testo

en: This file isn't an image.
it: Questo file non è un'immagine.

en: The chosen image isn't the correct size (48x48).
it: L'immagine scelta non è delle dimensioni corrette (48x48).

en: The image is too big; it must be maximum 725 bytes.
it: L'immagine è troppo grande; dev'essere al massimo 725 byte.

en: The image isn't in the correct format (PNG).
it: L'immagine non è nel formato corretto (PNG).

en: The image isn't in the correct format (XBM).
it: L'immagine non è nel formato corretto (XBM).

en: Couldn't call `compface`. Make sure it's in your $PATH.
it: Non è stato possibile chiamare 'compface'. Assicurarsi che sia nel $PATH

en: Compface error: %s
it: Errore compface: %s

en: This file contains newlines.
it: Questo file contiene caratteri 'a capo'.

en: Delete header
it: Elimina intestazione

en: Do you really want to delete this header?
it: Eliminare quest'intestazione?

en: Current custom headers
it: Intestazioni personalizzate correnti

en: Displayed header configuration
it: Configurazione intestazioni visualizzate

en: Header name
it: Nome intestazione

en: Displayed Headers
it: Intestazioni visualizzate

en: Hidden headers
it: Intestazioni nascoste

en: Show all unspecified headers
it: Mostra tutte le intestazioni non specificate

en: This header is already in the list.
it: Questa intestazione è già nella lista.

en: %s will be replaced with file name / URI
it: %s verrà sostituito con il nome di file / URI

en: Use system defaults when possible
it: Usa impostazioni predefinite di sistema quando possibile

en: Web browser
it: Browser web

en: Text editor
it: Editor di testo

en: Command for 'Display as text'
it: Comando per 'Mostra come testo'

en: This option enables MIME parts to be displayed in the message view via a script when using the 'Display as text' contextual menu item
it: Quest'opzione abilita, tramite uno script, la visualizzazione delle parti MIME, nella vista messaggi, quando si usa 'Mostra come testo' dal menu contestuale

en: Message View
it: Vista messaggi

en: External Programs
it: Programmi esterni

en: Move
it: Sposta

en: Copy
it: Copia

en: Hide
it: Nascondi

en: Message flags
it: Flag per messaggio

en: Mark
it: Contrassegna

en: Mark as read
it: Contrassegna come letto

en: Mark as unread
it: Contrassegna come letto

en: Mark as spam
it: Contrassegna come spam

en: Mark as ham
it: Contrassegna come non-spam

en: Execute
it: Esegui

en: Color label
it: Etichette colorate

en: Resend
it: Reinvia

en: Redirect
it: Redireziona

en: Score
it: Punteggio

en: Change score
it: Cambia punteggio

en: Set score
it: Imposta punteggio

en: Tags
it: Tag

en: Apply tag
it: Applica tag

en: Unset tag
it: Disattiva tag

en: Clear tags
it: Rimuovi i tag

en: Threads
it: Discussioni

en: Stop filter
it: Ferma filtro

en: Action configuration
it: Configurazione azione

en: Rule
it: Regola

en: Action
it: Azione

en: Command-line not set
it: Riga di comando non impostata.

en: Destination is not set.
it: La destinazione non è impostata.

en: Recipient is not set.
it: Il destinatario non è impostato.

en: Score is not set
it: Il punteggio non è impostato.

en: Header is not set.
it: L'intestazione non è impostata.

en: Target addressbook/folder is not set.
it: La rubrica/cartella non è impostata.

en: Tag name is empty.
it: Il nome di tag è vuoto.

en: No action was defined.
it: Nessuna azione è stata definita.

en: literal %
it: letterale %

en: filename (should not be modified)
it: nome di file (non dovrebbe essere modificato)

en: new line
it: nuova riga

en: escape character for quotes
it: carattere escape per citazioni

en: quote character
it: carattere per citazione

en: Filtering Action: 'Execute'
it: Azione filtro: 'Esegui'

en: 'Execute' allows you to send a message or message element to an external program or script.
    The following symbols can be used:
it: 'Esegui' permette di inviare un messaggio o un elemento di esso ad un programma od uno script esterno.
    Possono essere usati i seguenti simboli:

en: Recipient
it: Destinatario

en: Book/Folder
it: Rubrica/Cartella

en: Destination
it: Destinazione

en: Color
it: Colore

en: Current action list
it: Lista attuale delle azioni

en: Filtering/Processing configuration
it: Configurazione filtraggio/elaborazione

[ctx: Filtering Account Menu]
en: All
it: Tutti

en: Condition
it: Condizione

en:  D_efine...
it: D_efinisci...

en:  De_fine...
it: De_finisci...

en: Append the new rule above to the list
it: Aggiungi la nuova regola quì sopra, alla lista

en: Replace the selected rule in list with the rule above
it: Sostituisci la regola selezionata nella lista, con la regola quì sopra

en: Delete the selected rule from the list
it: Elimina la regola selezionata dalla lista

en: Move the selected rule to the top
it: Sposta in cima la regola selezionata

en: Page u_p
it: Pagina _su

en: Move the selected rule one page up
it: Sposta la regola selezionata una pagina in su

en: Move the selected rule up
it: Sposta in alto la regola selezionata

en: Move the selected rule down
it: Sposta in basso la regola selezionata

en: Page dow_n
it: Pagina _giù

en: Move the selected rule one page down
it: Sposta la regola selezionata una pagina in basso

en: Move the selected rule to the bottom
it: Sposta in fondo la regola selezionata

en: Condition string is not valid.
it: La condizione non è valida.

en: Condition string is empty.
it: La condizione è vuota.

en: Action string is empty.
it: La stringa di azione è vuota.

en: Delete rule
it: Elimina regola

en: Do you really want to delete this rule?
it: Eliminare questa regola?

en: Delete all rules
it: Elimina tutte le regole

en: Do you really want to delete all the rules?
it: Eliminare tutte le regole?

en: Filtering rules not saved
it: Regole di filtraggio non salvate

en: The list of filtering rules have been modified. Close anyway?
it: La lista delle regole di filtraggio è stata modificata. Chiudere comunque?

en: Move one page up
it: Sposta una pagina in alto

en: Move one page down
it: Sposta una pagina in basso

en: Enable
it: Abilita

en: Folder list columns configuration
it: Configurazione colonne della lista cartelle

en: Select columns to be displayed in the folder list. You can modify
    the order by using the Up / Down buttons or by dragging the items.
it: Selezionare le colonne da visualizzare nella lista delle cartelle. È possibile
    modificare l'ordine usando i bottoni Su / Giù, o trascinando le voci.

en: Hidden columns
it: Colonne nascoste

en: Displayed columns
it: Colonne visualizzate

en:  Use default
it: Ripristina

en: These preferences will not be saved as this folder is a top-level folder. However, you can set them for the whole mailbox tree by using "Apply to subfolders".
it: Queste preferenze non saranno salvate perché questa cartella è di primo livello. Comunque è possibile applicarle all'intero albero della casella di posta, usando "Applica alle sottocartelle".

en: Apply to
    subfolders
it: Applica alle
    sottocartelle

en: Normal
it: Normale

en: Outbox
it: Inviati

en: Folder type
it: Tipo cartella

en: Simplify Subject RegExp
it: Semplifica espressione regolare di Oggetto

en: Test string:
it: Test:

en: Result:
it: Risultato:

en: Folder chmod
it: chmod cartella

en: Folder color
it: Colore cartella

en: Pick color for folder
it: Scegli colore per la cartella

en: Run Processing rules at start-up
it: Esegui regole elaborazione all'avvio

en: Run Processing rules when opening
it: Esegui regole elaborazione all'apertura

en: Scan for new mail
it: Controlla se c'è posta

en: Turn this option on if mail is delivered directly to this folder by server side filtering on IMAP or by an external application
it: Abilita quest'opzione se la posta è consegnata direttamente in questa cartella tramite filtraggio IMAP, lato server o da applicazione esterna

en: Select the HTML part of multipart messages
it: Seleziona la parte HTML di messaggi multipart/alternative

en: "Default" will follow global preference (found in /Preferences/Message View/Text Options)
it: "Predefinito" seguirà le preferenze globali (che si trovano in /Preferenze/Vista Messaggi/Opzioni di testo)

en: Synchronise for offline use
it: Sincronizza per uso offline

en: Fetch message bodies from the last
it: Preleva corpi messaggi dall'ultimo

en: 0: all bodies
it: 0: tutti i corpi

en: Remove older messages bodies
it: Rimuovi corpi messaggi più vecchi

en: Discard folder cache
it: Scarica cache di cartella

en: Request Return Receipt
it: Richiedi ricevuta di ritorno

en: Save copy of outgoing messages to this folder instead of Sent
it: Salva una copia dei messaggi in uscita in questa cartella invece che in 'Inviati'

en: Default
it: Predefinto

en:  for replies
it:  per risposte

en: Default account
it: Account predefinito

en: Discard cache
it: Scarica cache

en: Do you really want to discard the local cached data for this folder?
it: Scaricare i dati in cache di questa cartella?

en: General
it: Generale

en: Properties for folder %s
it: Proprietà della cartella %s

en: Folder and Message Lists
it: Liste cartelle e messaggi

en: Message
it: Messaggio

en: Derive small and bold fonts from Folder and Message Lists font
it: Deriva i set di caratteri piccoli ed in grassetto dal set di caratteri delle liste di Cartelle e Messaggi

en: Small
it: Piccolo

en: Bold
it: Grassetto

en: Use different font for printing
it: Usa set di caratteri differente per la stampa

en: Message Printing
it: Stampa messaggio

en: Display
it: Visualizzazione

en: Fonts
it: Set di caratteri

en: Preferences
it: Preferenze

en: Automatically display attached images
it: Visualizza automaticamente le immagini allegate

en: Resize attached images by default
it: Ridimensiona le immagini allegate

en: Clicking image toggles scaling
it: Cliccando sull'immagine, è ridotta in scala

en: Display images inline
it: Visualizza le immagini inline (in claws mail)

en: Print images
it: Stampa immagini

en: Image Viewer
it: Visualizzatore immagini

en: Restrict the log window to
it: Limita la finestra di log a

en: 0 to stop logging in the log window
it: 0 per fermare il monitoraggio nella finestra di log

en: lines
it: righe

en: Filtering/processing log
it: Log filtraggio/elaborazione

en: Enable logging of filtering/processing rules
it: Abilita i log delle regole di filtraggio/elaborazione

en: If checked, turns on logging of filtering and processing rules.
    The log is accessible from 'Tools/Filtering log'.
    Caution: enabling this option will slow down the filtering/processing, this might be critical when applying many rules upon thousands of messages.
it: Se selezionato, abilita il log delle regole di filtraggio e di elaborazione.
    Il log è accessibile da 'Strumenti/Log filtri'.
    Attenzione: l'abilitazione di quest'opzione rallenterà il filtraggio/elaborazione, e ciò potrebbe diventare critico se ci sono molte regole da applicare a migliaia di messaggi.

en: Log filtering/processing when...
it: Abilita log filtraggio/elaborazione quando...

en: filtering at incorporation
it: si filtra nell'incorporazione

en: pre-processing folders
it: si pre-elabora cartelle

en: manually filtering
it: si filtra maualmente

en: post-processing folders
it: si post-elabora cartelle

en: processing folders
it: si elabora cartelle

en: Log level
it: Livello di log

en: Low
it: Basso

en: Medium
it: Medio

en: High
it: Alto

en: Select the level of detail of the logging.
    Choose Low to see when rules are applied, which conditions match or don't match and what actions are performed.
    Choose Medium to see more details about the message that is being processed, and why rules are skipped.
    Choose High to explicitly show the reason why all rules are processed or skipped, and why all conditions are matched or not matched.
    Caution: the higher the level, the greater the impact on performance.
it: Selezionare il livello di dettaglio del log.
    Scegliere Basso per vedere, quando sono applicate le regole, quali condizioni corrispondono e quali no, e che azioni sono eseguite.
    Scegliere Medio per ottenere più dettagli sul messaggio che è elaborato, e perché alcune regole vengono saltate.
    Scegliere Alto per visualizzare esplicitamente il motivo per cui ciascuna regola è elaborata o saltata, e perché ciascuna condizione corrispnde o meno.
    Attenzione: maggiore é il livello, maggiore è l'impatto sulle performance.

en: Disk log
it: Log su disco

en: Write the following information to disk...
it: Scrivi le seguenti informazioni su disco...

en: Warning messages
it: Messaggi di avvertimento

en: Network protocol messages
it: Messaggi di protocollo di rete

en: Error messages
it: Messaggi di errore

en: Status messages for filtering/processing log
it: Messaggi di stato per il log di filtraggio/elaborazione

en: Other
it: Altro

en: Logging
it: Log

en: more than
it: più di

en: less than
it: meno di

en: weeks
it: settimane

en: higher than
it: più alto di

en: lower than
it: più basso di

en: exactly
it: esattamente

en: greater than
it: più grande di

en: smaller than
it: più piccolo di

en: bytes
it: byte

en: kilobytes
it: kilobyte

en: megabytes
it: megabyte

en: contains
it: contiene

en: doesn't contain
it: non contiene

en: headers part
it: intestazioni

en: headers values
it: valori intestazioni

en: body part
it: corpo

en: whole message
it: messaggio intero

en: Marked
it: Contrassegnato

en: Deleted
it: Eliminato

en: Replied
it: Risposto

en: Forwarded
it: Inoltrato

en: Has attachment
it: Contiene allegato

en: Signed
it: Firmato

en: set
it: impostato

en: not set
it: non impostato

en: yes
it: sì

en: Any tags
it: Qualsiasi tag

en: Specific tag
it: Tag specifico

en: ignored
it: ignorata

en: not ignored
it: non ignorata

en: watched
it: osservata

en: not watched
it: non osservata

en: found
it: trovato

en: not found
it: non trovato

en: 0 (Passed)
it: 0 (Superato)

en: non-0 (Failed)
it: non-0 (Fallito)

en: Condition configuration
it: Configurazione condizione

en: Match criteria:
it: Criterio da soddisfare:

en: All messages
it: Tutti i messaggi

en: Age
it: Età

en: Phrase
it: Frase

en: Flags
it: Flag

en: Color labels
it: Etichette colorate

en: Thread
it: Discussione

en: Partially downloaded
it: Scaricato parzialmente

en: External program test
it: Test da programma esterno

[ctx: Filtering Matcher Menu]
en: All
it: Tutti

en: Use regexp
it: Usa espressione regolare

en: Message must match
it: Il messaggio deve soddisfare

en: at least one
it: almeno una

en: all
it: ciascuna

en: of above rules
it: delle regole di sopra

en: Search pattern is not set.
it: Manca la stringa da cercare.

en: Test command is not set.
it: Il comando di test non è impostato.

en: all addresses in all headers
it: tutti gli indirizzi in tutte le intestazioni

en: any address in any header
it: qualsiasi indirizzo in qualsiasi intestazione

en: the address(es) in header '%s'
it: indirizzo(i) nell'intestazione '%s'

en: Book/folder path is not set.
    
    If you want to match %s against the whole address book, you have to select '%s' from the book/folder drop-down list.
it: Il percorso per la rubrica/cartella non è stato impostato.
    
    Per trovare corrispondenze di %s nell'intera rubrica, occorre selezionare '%s' dal menu a discesa di rubrica/cartella.

en: Headers part
it: Intestazioni

en: Headers values
it: Valori intestazioni

en: Body part
it: Corpo

en: Whole message
it: Messaggio intero

en: content is
it: il contenuto è

en: Age is
it: L'età è

en: is
it: è

en: Name:
it: Nome:

en: Label
it: Etichetta

en: Value:
it: Valore:

en: Score is
it: Il punteggio è

en: points
it: punti

en: Size is
it: La dimensione è

en: Scope:
it: Ambito:

en: tags
it: tag

en: type is
it: è

en: Program returns
it: Il programma restituisce

en: The entry was not saved.
    Close anyway?
it: L'elemento non è stato salvato.
    Chiudere comunque?

en: Match Type: 'Test'
it: Tipo di corrispondenza: 'Test'

en: 'Test' allows you to test a message or message element using an external program or script. The program will return either 0 or 1.
    
    The following symbols can be used:
it: 'Test' permette di analizzare un messaggio o un elemento di esso usando un programma o uno script esterno. Il programma ritornerà 0 o 1.
    
    I seguenti simboli possono essere utilizzati:

en: Current condition rules
it: Condizioni correnti

en: Headers
it: Intestazioni

en: Display header pane above message view
it: Visualizza pannello intestazione sopra vista messaggi

en: Display (X-)Face in message view
it: Visualizza (X-)Face in vista messaggi

en: Display Face in message view
it: Visualizza Face in vista messaggi

en: Display headers in message view
it: Visualizza intestazioni in vista messaggi

en: HTML messages
it: Messaggi HTML

en: Render HTML messages as text
it: Visualizza messaggi HTML come testo

en: Render HTML-only messages with plugin if possible
it: Visualizza messaggi-solo-in-HTML, con plugin se possibile

en: Select the HTML part of multipart/alternative messages
it: Seleziona la parte HTML di messaggi multipart/alternative

en: Line space
it: Spazio tra righe

en: Scroll
it: Scorrimento

en: Half page
it: Mezza pagina

en: Smooth scroll
it: Scorrimento uniforme

en: Step
it: Passo

en: Show attachment descriptions (rather than names)
it: Mostra descrizioni di allegati (piuttosto che nomi)

en: Quotation
it: Testo citato

en: Collapse quoted text on double click
it: Compatta testo citato al doppio click

en: Treat these characters as quotation marks:
it: Utilizza questi caratteri come contrassegni di citazione:

en: Text Options
it: Opzioni testo

en: Message view
it: Vista messaggi

en: Enable coloration of message text
it: Abilita la colorazione di testo del messaggio

en: Quote
it: Testo citato

en: Cycle quote colors
it: Usa ciclicamente i colori assegnati alle citazioni

en: If there are more than 3 quote levels, the colors will be reused
it: Se ci sono più di tre livelli di testo citato, i colori verranno riutilizzati

en: 1st Level
it: Primo livello

en: Text
it: Testo

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for 1st level text
it: Scegli colore per il testo di primo livello

en: 2nd Level
it: Secondo livello

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for 2nd level text
it: Scegli colore per il testo di secondo livello

en: 3rd Level
it: Terzo livello

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for 3rd level text
it: Scegli colore per il testo di terzo livello

en: Enable coloration of text background
it: Abilita la colorazione dello sfondo del testo

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for 1st level text background
it: Scegli colore per lo sfondo del testo di primo livello

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for 2nd level text background
it: Scegli colore per lo sfondo del testo di secondo livello

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for 3rd level text background
it: Scegli colore per lo sfondo del testo di terzo livello

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for links
it: Scegli colore per collegamenti

en: URI link
it: Collegamento URI

[ctx: Tooltip]
en: Pick color for signatures
it: Scegli colore per firme

en: Folder list
it: Lista cartelle

en: Pick color for Target folder. Target folder is used when the option 'Execute immediately when moving or deleting messages' is turned off
it: Scegli colore per la cartella Target. La cartella Target è usata quando l'opzione 'Esegui immediatamente durante lo spostamento o la cancellazione di messaggi' è disattivata

en: Target folder
it: Cartella Target

en: Pick color for folders containing new messages
it: Scegli colore per le cartelle contenenti nuovi messaggi

en: Folder containing new messages
it: Cartella contenente nuovi messaggi

[ctx: Tooltip]
note: TRANSLATORS: 'color %d' refers to the filtering/processing rule name and should not be translated
en: Pick color for 'color %d'
it: Seleziona colore per 'color %d'

note: TRANSLATORS: 'color %d' refers to the filtering/processing rule name and should not be translated
en: Set label for 'color %d'
it: Imposta etichetta per 'color %d'

[ctx: Dialog title]
note: TRANSLATORS: 'color %d' refers to the filtering/processing rule name and should not be translated
en: Pick color for 'color %d'
it: Scegli colore per 'color %d'

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for 1st level text
it: Scegli colore per testo di primo livello

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for 2nd level text
it: Scegli colore per testo di secondo livello

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for 3rd level text
it: Scegli colore per testo di terzo livello

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for 1st level text background
it: Scegli colore per sfondo di testo di primo livello

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for 2nd level text background
it: Scegli colore per sfondo di testo di secondo livello

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for 3rd level text background
it: Scegli colore per sfondo di testo di terzo livello

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for links
it: Scegli colore per collegamenti

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for target folder
it: Scegli colore per cartella Target

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for signatures
it: Scegli colore per firme

[ctx: Dialog title]
en: Pick color for folder
it: Scegli colore per cartella

en: Colors
it: Colori

en: Choose preset keyboard shortcuts
it: Scegli scorciatoie da tastiera preimpostata

en: Select preset:
it: Seleziona preimpostata:

en: You can also modify each menu shortcut by pressing
    any key(s) when focusing the mouse pointer on the item.
it: È possibile modificare ogni scorciatoia di menu premendo
    la combinazione voluta quando il cursore del mouse è sulla voce.

en: Add address to destination when double-clicked
it: Aggiungi indirizzo al destinatario con un doppio click

en: On exit
it: In uscita

en: Confirm on exit
it: Chiedi conferma per uscire

en: Empty trash on exit
it: Svuota cestino all'uscita

en: Warn if there are queued messages
it: Avvisa se ci sono messaggi in coda

en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Enable customisable keyboard shortcuts
it: Abilita scorciatoie da tastiera personalizzabili

en: If checked, you can change the keyboard shortcuts of most of the menu items by focusing on the menu item and pressing a key combination.
    Uncheck this option if you want to lock all existing keyboard shortcuts.
it: Se selezionato, permette di cambiare le scorciatoie da tastiera per la maggior parte delle voci di menu, selezionandole con il mouse e digitando la combinazione di caratteri.
    Disabilitare quest'opzione per bloccare le attuali scorciatoie.

en:  Choose preset keyboard shortcuts...
it:  Scegli le scorciatoie da tastiera predefinita...

en: Metadata handling
it: Gestione metadati

en: Safer mode asks the OS to write metadata to disk directly;
    it avoids data loss after crashes but can take some time.
it: In modalità sicura il SO scrive i metadati direttamente su disco;
    evita la perdita di dati dopo i crash ma è più lento.

en: Safer
it: Sicura

en: Faster
it: Veloce

en: Socket I/O timeout
it: Scadenza I/0 del socket

en: Ask before emptying trash
it: Chiedi prima di svuotare il cestino

en: Ask about account specific filtering rules when filtering manually
it: Chiedi se applicare le regole di filtraggio specifiche per account durante il filtraggio manuale

en: Use secure file deletion if possible
it: Usa eliminazione di file sicura, se possibile

en: Use secure file deletion if possible
    (the 'shred' program is not available)
it: Usa eliminazione dei file sicura se possibile
    (il programma 'shred' non è disponibile)

en: Use the 'shred' program to overwrite files with random data before deleting them. This slows down deletion. Be sure to read shred's man page for caveats.
it: Usa il programma 'shred' per sovrascrivere i file con dati casuali prima di eliminarli. Ciò rallenta l'eliminazione. Leggere la pagina di manuale di shred per maggiori informazioni.

en: Synchronise offline folders as soon as possible
it: Sincronizza le cartelle offline prima possibile

en: Miscellaneous
it: Miscellanea

en: On %d\n%f wrote:\n\n%q
it: Il giorno %d\n%f ha scritto:\n\n%q

en: External incorporation program
it: Programma di incorporazione esterno

en: Use external program for receiving mail
it: Usa programma esterno per ricevere mail

en: Automatic checking
it: Controllo automatico

en: Check for new mail every
it: Controlla se ci sono nuove mail ogni

en: Check for new mail on start-up
it: Controlla se ci sono nuove mail all'avvio

en: Dialogs
it: Finestre di dialogo

en: Show receive dialog
it: Mostra finestra di ricezione

en: Only on manual receiving
it: Solo su ricezione manuale

en: Close receive dialog when finished
it: Chiudi finestra di ricezione quando hai finito

en: Don't popup error dialog on receive error
it: Nessuna finestra di errore in caso di errore di ricezione

en: After receiving new mail
it: Dopo la ricezione di nuove mail

en: Go to Inbox
it: Vai a 'In arrivo'

en: Update all local folders
it: Aggiorna tutte le cartelle locali

en: Run command
it: Esegui comando

en: after automatic check
it: dopo controllo automatico

en: after manual check
it: dopo controllo manuale

en: Command to execute:
    (use %d as number of new mails)
it: Comando da eseguire:
    (usare %d come numero di nuove mail)

en: Mail Handling
it: Gestione posta

en: Receiving
it: Ricezione

en: Save sent messages
it: Salva i messaggi inviati

en: Confirm before sending queued messages
it: Conferma prima di inviare messaggi in coda

en: Never send Return Receipts
it: Non inviare mai Ricevute di Ritorno

en: Show send dialog
it: Mostra la finestra di invio

en: Warn when Subject is empty
it: Avvisa quando l'Oggetto è vuoto

en: Outgoing encoding
it: Codifica di uscita

en: If 'Automatic' is selected, the optimal encoding for the current locale will be used
it: Se è selezionato 'Automatico', sarà utilizzata la codifica ottimale per il luogo corrente

en: Automatic (Recommended)
it: Automatico (Raccomandato)

en: 7bit ASCII (US-ASCII)
it: ASCII a 7 bit (US-ASCII)

en: Western European (ISO-8859-1)
it: Europa Occidentale (ISO-8859-1)

en: Western European (ISO-8859-15)
it: Europa Occidentale (ISO-8859-15)

en: Central European (ISO-8859-2)
it: Europa Centrale (ISO-8859-2)

en: Baltic (ISO-8859-13)
it: Baltico (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
it: Baltico (ISO-8859-4)

en: Greek (ISO-8859-7)
it: Greco (ISO-8859-7)

en: Hebrew (ISO-8859-8)
it: Ebraico (ISO-8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
it: Ebraico (Windows-1255)

en: Arabic (ISO-8859-6)
it: Arabo (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
it: Arabo (Windows-1256)

en: Turkish (ISO-8859-9)
it: Turco (ISO-8859-9)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
it: Cirillico (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (KOI8-R)
it: Cirillico (KOI8-R)

en: Cyrillic (X-MAC-CYRILLIC)
it: Cirillico (X-MAC-CYRILLIC)

en: Cyrillic (KOI8-U)
it: Cirillico (KOI8-U)

en: Cyrillic (Windows-1251)
it: Cirillico (Windows-1251)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
it: Giapponese (ISO-2022-JP)

en: Japanese (EUC-JP)
it: Giapponese (EUC-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
it: Giapponese (Shift_JIS)

en: Simplified Chinese (GB18030)
it: Cinese semplificato (GB18030)

en: Simplified Chinese (GB2312)
it: Cinese semplificato (GB2312)

en: Simplified Chinese (GBK)
it: Cinese semplificato (GBK)

en: Traditional Chinese (Big5)
it: Cinese tradizionale (Big5)

en: Traditional Chinese (EUC-TW)
it: Cinese tradizionale (EUC-TW)

en: Chinese (ISO-2022-CN)
it: Cinese (ISO-2022-CN)

en: Korean (EUC-KR)
it: Coreano (EUC-KR)

en: Thai (TIS-620)
it: Thailandese (TIS-620)

en: Thai (Windows-874)
it: Thailandese (Windows-874)

en: Transfer encoding
it: Codifica di trasferimento

en: Specify Content-Transfer-Encoding used when message body contains non-ASCII characters
it: Specifica la codifica-di-trasferimento-del-contenuto (Content-Transfer-Encoding) usata, quando il corpo del messaggio contiene caratteri non-ASCII.

en: Sending
it: Invio

en: Pick color for misspelled word
it: Scegli colore per errore ortografico

en: Enable spell checker
it: Abilita controllo ortografico

en: Enable alternate dictionary
it: Abilita dizionario alternativo

en: Faster switching with last used dictionary
it: Scambio velocizzato con l'ultimo dizionario utilizzato

en: Automatic spell checking
it: Controllo ortografico automatico

en: Re-check message when changing dictionary
it: Controlla nuovamente messaggio al cambio di dizionario

en: Dictionary
it: Dizionario

en: Check with both dictionaries
it: Controlla con entrambi i dizionari

en: Get more dictionaries...
it: Ottieni più dizionari...

en: Misspelled word color
it: Colore parola con errore

en: Pick color for misspelled word. Use black to underline
it: Scegli colore per le parole con errore ortografico. Usa il nero per sottolineare.

en: Spell Checking
it: Controllo ortografico

en: the abbreviated weekday name
it: il nome abbreviato del giorno settimanale

en: the full weekday name
it: il nome completo del giorno settimanale

en: the abbreviated month name
it: il nome abbreviato del mese

en: the full month name
it: il nome completo del mese

en: the preferred date and time for the current locale
it: data e ora preferite per la località corrente

en: the century number (year/100)
it: il secolo (anno/100)

en: the day of the month as a decimal number
it: il giorno del mese come numero

en: the hour as a decimal number using a 24-hour clock
it: l'ora usando un orologio con 24 ore

en: the hour as a decimal number using a 12-hour clock
it: l'ora usando un orologio con 12 ore

en: the day of the year as a decimal number
it: il giorno dell'anno come numero

en: the month as a decimal number
it: il mese come numero

en: the minute as a decimal number
it: il minuto

en: either AM or PM
it: AM o PM

en: the second as a decimal number
it: i secondi

en: the day of the week as a decimal number
it: il giorno della settimana come numero

en: the preferred date for the current locale
it: la data preferita per la località corrente

en: the last two digits of a year
it: le ultime due cifre dell'anno

en: the year as a decimal number
it: l'anno

en: the time zone or name or abbreviation
it: la zona oraria o il nome o l'abbreviazione

en: Date format
it: Formato data

en: Specifier
it: Specificatore

en: Example
it: Esempio

en: Display message count next to folder name
it: Mostra numero di messaggi accanto a nome di cartella

en: Unread messages
it: Messaggi non letti

en: Unread and Total messages
it: Messaggi non letti e totale messaggi

en: Open last opened folder at start-up
it: All'avvio apri ultima cartella aperta

en: Abbreviate newsgroup names longer than
it: Abbrevia nomi di newsgroup più lunghi di

en: letters
it: lettere

en: Message list
it: Lista messaggi

en: Sort new folders by
it: Ordina nuove cartelle per

en: Number
it: Numero

en: Thread date
it: Data di discussione

en: Don't sort
it: Non ordinare

en: Set default selection when entering a folder
it: Imposta selezione predefinita accedendo ad una cartella

en: Show "no unread (or new) message" dialog
it: Mostra la finestra di dialogo "nessun messaggio non letto (o nuovo)"

en: Assume 'Yes'
it: Assumi 'Sì'

en: Assume 'No'
it: Assumi 'No'

en: Open message when selected
it: Apri messaggio quando selezionato

en: When message view is visible
it: Quando vista messaggi è visibile

en: Thread using subject in addition to standard headers
it: Incolonna utilizzando l'oggetto in aggiunta alle intestazioni standard

en: Execute immediately when moving or deleting messages
it: Esegui immediatamente in caso di spostamento o eliminazione di messaggi

en: Defers moving, copying and deleting of messages until you choose 'Tools/Execute'
it: Se non abilitato, rinvia lo spostamento, la copia e la cancellazione di messaggi finché non si seleziona 'Strumenti/Esegui'

en: Mark message as read
it: Contrassegna messaggio come letto

en: when selected, after
it: quando selezionato, dopo

en: only when opened in a new window, or replied to
it: solo quando aperto in nuova finestra, o quando vi si risponde

en: Display sender using address book
it: Mostra mittente utilizzando la rubrica

en: Show tooltips
it: Mostra suggerimenti

en: Date format help
it: Aiuto sul formato della data

en: Confirm before marking all messages in a folder as read
it: Chiedi conferma prima di contrassegnare come letti, tutti i messaggi in una cartella

en: Translate header names
it: Traduci nomi intestazioni

en: The display of standard headers (such as 'From:', 'Subject:') will be translated into your language.
it: Le intestazioni standard (come 'From:', 'Subject:') verranno visualizzate tradotte nella propria lingua.

en: Summaries
it: Sommario

en: Message list columns configuration
it: Configurazione colonne di lista messaggi

en: Select columns to be displayed in the message list. You can modify
    the order by using the Up / Down buttons or by dragging the items.
it: Selezionare le colonne da visualizzare nella lista dei messaggi. È possibile
    modificare l'ordine usando i bottoni Su / Giù, o trascinando gli elementi.

en: first marked email
it: primo messaggio contrassegnato

en: first new email
it: primo messaggio nuovo

en: first unread email
it: primo messaggio non letto

en: last opened email
it: ultimo messaggio aperto

en: last email in the list
it: ultimo messaggio nella lista

en: first email in the list
it: primo messaggio nella lista

en:  Selection when entering a folder
it:  Selezione accedendo a una cartella

en: Possible selections
it: Possibili selezioni

en: Selection on folder opening
it: Selezione all'apertura di cartella

en: This name is used as the Menu item
it: Questo nome è utilizzato come voce di menu

en: Override composing account's From header. This doesn't change the composing account.
it: Sovrascrivi l'intestazione From dell'account usato per la composizione. Ciò non varia l'account usato.

en: Append the new template above to the list
it: Aggiungi il nuovo modello di sopra alla lista

en: Replace the selected template in list with the template above
it: Sostituisci il modello selezionato con il modello di sopra

en: Delete the selected template from the list
it: Elimina il modello selezionato dalla lista

en: Show information on configuring templates
it: Mostra informazioni sulla configurazione di modelli

en: Move the selected template to the top
it: Sposta in cima il modello selezionato

en: Move the selected template up
it: Sposta in alto il modello selezionato

en: Move the selected template down
it: Sposta in basso il modello selezionato

en: Move the selected template to the bottom
it: Sposta in fondo il modello selezionato

en: Template configuration
it: Configurazione modello

en: Templates list not saved
it: Lista modelli non salvata

en: The templates list has been modified. Close anyway?
it: La lista dei modelli è stata modificata. Chiudere comunque?

en: The template's name is not set.
it: Il nome del modello non è impostato.

en: The "From" field of the template contains an invalid email address.
it: Il campo "Da" del modello contiene un indirizzo email non valido.

en: The "To" field of the template contains an invalid email address.
it: Il campo "A" del modello contiene un indirizzo email non valido.

en: The "Cc" field of the template contains an invalid email address.
it: Il campo "CC" del modello contiene un indirizzo email non valido.

en: The "Bcc" field of the template contains an invalid email address.
it: Il campo "Ccn" del modello contiene un indirizzo email non valido.

en: The "Reply-To" field of the template contains an invalid email address.
it: Il campo "Rispondi a" del modello contiene un indirizzo email non valido.

en: The "Subject" field of the template is invalid.
it: Il campo "Oggetto" del modello non è valido.

en: Delete template
it: Elimina modello

en: Do you really want to delete this template?
it: Eliminare questo modello?

en: Delete all templates
it: Elimina tutti i modelli

en: Do you really want to delete all the templates?
it: Eliminare tutti i modelli?

en: Current templates
it: Modelli attuali

en: Template
it: Modello

en: Default internal theme
it: Tema interno predefinito

en: Themes
it: Tema

en: Only root can remove system themes
it: Solo root può rimuovere gli aspetti di sistema

en: Remove system theme '%s'
it: Rimuovi tema di sistema '%s'

en: Remove theme '%s'
it: Rimuovi tema '%s'

en: Are you sure you want to remove this theme?
it: Rimuovere questo tema?

en: File %s failed
    while removing theme.
it: File %s fallito
    durante la rimozione del tema.

en: Removing theme directory failed.
it: Rimozione della directory di tema fallita.

en: Theme removed successfully
it: Tema rimosso con successo

en: Select theme folder
it: Selezionare la cartella di tema

en: Install theme '%s'
it: Installazione tema '%s'

en: This folder doesn't seem to be a theme folder.
    Install anyway?
it: Questa non sembra una cartella di tema.
    Installare comunque?

en: Do you want to install theme for all users?
it: Installare il tema per tutti gli utenti?

en: Theme exists
it: Tema esiste

en: A theme with the same name is
    already installed in this location.
    
    Do you want to replace it?
it: Un tema con lo stesso nome è
    già installato.
    
    Sostituirlo?

en: Couldn't delete the old theme in %s.
it: Non è stato possibile eliminare il vecchio tema in %s.

en: Couldn't create destination directory %s.
it: Non è stato possibile creare la directory di destinazione %s.

en: Theme installed successfully.
it: Tema installato con successo.

en: Failed installing theme
it: Installazione tema fallita

en: File %s failed
    while installing theme.
it: File %s fallito
    durante l'installazione del tema.

en: %d themes available (%d user, %d system, 1 internal)
it: %d aspetti disponibili (%d utente, %d sistema, 1 interno)

en: Internal theme has %d icons
it: Il tema interno ha %d icone

en: No info file available for this theme
it: Nessuna info disponibile per questo tema

en: Error: couldn't get theme status
it: Errore: non è stato possibile ottenere lo stato di tema

en: %d files (%d icons), size: %s
it: %d file (%d icone), dimensione: %s

en: Selector
it: Selettore

en: Install new...
it: Installa nuovo...

en: Get more...
it: Ottieni altri...

en: Information
it: Informazioni

en: Author:
it: Autore:

en: Preview
it: Anteprima

en: Selected Action already set.
    Please choose another Action from List
it: L'Azione selezionata è già impostata.
    Scegliere un'altra Azione dalla lista

en: Item has no icon defined.
it: L'elemento non ha un'icona associata.

en: Item has no text defined.
it: L'elemento non ha un testo associato

en: Toolbar item
it: Elemento barra di strumenti

en: Item type
it: Tipo elemento

en: Internal Function
it: Funzione interna

en: User Action
it: Azione utente

en: Separator
it: Separatore

en: Event executed on click
it: Evento eseguito al click

en: Toolbar text
it: Testo in barra di strumenti

en: Icon
it: Icona

en: A_dd
it: A_ggiungi

en: Toolbars
it: Barra di strumenti

en: Main Window
it: Finestra principale

en: Message Window
it: Finestra messaggio

en: Compose Window
it: Finestra composizione

en: Icon text
it: Testo icona

en: Mapped event
it: Evento corrispondente

en: Toolbar item icon
it: Icona elemento in barra di strumenti

en: Auto wrapping
it: A capo automatico

en: Wrap quotation
it: A capo testo citato

en: Wrap pasted text
it: A capo testo incollato

en: Auto indent
it: Indenta automaticamente

en: Wrap text at
it: A capo il testo dopo

en: Wrapping
it: Interruzione riga

en: Print preview
it: Anteprima di stampa

en: First page
it: Prima pagina

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Zoom 100%
it: Ingrandimento al 100%

en: Zoom fit
it: Adatta alla pagina

en: Zoom in
it: Ingrandisci

en: Zoom out
it: Rimpicciolisci

en: Page %d
it: Pagina %d

en: No information available
it: Nessuna informazione disponibile

en: No recipient keys defined.
it: Nessuna chiave destinatario definita.

en: [Error decoding BASE64]
it: [Errore di decodifica BASE64]

en: Already trying to send.
it: Tentativo di invio già in corso.

en: Couldn't open file %s.
it: Non è stato possibile aprire il file %s.

en: Queued message header is broken.
it: L'intestazione di un messaggio in coda non è valida.

en: An error happened during SMTP session.
it: Si è verificato un errore durante la sessione SMTP.

en: No specific account has been found to send, and an error happened during SMTP session.
it: Non è stato trovato alcun account specifico per inviare, e si è verificato un errore durante la sessione SMTP.

en: Couldn't determine sending information. Maybe the email hasn't been generated by Claws Mail.
it: Non è stato possibile determinare le informazioni di invio. Forse il messaggio non è stato creato con Claws Mail.

en: Couldn't create temporary file for news sending.
it: Non è stato possibile creare il file temporaneo per l'invio di news.

en: Error when writing temporary file for news sending.
it: Errore nello scrivere il file temporaneo per l'invio di news.

en: Error occurred while posting the message to %s.
it: Errore durante il post del messaggio in %s.

en: Filtering messages...
it: Filtraggio messaggi...

en: <span weight="bold">symbols:</span>
it: <span weight="bold">simboli:</span>

en: customized date format (see 'man strftime')
it: formato data personalizzato (consulta 'man strftime')

en: email address of sender
it: indirizzo email di mittente

en: full name of sender
it: nome completo di mittente

en: first name of sender
it: nome di mittente

en: last name of sender
it: cognome di mittente

en: initials of sender
it: iniziali di mittente

en: message body
it: corpo messaggio

en: quoted message body
it: messaggio tra virgolette di citazione

en: message body without signature
it: corpo messaggio senza firma

en: quoted message body without signature
it: messaggio tra virgolette di citazione senza firma

en: message tags
it: tag di messaggio

en: current dictionary
it: dizionario corrente

en: cursor position
it: posizione cursore

en: account property: your name
it: proprietà account: nome

en: account property: your email address
it: proprietà account: indirizzo email

en: account property: account name
it: proprietà account: nome account

en: account property: organization
it: proprietà account: organizzazione

en: account property: signature
it: proprietà account: firma

en: account property: signature path
it: proprietà account: percorso firma

en: account property: default dictionary
it: proprietà account: dizionario predefinito

en: address book <span style="oblique">completion</span>: Cc
it: <span style="oblique">completamento</span> da rubrica: Cc

en: address book <span style="oblique">completion</span>: From
it: <span style="oblique">completamento</span> da rubrica: Da

en: address book <span style="oblique">completion</span>: To
it: <span style="oblique">completamento</span> da rubrica: A

en: literal backslash
it: carattere barra-indietro

en: literal question mark
it: carattere punto-interrogativo

en: literal exclamation mark
it: carattere punto-esclamativo

en: literal pipe
it: carattere barra-verticale

en: literal opening curly brace
it: carattere parentesi-graffa-sinistra

en: literal closing curly brace
it: carattere parentesi-graffa-destra

en: <span weight="bold">commands:</span>
it: <span weight="bold">comandi:</span>

en: insert <span style="oblique">expr</span> if x is set, where x is one of
    the [dfNFLIstcnriT, ad, af, ao, as, asp, aT, ABc, ABf, ABt]
    symbols (or their long equivalent)
it: inserire <span style="oblique">espr</span> se x è impostata, dove x è uno tra
    i simboli [dfNFLIstcnriT, ad, af, ao, as, asp, aT, ABc, ABf, ABt]
    (o i loro equivalenti non abbreviati)

en: insert <span style="oblique">expr</span> if x is not set, where x is one of
    the [dfNFLIstcnriT, ad, af, ao, as, asp, aT, ABc, ABf, ABt]
    symbols (or their long equivalent)
it: inserire <span style="oblique">espr</span> se x non è impostato, dove x è uno tra 
    i simboli [dfNFLIstcnriT, ad, af, ao, as, asp, aT, ABc, ABf, ABt]
    (o i loro equivalenti non abbreviati)

en: insert file:
    <span style="oblique">sub_expr</span> is evaluated as the path of the file to insert
it: inserire file:
    <span style="oblique">sub_espr</span> è valutato come il percorso del file da inserire

en: insert program output:
    <span style="oblique">sub_expr</span> is evaluated as a command-line to get
    the output from
it: inserire output di programma:
    <span style="oblique">sub_espr</span> è valutato come una riga-di-comando da cui
    prelevare l'output

en: insert user input:
    <span style="oblique">sub_expr</span> is a variable to be replaced by
    user-entered text
it: inserire input utente:
    <span style="oblique">sub_espr</span> è una variabile che viene sostituita con
    il testo inserito dall'utente

en: attach file:
    <span style="oblique">sub_expr</span> is evaluated as the path of the file to attach
it: allegare file:
    <span style="oblique">sub_espr</span> è valutato come il percorso del file da allegare

en: <span weight="bold">definition of terms:</span>
it: <span weight="bold">definizione dei termini:</span>

en: text that can contain any of the symbols or
    commands above
it: testo che può contenere uno dei simboli o comandi
    di sopra

en: text that can contain any of the symbols (no
    commands) above
it: testo che può contenere uno dei simboli (non
    comandi) di sopra

en: completion from address book only works with the first
    address of the header, it outputs the full name
    of the contact if that address matches exactly
    one contact in the address book
it: il completamento dalla rubrica funziona solo con il
    primo indirizzo dell'intestazione, restituendo il nome
    completo del contatto se quell'indirizzo corrisponde
    esattamente ad un contatto nella rubrica

en: Description of symbols
it: Descrizione dei simboli

en: The following symbols and commands can be used:
it: Possono essere usati i seguenti simboli e comandi:

en: Use template when composing new messages
it: Usa modello per comporre nuovi messaggi

en: Override From header. This doesn't change the account used to compose the new message.
it: Sovrascrivi l'intestazione Da. Questo non varia l'account usato per comporre il nuovo messaggio.

en: Use template when replying to messages
it: Usa modello per rispondere a messaggi

en: Override From header. This doesn't change the account used to reply.
it: Sovrascrivi l'intestazione Da. Questo non varia l'account usato per rispondere.

en: Quotation mark
it: Carattere di citazione

en: Use template when forwarding messages
it: Usare modello nell'inoltro di messaggi

en: Override From header. This doesn't change the account used to forward.
it: Sovrascrivi l'intestazione Da. Ciò non varia l'account utilizzato per l'inoltro

en: Defaults
it: Predefiniti

en: The "From" field of the "New message" template contains an invalid email address.
it: Il campo "Da" del modello "Nuovo messaggio" contiene un indirizzo email non valido.

en: The "Subject" field of the "New message" template is invalid.
it: Il campo "Oggetto" del modello "Nuovo messaggio" non è valido.

en: The "Quotation mark" field of the "Reply" template is invalid.
it: Il campo "Carattere di citazione" del modello "Rispondi" non è valido.

en: The "Quotation mark" field of the "Forward" template is invalid.
it: Il campo "Carattere di citazione" del modello "Inoltra" non è valido.

en: Enter text to replace '%s'
it: Inserire testo da sostituire con '%s'

en: Enter variable
it: Inserire variabile

en: Sending message using command: %s
it: Invio messaggio usando il comando: %s

en: Couldn't execute command: %s
it: Non è stato possibile eseguire il comando: %s

en: Error occurred while executing command: %s
it: Errore durante l'esecuzione del comando: %s

en: Connecting
it: Connessione in corso

en: Doing POP before SMTP...
it: POP prima di SMTP in corso

en: POP before SMTP
it: POP prima di SMTP

en: Account '%s': Connecting to SMTP server: %s:%d...
it: Account '%s': Connessione al server SMTP: %s:%d...

en: Mail sent successfully.
it: Mail inviata con successo.

en: Sending HELO...
it: Invio di HELO in corso.

en: Authenticating
it: Autenticazione

en: Sending message...
it: Invio messaggio in corso.

en: Sending EHLO...
it: Invio di EHLO in corso.

en: Sending MAIL FROM...
it: Invio di MAIL FROM in corso.

en: Sending RCPT TO...
it: Invio di RCPT TO in corso.

en: Sending DATA...
it: Invio di DATA in corso.

en: Quitting...
it: Chiusura in corso

en: Sending message (%d / %d bytes)
it: Invio messaggio (%d di %d byte)

en: Sending message
it: Invio messaggio

en: Error occurred while sending the message.
it: Errore durante l'invio del messaggio.

en: Error occurred while sending the message:
    %s
it: Si è verificato un errore durante l'invio del messaggio:
    %s

en: Mailbox setting
it: Impostazioni casella di posta

en: First, you have to set the location of mailbox.
    You can use existing mailbox in MH format
    if you have the one.
    If you're not sure, just select OK.
it: Prima occorre specificare la posizione della casella di posta.
    Può essere usata una già esistente in formato MH.
    Se non si è sicuri, selezionare semplicemente OK.

en: Source of the message
it: Sorgente del messaggio

en: %s - Source
it: %s - Sorgente

en: Saved SSL certificates
it: Certificati SSL salvati

en: Delete certificate
it: Elimina certificato

en: Do you really want to delete this certificate?
it: Eliminare questo certificato?

en: Search messages
it: Cerca messaggi

en: Match any of the following
it: Corrispondenza con uno dei seguenti

en: Match all of the following
it: Corrispondenza con tutti i seguenti

en: Body:
it: Corpo:

en: Condition:
it: Condizione:

en: Find _all
it: _Cerca

en: Searching in %s...
it: Ricerca in %s in corso

en: Beginning of list reached; continue from end?
it: Raggiunto inizio della lista; continuare dalla fine?

en: End of list reached; continue from beginning?
it: Raggiunta fine della lista; continuare dall'inizio?

en: Create _filter rule
it: Crea _filtro

en: Toggle quick search bar
it: Mostra/nascondi la barra di ricerca rapida

en: Toggle multiple selection
it: Abilita/disabilita selezione multipla

en: Process mark
it: Contrassegno di processo

en: Some marks are left. Process them?
it: Sono rimasti alcuni contrassegnati. Elaborarli?

en: Scanning folder (%s)...
it: Scansione cartella (%s)...

en: No more unread messages
it: Nessun altro messaggio non letto

en: No unread message found. Search from the end?
it: Non è stato trovato alcun messaggio non letto. Cercare dalla fine?

en: Internal error: unexpected value for prefs_common.next_unread_msg_dialog
it: Errore interno: valore inaspettato per prefs_common.next_unread_msg_dialog

en: No unread messages.
it: Nessun messaggio non letto.

en: No unread message found. Go to next folder?
it: Non è stato trovato alcun messaggio non letto. Passare alla cartella seguente?

en: No more new messages
it: Nessun altro messaggio nuovo

en: No new message found. Search from the end?
it: Nessun nuovo messaggio trovato. Cercare dalla fine?

en: No new messages.
it: Nessun nuovo messaggio.

en: No new message found. Go to next folder?
it: Nessun nuovo messaggio trovato. Passare alla cartella successiva?

en: No more marked messages
it: Nessun altro messaggio contrassegnato

en: No marked message found. Search from the end?
it: Non è stato trovato nessun messaggio contrassegnato. Cercare dalla fine?

en: No marked messages.
it: Nessun messaggio contrassegnato.

en: No marked message found. Go to next folder?
it: Non è stato trovato alcun messaggio contrassegnato. Passare alla cartella seguente?

en: No more labeled messages
it: Nessun altro messaggio etichettato

en: No labeled message found. Search from the end?
it: Non è stato trovato alcun messaggio etichettato. Cercare dalla fine?

en: No labeled messages.
it: Nessun messaggio etichettato.

en: No labeled message found. Search from the beginning?
it: Non è stato trovato alcun messaggio etichettato. Cercare dall'inizio?

en: Attracting messages by subject...
it: Raggruppa messaggi per oggetto...

en: %d deleted
it: %d eliminato(i)

en: %s%d moved
it: %s%d spostato(i)

en: %s%d copied
it: %s%d copiato(i)

en:  item selected |  items selected
it[0]:  voce selezionata
it[1]:  voci selezionate

en: %d new, %d unread, %d total (%s)
it: %d nuovi, %d non letti, %d totali (%s)

en: Message summary
it: Sommario messaggio

en: New:
it: Nuovo:

en: Unread:
it: Non letto:

en: Total:
it: Totale:

en: Marked:
it: Contrassegnato:

en: Replied:
it: Risposto:

en: Forwarded:
it: Inoltrato:

en: Locked:
it: Bloccato:

en: Ignored:
it: ignorato:

en: Watched:
it: Osservata

en: %d/%d selected (%s/%s), %d unread
it: %d/%d selezionati (%s/%s), %d non letti

en: Sorting summary...
it: Ordinamento del sommario...

en: Setting summary from message data...
it: Impostazione di sommario dai messaggi...

en: (No Date)
it: (Nessuna data)

en: (No Recipient)
it: (Nessun destinatario)

en: From: %s, on %s
it: Da: %s, il %s

en: To: %s, on %s
it: A: %s, il %s

en: You're not the author of the article.
it: Non sei l'autore dell'articolo.

en: Do you really want to delete the selected message? | Do you really want to delete the %d selected messages?
it[0]: Eliminare il messaggio selezionato?
it[1]: Eliminare i %d messaggi selezionati?

en: Delete message(s)
it: Elimina messaggio

en: Destination is same as current folder.
it: Destinazione coincide con cartella corrente.

en: Destination to copy is same as current folder.
it: Destinazione di copia coincide con cartella corrente.

en: Append or Overwrite
it: Aggiungere o sovrascrivere

en: Append or overwrite existing file?
it: Aggiungere o sovrascrivere il file esistente?

en: _Append
it: _Aggiungi

en: _Overwrite
it: _Sovrascrivi

en: You are about to print %d messages, one by one. Do you want to continue?
it: Si sta per stampare %d messaggi, uno per uno. Continuare?

en: Building threads...
it: Costruzione discussioni...

en: Skip these rules
it: Salta queste regole

en: Apply these rules regardless of the account they belong to
it: Applica queste regole a prescindere dall'account a cui appartengono

en: Apply these rules if they apply to the current account
it: Applica queste regole se sono relative all'account corrente

en: Filtering
it: Filtraggio

en: There are some filtering rules that belong to an account.
    Please choose what to do with these rules:
it: Ci sono alcuni filtri che appartengono ad un account.
    Scegliere cosa fare con queste regole:

en: Filtering...
it: Filtraggio...

en: Processing configuration
it: Configurazione regole elaborazione

en: Ignored thread
it: Discussione ignorata

en: Watched thread
it: Discussione osservata

en: Replied but also forwarded - click to see reply
it: Risposto ma anche inoltrato - cliccare per vedere risposta

en: Replied - click to see reply
it: Risposto - cliccare per vedere risposta

en: To be moved
it: Da spostare

en: To be copied
it: Da copiare

en: Signed, has attachment(s)
it: Firmmato, con allegato(i)

en: Encrypted, has attachment(s)
it: Cifrato, con allegato(i)

en: Encrypted
it: Cifrato

en: Has attachment(s)
it: Con allegato(i)

en: Regular expression (regexp) error:
    %s
it: Errore nell'espressione regolare (regexp):
    %s

en: Go back to the folder list (You have unread messages)
it: Torna all'elenco delle cartelle (ci sono messaggi non letti)

en: Go back to the folder list
it: Torna all'elenco cartelle

en: _Open in web browser
it: Apri con _browser web

en: Copy this _link
it: _Copia questo collegamento

en: _Reply to this address
it: _Rispondi a questo indirizzo

en: Add to _Address book
it: _Aggiungi alla rubrica

en: Copy this add_ress
it: Copia questo _indirizzo

en: _Open image
it: Apri i_mmagine

en: _Save image...
it: _Salva immagine...

en: [%s  %s (%d bytes)]
it: [%s  %s (%d byte)]

en: [%s (%d bytes)]
it: [%s (%d byte)]

en: 
      This message can't be displayed.
      This is probably due to a network error.
    
      Use
it: 
      Questo messaggio non può essere visualizzato.
      Probabilmente la causa è un errore di rete.
    
      Utilizzare

en: 'Network Log'
it: Log di rete

en:  in the Tools menu for more information.
it:  nel menu Strumenti per ulteriori informazioni.

en:   The following can be performed on this part
it:   Le seguenti azioni possono essere effettuate su questa parte

en:   by right-clicking the icon or list item:
it:   cliccando con il tasto destro sull'icona o elemento della lista:

en:      - To save, select
it:      - Per salvare, selezionare

en: 'Save as...'
it: 'Salva come...'

en:  (Shortcut key: '
it:  (Scorciatoia: '

en:      - To display as text, select
it:      - Per visualizzare come testo, selezionare

en: 'Display as text'
it: 'Visualizza come testo'

en:      - To open with an external program, select
it:      - Per aprire con un programma esterno, selezionare

en: 'Open'
it: 'Apri'

en:        (alternately double-click, or click the middle
it:        (in alternativa, cliccare due volte o con il tasto centrale

en: mouse button)
it: del mouse)

en:      - Or use
it:      - O utilizzare

en: 'Open with...'
it: 'Apri con...'

en: The command to view attachment as text failed:
        %s
    Exit code %d
it: Il comando per visualizzare l'allegato come testo è uscito inaspettatamente:
    	%s
    Codice d'uscita %d

en: Tags:
it: Tag:

en: The real URL is different from the displayed URL.
it: L'URL reale è diverso dall'URL mostrato.

en: Displayed URL:
it: URL visualizzato:

en: Real URL:
it: URL reale:

en: Open it anyway?
it: Aprirlo comunque?

en: Phishing attempt warning
it: Avviso tentativo di phishing

en: _Open URL
it: _Apri URL

en: Receive Mail from all Accounts
it: Preleva la posta di tutti gli account

en: Receive Mail from current Account
it: Preleva la posta dell'account corrente

en: Send Queued Messages
it: Invia i messaggi in coda

en: Compose Email
it: Componi Email

en: Compose News
it: Componi messaggio news

en: Reply to Message
it: Rispondi al messaggio

en: Reply to Sender
it: Rispondi al mittente

en: Reply to All
it: Rispondi a tutti

en: Reply to Mailing-list
it: Rispondi a mailing-list

en: Open email
it: Apri email

en: Forward Message
it: Inoltra il messaggio

en: Trash Message
it: Cestina il messaggio

en: Delete Message
it: Elimina il messaggio

en: Go to Previous Unread Message
it: Vai al precedente messaggio non letto

en: Go to Next Unread Message
it: Vai al seguente messaggio non letto

en: Print
it: Stampa

en: Learn Spam or Ham
it: Apprendi spam o non-spam

en: Open folder/Go to folder list
it: Apri cartella/Vai all'elenco delle cartelle

en: Send Message
it: Invia il messaggio

en: Put into queue folder and send later
it: Metti in coda e invia più tardi

en: Save to draft folder
it: Salva nella cartella delle bozze

en: Insert file
it: Inserisci file

en: Attach file
it: Allega file

en: Insert signature
it: Inserisci firma

en: Replace signature
it: Sostituisci firma

en: Edit with external editor
it: Modifica con editor esterno

en: Wrap long lines of current paragraph
it: A capo tutte le righe lunghe del paragrafo corrente

en: Wrap all long lines
it: A capo tutte le righe lunghe

en: Check spelling
it: Controlla ortografia

en: Claws Mail Actions Feature
it: Caratteristica delle azioni di Claws Mail

en: Cancel receiving
it: Cancella la ricezione

en: Cancel receiving/sending
it: Cancella ricezione/invio

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: Claws Mail Plugins
it: Plugin di Claws Mail

[ctx: Toolbar]
en: Trash
it: Cestino

en: Folders
it: Cartelle

en: Get Mail
it: Ricevi mail

en: Get
it: Ricevi

[ctx: Toolbar]
en: Compose
it: Nuova mail

en: All
it: Tutti

[ctx: Toolbar]
en: Sender
it: Mittente

en: List
it: Lista

en: Prev
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Draft
it: Bozza

en: Insert sig.
it: Inserisci firma

en: Replace sig.
it: Sostituisci firma

en: Edit
it: Modifica

en: Wrap para.
it: A capo par.

en: Wrap all
it: A capo tutto

en: Stop
it: Ferma

en: Stop all
it: Ferma tutto

en: Compose News message
it: Componi messaggio news

en: Learn spam
it: Apprendi spam

en: Ham
it: Non-spam

en: Learn ham
it: Apprendi non-spam

en: Go to folder list
it: Vai a lista cartelle

en: Receive Mail from selected Account
it: Preleva posta da account selezionato

en: Open preferences
it: Apri preferenze

en: Compose with selected Account
it: Componi con l'account selezionato

en: Learn as...
it: Apprendi come...

en: Learn as _Spam
it: Apprendi come _Spam

en: Learn as _Ham
it: Apprendi come _non-spam

en: Reply to Message options
it: Opzioni Rispondi al messaggio

en: _Reply with quote
it: Rispondi con testo _citato

en: Reply without _quote
it: Rispondi _senza testo citato

en: Reply to Sender options
it: Opzioni Rispondi al mittente

en: Reply to All options
it: Opzioni Rispondi a tutti

en: Reply to Mailing-list options
it: Opzioni Rispondi a mailing-list

en: Forward Message options
it: Opzioni Inoltra il messaggio

en: There are no URLs in this email.
it: Non ci sono URL in questa email.

en: Available URLs:
it: URL disponibili:

[ctx: Dialog title]
en: Open URLs
it: Apri URL

en: Please select the URL to open.
it: Selezionare l'URL da aprire.

en: Select All
it: Seleziona tutti

[ctx: Welcome Mail Subject]
en: Welcome to Claws Mail
it: Benvenuti in Claws Mail

en: 
    Welcome to Claws Mail
    ---------------------
    
    Now that you have set up your account you can fetch your
    mail by clicking the 'Get Mail' button at the left of the
    toolbar.
    
    Claws Mail has lots of extra features accessible via plugins,
    like anti-spam filtering and learning (via the Bogofilter or
    SpamAssassin plugins), privacy protection (via PGP/Mime), an RSS
    aggregator, a calendar, and much more. You can load them from
    the menu entry '/Configuration/Plugins'.
    
    You can change your Account Preferences by using the menu
    entry '/Configuration/Preferences for current account'
    and change the general Preferences by using
    '/Configuration/Preferences'.
    
    You can find further information in the Claws Mail manual,
    which can be accessed by using the menu entry '/Help/Manual'
    or online at the URL given below.
    
    Useful URLs
    -----------
    Homepage:      <%s>
    Manual:        <%s>
    FAQ:	       <%s>
    Themes:        <%s>
    Mailing Lists: <%s>
    
    LICENSE
    -------
    Claws Mail is free software, released under the terms
    of the GNU General Public License, version 3 or later, as
    published by the Free Software Foundation, 51 Franklin Street,
    Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA. The license can be
    found at <%s>.
    
    DONATIONS
    ---------
    If you wish to donate to the Claws Mail project you can do
    so at <%s>.
it: 
    Benvenuti in Claws Mail
    -----------------------
    
    Ora che hai configurato il tuo account, puoi prelevare la tua posta
    cliccando sul pulsante 'Ricevi', posizionato nella parte sinistra
    della barra degli strumenti.
    
    Claws Mail possiede molte caratteristiche extra, accessibili
    tramite plugin, come i filtri anti-spam (tramite il plugin Bogofilter
    o il plugin SpamAssassin), protezione della privacy (via PGP/Mime),
    un lettore di feed RSS, un calendario e molto altro. È possibile 
    caricarli dalla voce di menu '/Configurazione/Plugin'.
    
    È possibile cambiare le preferenze per l'account, utilizzando
    la voce di menu '/Configurazione/Preferenze per account corrente',
    e cambiare le opzioni generali utilizzando la voce
    '/Configurazione/Preferenze'.
    
    È possibile trovare ulteriori informazioni nel manuale di Claws Mail,
    che è accessibile utilizzando la voce di menu '/Aiuto/Manuale',
    opuure online all'URL indicato sotto.
    
    URL utili
    ---------
    Homepage:      <%s>
    Manuale:       <%s>
    FAQ:	       <%s>
    Temi:          <%s>
    Mailing List:  <%s>
    
    LICENZA
    -------
    Claws Mail è software libero, rilasciato sotto i termini
    della GNU General Public License, versione 3 o successiva,
    come pubblicata dalla Free Software Foundation, 51 Franklin Street,
    Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA. La licenza è disponibile
    all'indirizzo <%s>.
    
    DONAZIONI
    ---------
    Se vuoi donare qualcosa al progetto Claws Mail, puoi farlo
    all'indirizzo <%s>.

en: Please enter the mailbox name.
it: Inserire il nome della casella di posta.

en: Please enter your name and email address.
it: Inserire il nome e l'indirizzo email.

en: Please enter your receiving server and username.
it: Inserire il server di ricezione ed il nome utente

en: Please enter your username.
it: Inserire il nome utente

en: Please enter your SMTP server.
it: Inserire il server SMTP.

en: Please enter your SMTP username.
it: Inserire il nome utente su SMTP.

en: Your name:
it: Il tuo nome:

en: Your email address:
it: Il tuo indirizzo e-mail:

en: Your organization:
it: Organizzazione:

en: Mailbox name:
it: Nome casella di posta:

en: You can also specify an absolute path, for example: "/home/john/Documents/Mail"
it: È anche possibile specificare un percorso assoluto, come ad esempio"/home/pippo/Documenti/Posta"

en: You can specify the port number by appending it at the end: "mail.example.com:25"
it: È possibile specificare il numero di porta aggiungendolo alla fine: "posta.esempio.it:25"

en: SMTP server address:
it: Indirizzo del server SMTP:

en: Use authentication
it: Usa autenticazione

en: (empty to use the same as receive)
it: (lasciare vuoto per usare lo stesso della ricezione)

en: SMTP username:
it: Nome utente per SMTP:

en: SMTP password:
it: Password per SMTP:

en: Use SSL to connect to SMTP server
it: Usa SSL per la connessione al server SMTP

en: Use SSL via STARTTLS
it: Usa SSL via STARTTLS

en: Client SSL certificate (optional)
it: Certificato SSL del client (opzionale)

en: Server address:
it: Indirizzo del server:

en: Local mailbox:
it: Casella postale locale:

en: Server type:
it: Tipo di server:

en: You can specify the port number by appending it at the end: "mail.example.com:110"
it: È possibile specificare il numero di porta aggiungendolo alla fine: "posta.esempio.it:110"

en: Use SSL to connect to receiving server
it: Usa SSL per la connessione al server ricevente

en: IMAP server directory:
it: Directory del server IMAP:

en: Show only subscribed folders
it: Mostra solo cartelle sottoscritte

en: Warning: this version of Claws Mail
    has been built without IMAP support.
it: Attenzione: questa versione di Claws Mail
    è stata compilata senza supporto IMAP.

en: Claws Mail Setup Wizard
it: Configurazione guidata di Claws Mail

en: Welcome to Claws Mail
it: Benvenuto in Claws Mail

en: Welcome to the Claws Mail setup wizard.
    
    We will begin by defining some basic information about you and your most common mail options so that you can start to use Claws Mail in less than five minutes.
it: Benvenuto nella configurazione guidata di Claws Mail.
    
    Inizieremo definendo alcune informazioni di base su di te e sulle più comuni opzioni riguardanti gli account e-mail, in modo da poter iniziare ad utilizzare Claws Mail in meno di cinque minuti.

en: About You
it: Su di te

en: Bold fields must be completed
it: I campi in grassetto devono essere riempiti

en: Receiving mail
it: Ricezione mail

en: Sending mail
it: Invio mail

en: Saving mail on disk
it: Salvataggio mail su disco

en: Configuration finished
it: Configurazione terminata

en: Claws Mail is now ready.
    Click Save to start.
it: Claws Mail è pronto.
    Clicca su 'Salva' per iniziare.
